| RigorMortis a întrebat:

E posibil sa imi întârzie menstruația de la stres?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Evolutia intregului ciclu menstrual pe parcursul celor 28-30 de zile, adica incepand din prima zi de menstruatie si pana la ultima zi a ciclului/preziua urmatoarei menstruatii, se produce STRICT HORMONAL. Stresul, apatia, raceala, infectia sau orice alta boala care nu este de natura endocrina, NU vor avea absolut nici-o influenta si nu pot afecta lungimea ciclului menstrual. Intarzierea menstruatiei in cazul tau se datoreaza cel mai probabil faptului ca glandele endocrine din organismul tau nu functioneaza perfect si din acest motiv apar dereglari hormonale de intensitati variabile care au ca efect final un ciclu NEREGULAT. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Ioana74ses a răspuns:

Da...chiar si o saptamana dar poate si de la o infectie eu asa am patit! Sanatate!

| Halalila a răspuns:

Buna, e posibil sa îti întârzie de la stres sau chiar de la o răceală pe care nici nu o simti.

| RigorMortis explică (pentru Halalila):

Am avut examenele si sunt foarte stresată, am facut un test de sarcina si a iesit ca nu sunt însărcinată si totusi menstruația mi-a întârziat 2 zile