| nuconteazanumele a întrebat:

cunosc pe cineva care are 13 ani jumate e fata.si mi-a spus ca este decisa sa isi inceapa viata sexuala cu un baiat de 14ani jumate cam asa. spune ca este pregatita. dar ma tot intreaba daca isi incepe viata sexuala daca trebuie sa mearga neaparat la ginecolog.sau daca se schimba ceva. ea a zis ca vrea sa faca asta da nu stie daca se poate imbolnavi daca trebuie sa mearga la ginecolog etc. vreau sa-mi spuneti un raspuns mai concret. este prietena mea si vreau sa o ajut.nu-mi spuneti ca e prea mica ca nu intelege.simte ca il iubeste si ca este in stare.

10 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Riscă să facă cancer de col dacă îşi începe viaţa sexuală la vârsta asta. La ginecolog va trebui să meargă din 6 în 6 luni pentru că riscul de cancer este mult mai mare. Fizic nu e pregătită. Sfătuieşte-o să mai aştepte.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Mda simte ca'l iubeste, si pe urmatorul la fel o sa simta ca'l iubeste, si pe urmatorul la fel.La 13 ani nu stii ce e aia iubire.In fine, eu daca as fi prietena ei i'as trage un glont in cap.Sa fie atenta si sa se protejeze neaparat.Ar fi indicat sa mergi o data la 6 luni la ginecolog.
P. S:Aia cu glontul in cap era o metafora, sa nu faci vreo prostie laughing

| georgiana a răspuns:

La 14 ani? hello, ce ati patit fetelor?

| lumylumy a răspuns:

Pai este prea mik... ce naiba! eu mi_am inceputa la 17 um si eu pre de vreme dar asta este, nu regret pentru ca a stepta 1 an dp mine, si avem 4 ani de cand suntem si in ziua de azi ne iubim la fel! spune-i prietenei tale sa bea un colo si sa se racoreaska si poate asa ai trece!

Răspuns utilizator avertizat
| sandulache a răspuns:

Dar nu cred ca ati loato rasna, e prea mica sa incepa viata sexuala, dar ce are o mainca ca si pe zambilica, oooooo, potolitiva copii ce ati baut apa la porci sau ce ai maincat ciuperci otravitoare tezitiva la realitate si megeti la scolala sa in vatati, lasti prostiele de o parte si face scoala da de aceia muncesc parinti de dimineata pan sera sa va fac un viitor nu sa bate joc de ei.am zis eu ca in tat noasta incepe lumea sa o ia rasna dar de mici, nu mai intelg nimic. daca ai fi tu parinte ce ai invatao pe fica ta si itebarea asat e pentru toti.

| cristibossu27 a răspuns:

Cred ca nu e pregatita inca pentru.etapa asta.mai tarziu ar putea sa regrete. poate sa mai astepte. ea acum vrea sa o faca din curiozitate nu din placere, pentru ca daca e virgina nu stie ce inseamna placerea. e doar o curiozitate.ai va parea rau mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da se poate inbolnavi dar ar trebui sa vorbeasca cu familia ei

| danutza09bz a răspuns:

Asi fi stupida daca asi zice sa nu isi inceapa viata sexuala la varsta asta pentru ca eu mi-am inceput-o la 14 ani...
Insa ar trebui sa fie pregatita fizic si psihic pentru ca psihicul conteaza f mult cand vine vorba de asta! Deci nu stiu. Daca mai poate rezista o sfatuiesc sa mai astepte un timp. Daca nu.asta este
BYE BYE :*

| buburuza_2933 a răspuns:

Dar ce anume prin sex ii va arata ca i-l iubeste? ce aveti fetelor? si-a pierdut mintile? zii sa nu inceapa nmc.ca va ramine cu sechele...trebuie sa fie pregatita moral...si nici cu la capitolul fizic nu e inca dezvoltata.