| M&M_2625 a întrebat:

Eram cu el (prietenul meu, persoana in cauza) si mi-a sunat telefonul. Un numar strain pe care nu il aveam in agenda. Mi s-a parut normal sa resping, si am inchis telefonul deoarece nu voiam sa mai fiu deranjata. A fost suficient ca el sa explodeze ca "Ce!? cine te suna pe tine de dai respins? De ce n-ai raspuns? Mai inchizi si telefonul?" a urmat un schimb de replici dure dupa care mi-a cerut numarul care ma sunase, si am ezitat sa-l dau (ma gandeam ca e numarul mamei prietenei mele cele mai bune) pana la urma i l-am dat, si nu a vrut sa sune de fata cu mine a zis "mai tarziu", i-am sugerat nervoasa "hai sa apelez sa vedem cine e admiratorul" si a refuzat si nu inteleg de ce? pana la urma ne-am certat. Asta nu e singura scena de gelozie de pana acum, au fost multe altele.Si nu stiu, mi se pare ca a devenit paranoic. El are impresia ca ma dau la toata lumea.
Intrebarile mele sunt :
Ce fac daca suna si ii raspunde un baiat?(un amic/coleg/cunoscut)si face iar o criza de-asta.
E numai vine mea pentru scenariul de mai sus? iar el a avut o reactie normala?
Stiu ca gelozia se naste din iubire, dar credeti ca ar mai tine o relatie cu o persoana asa geloasa? Credeti ca daca as cere o pauza in relatie asta ar remedia situatia?

Răspuns Câştigător
| chocolatte a răspuns:

Din punctul meu de vedere cea mai mare vina o ai tu pentru ca ai reactionat asa, trbuia sa raspunzi la telefon pentru ca nu aveai de unde sa stii cine era. putea sa fie mama ta care ramasese fara bateire si suna de la altcineva sau oricare alta persoana apropiata, dupa ce vorbeai ii spuneai cine a fost si intelegea chiar daca era si un coleg nu era vreo problema poate avea ceva important sa iti comunice sau vruno prieten/ prietena! Tu, prin faptul ca ai respins apelul si ai mai si inchis telu i-ai dat motiv de gelozie, pentru ca el in minte si-a facut tot felul de idei si secenari! Nu pot sa zic ca el nu are nici-o vina ca nu avea voie sa reactioneze chiar asa de urat!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Reactia ta a fost complet anormala, dar presupun ca se datoreaza geloziei lui. N-am mai auzit de persoane care sa respinga numai fiindca le suna un numar necunoscut. Trebuie sa te intrebi daca era singura ai fi respins? Daca nu, inseamna ca ai avut o reactie ciudata. Asta nu inseamna ca trebuia sa declanseze asa o problema. Inseamna numai ca trebuia sa explici motivul (evident nu acela ca nu vroiai sa fii deranajata, fiindca asta este o minciuna.). Reactia lui nu a fost evident una normala, gelozia nu are ce cauta intr-o relatie.

| Ririru a răspuns:

Tine mult la tine si nu vrea sa te piarda, altfel nu ar reactiona asa.
Eu personal i`as fi aratat numarul, i`as fi zis ca nu cunosc si inchideam.Probabil m`ar fi inteles.

Explica`i ca`l iubesti, ca tu doar a lui ramai.

Daca raspunde un baiat, ii spui ca era doar amic, ce el n`are prietene?

Pentru o persoana care tine la tine, si ii e frica sa te piarda, cred ca a reactionat cum trebuie. E vina ta. Poate nu trebuia nici el sa faca asa, dar da de banuit chiar daca nu e nimic.

Mult noroc :*

| shtephie a răspuns:

Nu-i normal ca intr-o relatie bazata pe iubire si incredere sa se intample asemenea scene de gelozie! Sa stii ca ele se vor repeta! EXplica-i foarte clar cum sta treaba! Daca nu-si revine te vei despartii de el happy

| Paula007 a răspuns:

Cateva intrebari inainte sa ma pronunt :
de cat timp sunteti impreuna?
cati ani ai/are?
daca e mereu asa, de ce inca mai sunteti impreuna?

acum, indiferent ca raspunzi sau nu la intrebarile mele, gelozia, in opinia mea, e o boala grea care conduce la prea multe consecinte nedorita. asa ca, daca e o relatie recenta si el se comporta asa de la inceput, incheie-o.
daca esti mai mica de 18 ani, la fel, incheie-o. o sa ajunga sa se creada stapanul tau.si cine stie unde va conduce asta?
daca sunteti impreuna de mai mult timp, si tot mai mica de 18 ani esti, idem mai sus...

succes

Răspuns utilizator avertizat
| Fluturemov a răspuns:

Mai intai suna tu pe nr ala si vezi cine este... daca e un baiat si il cunosti vb cu el si spune-i ca daca il suna pr tau sa ii spuna ca nu are nici o trebuie cu tine big grin

Incearca sa vb si cu prietenul tau si ii spui ca il iubesti ca nu l-ai insela...bla blahee hee

Succes love struck

| madalina97_7913 a răspuns:

Tine mult la tine si nu vrea sa te piarda. asta este explicatia, stai cu el si explica-i ca tu vei fi a lui pana... nu stiu. pana va veti desparti si ca nimeni nu te va putea lua de langa el. crede-ma,, discursul asta il va face sa planga laughingrolling on the floor

| florin82florin a răspuns:

Singura intrebare valabila si sper sa deduci un raspuns este: De ce mai esti cu el? Daca nu a avut in credere in tine prima data, nu o sa aiba nici a doua, nici a treia, nici a mia oara si o sa ajungeti sa va certati mereu. Asta e relatia pe care ti-o doresti?

| florin82florin a răspuns:

Chocolatte e fain raspunsul tau, dar nu uita ca el a mai reactionat asa si in alte cazuri. E un tip foarte gelos. Tu ai putea sa stai cu o persoana care vrea sa te controleze la fiecare minut din viata ta? Daca raspunsul tau e da, mai gandeste-te pentru ca eu am trecut prin asa ceva si nu e placut. Din punctul meu de vedere, singura vina o are el. eu cred ca amandoi au nevoie de o pauza. El sa incerce sa fie mai intelegator, iar ea...sa se linisteasca un pic si poate sa vada ca nu toti sunt ca actualul si ca relatiile se pot construi si pot exista si fara cearta si faze de gelozie "nefondate".