| anonim_4396 a întrebat:

Exista doua unghiuri congruente in triunghiul isoscel? scuze categorie. funda la cel mai rapid rasp :d

Răspuns Câştigător
| GabrielleTheRealQueen a răspuns:

Dapz. cele de la baza sunt congruente.
de ex. dac ai triunghiul ABC cu varful in A unghiurile B si C sunt congruente.

13 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Triunghiul isoscel este cel care are 2 unghiuri egale, și două laturi egale. Să ne interesăm ce numesc ăștia unghiuri congruente

| MMihai a răspuns:

congruenta unghiurilor.
- definitie unghiuri congruente : unghiuri care au aceeasi masura;
Deci este vorba de cele 2 unghiuri care au aceiași măsură ale triunghiului isoscel, deci răspunsul corect da, unghiurile =./care au aceiași măsură ale triunghiului isoscel.

| TeoPT a răspuns:

Cele de la bază sunt congruente. De asta e isoscel.

Baftă

| pink10 a răspuns:

Da happy Intotdeunawinking

| pink10 a răspuns:

Intotdeauna scuze blushing

| mdany a răspuns:

Da

| misterioaѕa a răspuns:

Buna.
Si normal dupa cum spune si definitia triunighiului isoscel:
Ttriunghiul care are doua laturi congruente.
Proprietati:
1. Un triunghi este isoscel daca si numai daca unghiurile de la baza sunt congruente.
2. Intr-un triunghi isoscel inaltimea corespunzatoare bazei este si mediana si bisectoare si mediatoare.
Reciproce :
1. Daca intr-un triunghi o mediana este si inaltime atunci triunghiul este isoscel.
2. Daca intr-un triunghi o bisectoare este si mediana atunci triunghiul este isoscel.
Numai bine!

| GabrielleTheRealQueen a răspuns:

Da unghiurile congruente sunt unghiurile de la baza triunghiului.

De ex. daca ai triunghiul ABC cu varful in A unghiurile B si C sunt congruente.

| αηηα a răspuns:

Da, cele opuse laturilor congruente

| volum a răspuns:

Da
de obicei in triunghuiul ABC,

| Denis06 a răspuns:

Exact.Exista 2 unghiuri congruente iun tr. isoscel. Funda?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu chiar...baietii stiu ei de ce. Nu-s neaparat congruente la baza. Un unghi poate fi mai mare, altul mai mic.
P.S. De ce ai pus intrebarea la categoria asta? Ai crezut cumva ca e mai frecventata? Dar te-ai gandit si cine o frecventeaza?