| oana14 a întrebat:

Este bine sa te masturbezi?

27 răspunsuri:
| Leea1234 a răspuns:

E o vorba veche care spune asa:
"masturbarea e rusinoasa... dar SANATOASA!"

| gingasull a răspuns:

Nu e bine, iţi va creşte păr în palmăhappy

| yoanna11 a răspuns:

Da. e ceva normal atat pentru o fata cat si pentru un baiat, dar ai grija sa nu faci asta prea des, deoarece o sa ti se "largeasca" gaurica si dupa nu vei mai simtii aproape nimic cu un baiat care are penisul ceva mai mic

| leader a răspuns:

Si tata-mi spune ca cica poti orbii laughing dar nah. eu nu am orbit. nu prea exagerez. banuiesc ca de aia... dar a spus cineva ceva gen. nu mai simti placere cand faci sex. si este total adevarat. sunt de parere ca e bine sa te masturbezi atunci cand esti exitat. nu sa te exiti special. cand corpu iti cere trebuie sa-i dai.

| duDu_8774 a răspuns:

1. Da
2.Este normal
3. Daca te masturbezi prea mult poti orbi dar cred ca toti avem ratiune sa o facem cu limita
4.Nu daneaza sanatatii doar daca o faci cu mainile murdare...
Succes si spor la munca laughing fi linistita si eu ma masturbez 1 - 2 ori pe saptamana si l am intrebat pe tata daca e normal sau ceva dauneaza si te asigur ca nu e nimi grav dar sa o faci cu 1 igiena foarte bine pusa la punct!
By3

Răspuns utilizator avertizat
| Koisan69 a răspuns:

Masturbarea este perfect normala si benefica, si ce as scris cineva mai jos cu orbitul este cea mai mare idiotenie pe care am auzit-o anul asta.

| Spintecatorul a răspuns:

Da si nu.
Da din punct de vedere al placerii.
Nu din punct de vedere al sanatatii.

Răspuns utilizator avertizat
| luminita_6533 a răspuns:

Este benefic sa te masturbezi. In afara faptului ca elibereaza tensiunea sexuala din organism te poate ajuta sa te cunosti mai bine, cu atat mai mult daca nu ai o relatie stabila cu cineva, dar sa nu fie ceva excesiv. Oricum masturbarea este o optiune mult mai buna decat sa te culci azi cu unul si maine cu altul, asta pana cand gasesti un partener potrivit.

| Cryzy a răspuns:

Da din toate punctele de vedere.

| deffect a răspuns:

Hay maa...Nu exista fata sau baiat care sa nu se masturbezehappy

| onikangel a răspuns:

Da

| mecmecmec a răspuns:

O da dar nu prea des! s-ar putea sa nu mai simti placere cu un barbat! cel putin in cazul barbatilor asa e!

| aumih16 a răspuns:

Daca iti place placerea senzualitatea! de ce nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@DuDuL3TTz eu cand eram mic am facut-o manual si de atunci stau cu cainele si bastonul langa mine, iar la pc am un papagal cititor-vorbitor-scriitor care-mi face viata mai usoara. Dar stii? acum nu mai sunt efecte secundare de luat in calcul...asa ca vorba unui user, hita hita pana cad lathee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare am 15 ani e bine sa ma masturbez la varsta asta?
o fc cam de 3, 4 ori pe saptamana chiar si 5 ori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e foarte bine sa te masturbezi si foarte sanatos totodata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm.sunt de parere ca e bine pentru ca te simti bine. dar e si rau impotriva sanatatii. sper ca ti-am fost de ajutor:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare.Am aproape 12 ani si ma masturbez cam de 3, 4 ori pe saptamana.Ar fi bine sa ma opresc sau sa mai raresc? Multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masturbatul dauneaza la ceva? sau te ajuta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si nu

| Simona456 a răspuns:

Cand vine vorba de masturbare, toti sexologii impartasesc aceeasi opinie: este buna pentru sanatate! Asa ca este cum nu se poate mai gresit sa te gandesti ca masturbarea poate sa iti deformeze sau sa iti uzeze organele genitale, sa te faca frigida sau infertila. In plus, este distractiva, satisfacatoare si... gratuita!

Cercetatorii au ajuns la concluzia ca masturbarea contribuie la imbunatatirea calitatii vietii celor care o practica si la imbunatatirea vietii sexuale a cuplurilor. Haideti sa vedem cum anume!

