| Damian738373738 a întrebat:

E pacat sa faci sex daca esti cununat la preot? Cununat nu casatorit, cu nunta, Doar cununat.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nici un preot nu te va cununa, daca nu are certificatul legal de casatorie in mana. deci, interebarea ta cu "Cununat nu casatorit" nu are nici un sens, odata ce itai vei fii casatorit la starea civina, dupa care cununat de preot.
Da, este pacat daca faci sex inainte de cununia religioasa, pntru ca ai precurvit, nefiind inca casatorit.

| corbulalbrosu a răspuns:

Indiferent in ce conditii (cu exceptia violului) este intretinut actul sexual, in niciun caz NU poate fi considerat ca ar putea reprezenta chiar si cel mai mic pacat. big grin

| ionio a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si banuiesc ca toti cei 5 care v-ati dat cu parerea sunteti ortodocsi practicanti, ca sa fiti in masura sa raspundeti

| sofisis a răspuns:

Eu nu pricep intrebarea...esti cununat/a in biserica sau nu?

| Plato a răspuns:

Nu prea e posibil, dpdv legal.

| Emma30555 a răspuns:

Din cate stiu preotul nu te cununa religios daca nu esti cununat la starea civila

| Alicezzz a răspuns:

Cum sa fii cununat la preot daca nu esti cununat civil?! Ma rog, cat timp popa ti a citit, nu e nici un pacat! Pacat este sa stai si sa convietuiesti cu cineva multi ani fara sa fi in fata lui Dumnezeu!
Cine este habovnic crede in toate... aberatiile!

| BlackOldSun a răspuns:

In anul 2019 inca mai aveti prieteni imaginari!? Apucati-va de gandit oameni buni nu va mai limitati ratiunea sa traiti in igoranta si oferiti controlul unor agentii ca biserica. Nu au nici o valoare chestiile astea fara sens, absolut nimic e doar ridicol de aia se numeste credinta pentru ca nu e adevarat! Ai grija de tine, fii curios!

| Damian738373738 explică (pentru BlackOldSun):

Daca as putea ti-as da un mare dislike dar nu pot Daca nu crezi in Dumnezeu si nu poti Ajuta intr-un fel nu o mai face. Nu te Judec dar ai ales sa nu crezi in Iisus Hristos fiindca tu nu vrei sa renunti la Viciile tale sau la pacatele tale sub Nicio forma. Tie oricat ar incerca sa iti dovedeasca oamenii de existenta lui Dumnezeu nu o va putea face fiindca tu nici in ruptul capului nu vrei sa crezi in Dumnezeu. Si daca vreodata ai vrea sa aflii adevarul cautai cuvantul domnului Iisus in Biblie, si o sa gasesti raspuns la tot ce ți se întampla si de ce ai viata care o ai în prezent. Niciodata nu stii cand vei murii. Dumnezeu te poate lua oricand.ca sa te judece pentru ce ai facut. Si eu sunt un pacatos dar macar cred in Dumnezeu si regret mult pacatele mele. Nu sunt pocait sunt Crestin Ortodox, iar daca vrei sa îl urmezi pe Domnul Iisus Leapadate de tine si viciile tale si ia toate necazurile din viata ta ca o binecuvantare de la Domnul Iisus si urmeazal pe Domnul Iisus. Sper ca nu te-am suparat. Dar vreau sa le spui si la alții ce ti-am spus eu tie.

| daddyissues a răspuns:

Nu e pacat, pacat e sa nu faci happy