| anonim_4396 a întrebat:

Este deja a 11 a zi de cand imi intarzie menstruatia, luna trecuta am avut ciclul pe 13 si pe 21 am avut un contact sexual dar cu prezervativ, doar ca l-a scos si l-a pus la loc. Are ceva? Pot fi insarcinata? Mentionez ca nu am o menstruatie regulata in ultimele 2 luni mi-a intarziat 6-7 zile. Si luna aceasta cand trebuia sa vina menstruatia am fost la mare, plus ca am mai stat in apa rece. Si sunt foarte stresata. Imi poate intarzia de la asta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a se forma o sarcina in a 8-a zi a unui ciclu menstrual chiar si neregulat dar mai ales in cazul in care sexul a fost protejat se poate aprecia, considera ca fiind aproape IMPOSIBILA. In cazul tau (actual dar si in general) neinceperea menstruatiei se datoreaza faptului ca glandele tale endocrine functioneaza in mod defectuos ceea ce provoaca dereglari hormonale si din acest motiv ciclul menstrual are un caracter NEREGULAT. In cazul tau reiese cat se poate de clar ca este vorba de niste dereglari hormonale destul de vechi netratate, care dezechilibreaza raportul optim dintre cei doi hormoni feminini estrogen si progesteron si acest lucru determina ca ciclul tau menstrual sa fie unul neregulat, in care imprevizibilitatea este factorul predominant deoarece numarul de zile al fiecarui ciclu menstrual poate sa difere chiar foarte mult de laun ciclu la altul. In cazul ciclurilor menstruale neregulat este considerat ca fiind perfect normal atat ciclul menstrual de 21 de zile (cel mai scurt), cat si cel de 35-42 de zile sau unul si mai lung cu un numar de zile imposibil de prezis. Singurul lucru ce poate fi facut intr-o astfel de situatie este cea de a astepta pe cat posibil fara stres si ingrijorare, inceperea menstruatiei in zilele urmatoare. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand a scos prezervativul si cand l-a pus la loc?
Daca l-a introdus fara prezervativ, chiar si 2 secunde, poti sa fii insarcinata cu picatura seminala care s-a scurs din penis in primele secunde cand a fost introdus.
Totusi, pentru confirmarea unei sarcini, este bine sa faci un test de sarcina. Intarzierele sunt in general de 2-3 zile, nu 11.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat nu poti fi gravida. Intarzierea poate fi si din cauza ca ai racit la mare.

| Anaisss200000001 a răspuns:

Am uitat sa mentionez ca acum ceva timp am avut chisturi pe ambele ovare, oricum va multumesc mult ❤️ Mai astept.