| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca o femeie ce isi incepe viata sexuala iar apoi ia un fel de pauza devine mai nervoasa sau este mai stresata? As vrea un raspuns concret va rog. Multumesc.

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Si, si. Stresul aduce intotdeauna dupa el si nervozitatea. Dar toate acestea sunt valabile pentru persoanele care au avut o activitate sexuala normala, nu pentru fetele tinere care au facut sex ocazional.

| Alcyon a răspuns:

Daca nu mai ai activitate sexuala (masturbarea se include si ea), energia aia se acumuleaza in tine si-ti da stari de nervozitate. Poti insa sa ti-o consumi, practicand un sport de exemplu.

| darrio2007 a răspuns:

Da.Dar stresul poate veni si din alta parte.Serviciu,scoala,familie.Alte preocupari(sport, plimbari) si trece.Sau,de ce nu, o relatie cu un barbat(baiat).

| Awesom a răspuns:

Da daca ea e nefubiptuta, sigur ca este nervoasa.O viata sexuala stabila si plina de orgasme mentine stresul departe.

| Zenithf a răspuns:

Mecanismul este mai complex si mai degraba se manifesta invers. Adica, actul sexual are printre alte efecte si eliberarea acelor hormoni care reduc stresul.
Deci, cand face sex pe creier sefu' la birou, de te iau nabadaile, este bine sa faca sex normal prietenul acasa, sa scapi de stres si nervii de la serviciu.

greece12
| greece12 a răspuns:

Da,e posibil,dar intotdeauna depinde de fiecare persoana in parte.
Freud nu aproba abstinenta pe termen lung,era de parere ca „lupta cu senzualitatea epuizeaza energia omului."
Sa faci dragoste nu este o nevoie fiziologica,cum e sa mananci, sa dormi sau sa respiri,e una psihica,ne ajuta sa traim mai bine sau mai putin bine.
O pauza in viata sexuala,duce la acumulare de tensiune sexuala,pe care o combini cu problemele zilnice si devine uneori, de nesuportat.
Daca ai :
-o nervozitate excesiva,
-stari de anxietate prelungita si migrene inexplicabile,
-lipsa de pofta de mancare sau de nevoie de somn,
-fantezii sexuale, in special in perioada noptii sau chiar vise erotice,
este clar ca organismul tau nu mai poate rezista fara sex.
Te poti refugia in autosatisfacere personala si in sport, sunt solutii care nu-ti ating libertatea de actiune sau respectul de sine, fara sa fii nevoita sa faci compromisul sexului fara dragoste din relatiile pasagere sau deja consumate!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Totul depinde de la persoana la pesoana. Nu are nicio logica sa generalizezi

| mona a răspuns:

In mare parte este adevarat