| popoviciu a întrebat:

este posibil ca sa raman insarcinata daca iau anticonceptionale? daca aceste anticonceptionale nu mi se potrivesc este posibil sa nu isi faca efectul sau toate anticonceptionalele protejeaza indiferent de tipul lor?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Antconceptionalele recomandate de medic si luate corect te protejeaza de sarcina intr-o proportie foarte mare, in jur de 99%. Dar e posibil sa ramai si asa insarcinata fiindca nu exista metoda de contraceptie 100% sigura. Daca iei anticonceptionale nerecomandate de medic sau altfel decat trebuie, riscul de sarcina e mai mare.

| yami a răspuns:

Daca ai uitat sa le iei, si numai o zi lipsa, da...in rest, au siguranta de 99%, indiferent de ce iei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca le iei corect nu are ce sa se intample. Dar trebuie sa stii ca sunt anumite situatii in care trebuie sa folosesti prezervativul: varsaturi, diaree sau daca iei antibiotice. Te poti uita si pe prospectul lor sa vezi ce scrie.
In rest sunt de acord cu Brigaela.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu te simti bine spune-i doctorului, mie mi le-a schimbat. Exista anticonceptionale cu diferite compozitii, mai multi sau mai putini hormoni etc.
Esti protejata dar risti sa iti dai organismul peste cap daca nu incerci sa vezi care este cauza.

| popoviciu explică:

anticonceptionalele sunt recomandate de medic si le-am lut corect, dar ma simt cam rau de la ele de cand am inceput sa le iau si de asta ma gandesc poate nu sunt potrivite pentru mine?