| Florinela98 a întrebat:

Luna trecută am avut menstruația pe 18, luna asta trebuie să-mi vina astăzi si pana acum nu mi-a venit.
Dar imi este greață si am secreția aia de mucus.
Primul contact sexual l-am avut pe 6 Septembrie si pe 18 am avut menstruație normala, m-a ținut exact câte zile trebuia sa ma țină. De pe 6 Septembrie nu am mai avut alt contact sexual. Am facut doua teste de sarcina unul pe 4 Octombrie si unul pe 8 si au ieșit negative.
Sunt foarte stresată ca as putea fi însărcinată deși prietenul a folosit prezervativ.
Sânii m-au mai durut si am avut senzația de greață dar nu dimineața, tin sa Menționez ca am fost si operata in luna Septembrie.
Imi da cineva câteva sfaturi sau imi spune cineva daca as putea fi însărcinată?!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din data de 18 septembrie si pana astazi 12 octombrie (inclusiv) au trecut doar 25 de zile. Din ce motiv consideri, sau cum ai calculat ca astazi ar fi ziua de incepere a menstruatiei adica mai devreme cu vreo 3 zile? Ciclurile tale anterioare au avut mereu/constant o lungime scurta de doar 24-25 de zile? Indiferent de lungimea ciclului sau data la care se intretine actul sexual, DACA se porneste menstruatia si modul de desfasurare a scurgerii menstruale este la fel/similara cu menstruatiile anterioare, se poate considera ca in ciclul menstrual care s-a terminat in momentul inceperii menstruatiei, GARANTAT NU s-a format si nu s-a instalat o sarcina in uter. De asemenea daca nu au mai fost intretinute acte sexuale dupa terminarea menstruatiei, posibilitatea de a se fi format o sarcina in actualul ciclu menstrual este de asemenea EXCLUSA/IMPOSIBILA. Durerea de sani de care amintesti in intrebarea ta, in mod sigur face parte dintre simptomele premenstruale si prevesteste inceperea menstruatiei in urmatoarele 2-3 zile. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Astazi este ziua 25-a de la ciclul anterior, deci mai ai de asteptat cateva zile pana sa-ti vina menstra.
Oricum testele de sarcina le-ai facut cu mult prea multa vreme inainte ca sa arate ceva corect, de aceea au iesit negative.
Un test de sarcina corect il faci la 5 saptamani dupa ultimul ciclu mentrual (ultimul ciclu 18 sept + 5 saptamani = 23 octombrie). Deci, un test corect de sarcina trebuie sa-l faci dupa data de 23 octobrie, daca nu-ti vine ciclul.
Ziua de 6 sept. a fost a 19-a zi dupa ciclu si nu mai erai in perioada fertila. Totusi, daca ai avut sex neprotejat si inainte de 6 sept. atunci erai in perioada fertila si ai sanse sa fii insarcinata.

Nu uita! Un test corect de sarcina e face la 5 saptamani dupa ultimul ciclu menstrual, ca sa arate realitatea!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida.

| Florinela98 explică:

Pai in Iulie am avut menstruație pe 30, in August pe 24, in Septembrie pe 18 si am zis ca luna asta trebuie sa imi vina pe 12.

| Florinela98 explică:

Mi-a venit in astazi menstruația. Mulțumesc frumos pentru sfaturi