| Zorrro10 a întrebat:

E normal sa am penisul de 6cm in erectie la 13 ani?

Răspuns Câştigător
| Octavian81 a răspuns:

Salut!
Penisul nu are o marime standard la oameni: la 10 ani e obligatoriu sa fie de atati cm; la 15ani, atati cm; la 20 de ani x cm si asa mai departe. Este scris in genele noastre cum va arata corpul nostru, proportionalitatea si marimea membrelor: nasul, mainile, marimea picioruluiu, a penisului si in cazul fetelor, a sanilor.
Tu, fiind in adolescenta, perioada in care corpul tau inca se afla in crestere, e posibil ca penisul tau sa mai creasca. El nu trebuie masurat periodic, sa vezi cati mm/ cm a mai adaugat. Lasa natura sa isi spuna cuvantul.
Penisul ca sa creasca nu are nevoie sa fie fi masurat, alungit, uns cu alifii, udat cu apa. El se dezvolta o data cu corpul tau, fiind o parte a lui. Nu trebuie sa te ingrijorezi.
Sugestia mea e sa vorbesti cu tatal tau si eventual si cu mama ta, sa le spui despre ingrijorarea pe care o ai.
Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca-i normal, este doar un cuculet in crestere, pe care acum il folosesti la facut pipi.
In urmatorii 3 ani va mai creste, conform mostenirii genetice de la tatal tau.
Penisul isi va inceta cresterea la 16 ani, chiar daca tu vei continua sa cresti in inaltime, pana la 18-20 de ani.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este scurt si obiectiv : In niciun caz. Este cu totul anormal ca la varsta de 13 ani sa ai penisul atat de mic. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este normal. Dar, va mai creste.

| Raluca591 a răspuns:

Nu, dar creste

| JoJoFan a răspuns:

CAT? Pff trebuia sa ai deja un cm in plus. normal la varsta ta trebuia sa ai 7. 50CM la penis...