| TralalalaHaiHui a întrebat:

E normal ca la 13 ani sa nu se decaloteze penisul?:/

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Da și nu. Adică e firesc să ai la debutul pubertății un pic de fimoză, dar dacă aceasta se rezolvă de la sine sau e nevoie de ceva intervenții, doar un medic poate să spună.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i normal! Ai fimoza si te sfatuiesc sa mergi la medic de urgenta.
Nu glumesc, acum este cam tarziu, dar nu foarte tarziu, asa ca, vezi un chirurg de urgenta, pana nu ajungi la varsta cand vrei sa ai sex si nu ai cu ce, sau apar.
Fimoza la adulti poate cauza disfunctii sexuale ( adica lipsa erectiei)

Ai aici sfatul unui medic:
http://medlive.hotnews.ro/......teaza.html

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu prea este normal si din acest motiv ar fi indicat sa fii consultat de medicul de familie sau direct de un medic urolog. Momentul exact/optim la care se produce o decalotare completa si nedureroasa a penisului constituie un subiect extrem de controversat si este legat in primul rand de definirea conceptului de fimoza. S-a constatat ca nu exista o varsta "optima" pentru decalotare si in ce mod se realizeaza concret, dar asupra acestui fapt s-au pronuntat si au prezentat lucrari de specialitate numerosi medici astfel ca se poate lua in considerare experienta unor medici urologi reputati printre care este si medicului urolog Georg Gusbeth conform caruia; preputiul (pielea mobila) devine retractabil in mod spontan in cazul unui procent de 50% din baietii de 10 ani, 90 % din baietii de 16 ani si 98-99% din baietii de 18 ani. Statistic cel mult 7 baieti din 10000 vor necesita interventie chirurgicala pentru stenoza preputiala. In concluzie ar fi indicat sa fii consultat pentru a se putea stabili de ce grad este fimoza in cazul tau si prin ce metoda se poate interveni pentru a inlatura definitiv afectiunea. Multa sanatate! P.S. Poate te ajuta urmatorul raspuns : http://www.tpu.ro/......-ma-doare/

| Emilian65 a răspuns:

Nu este normal. Consulta de urgenta un medic specialist.

| GoldandSilver a răspuns:

Nu este normal, mie a inceput pe la 9-10 ani, nu mai tin minte exact. Consulta un doctor!

| AnoNymOuSS11 a răspuns:

Nu, nu e normal nici la 4 ani