| Daniela0340304 a întrebat:

Fetelor, am o dilema uriașă; iau Mercilon iar astăzi am uitat pilula(fiind in prima săptămână de administrare, a patra zi), sunt plecată si nu am acces la vreo farmacie până duminică(asta ar însemna sa treacă aproape 2 zile fără pilula).Pe prospectul pilulei scrie ca exista posibilitatea de a rămâne însărcinata dacă uiți o pilula in prima săptămână de administrare si în cele 7 zile de pauza de dinainte începerii altei folii ai avut contact sexual(si eu avut contact sexual cu ejaculare in acele zile); ce ar fi bine sa fac? Sa iau pastila de a doua zi duminica?

Răspuns Câştigător
| Mandreiv a răspuns:

Pentru a elimina orice risc de a fi ramas cam pastila de a doua zi ar fi indicata

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua pilula de a doua zi daca ai luat alte contraceptive in ultimele 6 luni, deci iese clar di discutie. Fie iti asumi posibilitatea unei sarcini, fie te duci la farmacie. In orice fund de lume ai fi, tot ai acces daca vrei cu adevarat. Daca ai face apendicita, ce ai face, ai sta sa mori pana duminica? E o urgenta, trebuie sa actionezi ca atare. Nu poti chema ambulanta, desigur, dar, daca nu vrei sa risti o sarcina, in rest poti face absolut orice ca sa ajungi in seara asta intr-un oras cu farmacii non-stop.