| Alinavirsta200 a întrebat:

E posibil sa ai menstruație normala și regulata în timpul sarcinii?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu e posibil. Multe femei insa au, in primele luni de sarcina (de obicei in maxim primele doua, dar exista femei, foarte rar care sunt in aceasta situatie panain luna a patra), sangerari acre imita menstruatia. Insa ele difera de menstruatie, mai ales prin faptul ca nu sunt perfect regulate, adica vin cu 2-3 zile abatere (mai devreme sau mai tarziu). Adesea difera si prin alte caracteristici (sunt mai lungi sau mai scurte durand 2-3 zile sau doua saptamani, sunt mai reduse cantitativ si mai deschise la culoare). Deseori diferentele astea sunt discrete, adica sangerarea este mai redusa cantitativ si mai scurta cu o zi sau ma lunga cu o zi, deci greu de identificat. Cel mai bun semn este faptul ca apare vag regulat, dar poate fi folosit numai la o femeie care inainte avea menstruatii regulate

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care s-a format si instalat o sarcina in uter, NU se mai pot produce menstruatii care sa se manifeste similar cu cele anterioare. In cazuri foarte rare pe parcursul primelor 2-3 luni de sarcina se pot produce anumite sangerari cu totul intamplator si nu in momentul la care ar fi posibil sa porneasca menstruatia. De asemenea sangerarile respective sunt slabe cantitativ cu o durata incerta si cu caracteristici complet diferite incat nu se pot confunda cu menstruatia. In consecinta NU se poate produce o menstruatie in cazul in care exista o sarcina instalata. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este posibil un asemenea fenomen.