1. Masturbarea te ajuta sa iti cresti dorinta sexuala. De altfel, este o solutie foarte buna pentru mentinerea sanatatii sexuale in cazul unei tulburari hipoactive a dorintei sexuale, (lipsa dorintei). Pana la urma, orice masina veche are nevoie de incalzire.

2. Masturbarea combate insomnia. Masturbarea are o influenta pozitiva asupra sistemului imunitar si ajuta la combaterea stresului. Acest lucru are rezultate incredibile asupra somnului, care va fi considerabil imbunatatit dupa masturbare. Nu ezita asadar sa o practici, ori de cate ori nu te prinde somnul.

3. Masturbarea iti imbunatateste starea de spirit. Dupa sau inainte de o zi de munca, nimic mai placut decat putina placere sexuala. Iar daca esti singura sau partenerul tau este obosit, masturbarea este solutia potrivita. Corpul tau se va umple de endorfine, cu alte cuvinte de fericire!

4. Masturbarea echilibreaza viata sexuala. In cazul in care libidoul tau este mai ridicat decat al partenerului, masturbarea te va ajuta sa mentii un echilibru pe plan sexual. Eviti astfel certuri, frustrari sau chiar posibile infidelitati.

5. Masturbarea sparge monotonia vietii. Decat sa fumezi o tigara sau sa consumi alcool, e mult mai bine sa te masturbezi. Nu doar ca te vei relaxa, dar o vei face intr-un mod sanatos si gratuit.

In plus, exista o serie de beneficii ale masturbarii pentru fiecare sex in parte.

Pentru femei, mai putine migrene, dureri menstruale si infectii vaginale

Masturbarea este o metoda foarte reusita pentru a combate durerile menstruale si chiar migrenele. Femeile care se masturbeaza isi antreneaza totodata si muschii pelvieni, lucru care le va ajuta pe viitor la nastere. In plus, se pare ca masturbarea ajuta chiar si la combaterea infectiilor vaginale, prin curatarea permanenta a vaginului.

Pentru barbati, sperma de calitate, viata lunga si risc scazut de cancer la prostata

Barbatii nu trebuie sa isi faca probleme cand vine vorba de masturbare intrucat aceasta le garanteaza o viata lunga si fara probleme. Calitatea spermei este marita constant prin masturbare, iar riscul de a face cancer la prostata este foarte scazut datorita schimbarii si inlocuirii continue a spermei din testicule.

| alexiacob a răspuns:

Se spune ca barbatii care se masturbeaza vor fi mai protejati in a nu face cancer de prostata, boala foarte raspandita in randul barbatilor de peste 50 de ani.

Conform unui studiu efectuat in Melbourne, Australia de catre Graham Giles a reiesit ca riscul ca un barbat care nu se masturbeaza sa faca cancer de prostata este cu 30% mai mare decat la cel care se masturbeaza.

Cercetatorii au explicat acest lucru, prin faptul ca ejacularea ajuta la eliberarea canalelor unde se adapostesc substante ca potaziu, zinc, fructoza si acid citric care ar putea, stagnand, sa favorizeze dezvoltarea cancerului. In afara de aceast lucru, s-a mai tras concluzia ca spermatozoizii care stau prea mult in„cutiute" pot sa fie mai putin eficace.

Daca va intrebati cat de des este bine sa va „descarcati", la aceasta intrebare nu s-a dat un raspuns prea sigur
, insa conform studiului mai sus mentionat, comparand obiceiurile a 1000 de barbati diagnosticati cu tumoare la prostata cu cele ale altor 1000 de barbati sanatosi, s-a aratat ca cei care au recurs la masturbare de mai mult de 5 ori pe saptamana, atunci cand aveau varsta intre 20 si 30 ani, aveau cu 30% sanse in plus sa nu se imbolnaveasca de cancer la prostata.

In consecinta, cei care se feresc sa recunoasca ca se masturbeaza, ar trebui sa stie ca daca nu o fac, risca sa fie printre cei 70% dintre barbati cu probleme mai tarziu in viata. Bineinteles acest lucru, daca viata sexuala a lor nu este una foarte activa si "descarcarea" se produce prin raport sexual... asta e cel putin in cazul barbatilor si cred ca nici la femei nu este nici o problema.