| anonima3389 a întrebat:

Fetelor,spuneti-mi si mie experienta voastra.v-ati protejat vreodata de o sarcina folosind metoda calendarului si, in acelasi timp, si cea a coitului intrerupt? a functionat? aveti increder totatla in aceste metode cand le olositi? sau stai cu grija?

Răspuns Câştigător
| bLoNnNda a răspuns:

laughing Da am folosit si eu odata prezervativ si tot asa mi-a fost frica sa nu se sparga:d si tot nu l-am lasat sa ejaculeze in interior:d dar daca el ejaculeaza afara si cand folositi prezervativ inseamna ca se poate controlahappy Tu vorbeste cu el, si la inceput pana te obisnuiesti va puneti de acord sa o scoata cu 2-3 min inainte ca sa fii tu sigura si sa nu stai speriata.Eu acum nu mai stau cu grija asta pentru ca am incredere ca o scoate la timp.Si e totul perfect.Am o viata sexuala destul de activa zic eu si ciclul mi s-a regulat de vreo jumate de an.:*

9 răspunsuri:
| UbexFlo a răspuns:

Niciuna din cele doua metoda nu este sigura.Metoda calendarului o poti folosi NUMAI atunci cand ai un ciclu REGULAT.
In schimb, metoda coitului intrerupt o poti folosi doar atunci cand esti sigura ca persoana respectiva stie ce face.Nu poti face sex neprotejat cu orice "taran"care da ca-n galeata si se termina ca-n galeata. Oricum, prezervativele sunt mult mai indicate decat cele doua metode specificate de tine.

| anonima3389 explică (pentru UbexFlo):

Stiu ca nu sunt sigure, ciclul meu este regulat, am o relatie de 4 ani(este singurul partener sexual) si mereu am facut-o cu prezervativ si am vrea sa renuntam la el.am fost la ginecolog si mi-a dat niste anticonceptionale, dar nu vreau sa le iau pentru ca imi este frica (am auzit ca pot aprea sangerari, disfunctii hormonale, ingrasare etc) si plus de asta nu o facem f des.de asta ma gandeam la alte metode, dar in afar de sterilet si alte chestii).am citit pe net si am vazut ca si diafragma si spermicidele pot sa aiba reactii adverse, sa faci infectii sau alte boli.....si nu stiu ce metoda as putea sa aplic.

| UbexFlo a răspuns (pentru anonima3389):

Nu stiu ce sa zic, sincer. Daca ai incredere in el ca se poate controla, cea mai buna metoda este coitul interupt.

| bLoNnNda a răspuns:

Cea de-a doua varianta o folosesc mereu si nu am avut niciodata probleme, cu toate ca e acel lichid seminal care ma sperie ingrozitor:-| Cat despre metoda calendarului tin cont de perioada fertila in sensul ca incerc sa nu fac nimic atunci tot de teama lichidului seminal.Dar niciodata, indiferent de perioada, ca sunt in zilele care chipurile nu se ramane dupa sau inainte de menstruatie, nu ma bazez pe asta, de asta intotdeauna ejacularea are loc in exterior.Ps: Nu folosesc prezervative:d si e totul in regula.Mentionez ca am 20 de ani:*

| anonima3389 explică (pentru bLoNnNda):

Mersi de raspuns.si eu am tot 20 ani, dar mi-e frica sa nu o scoata prea tarziu.eu sunt f fricoasa si cand o facem cu prezervativ mi-e frica si ejaculeaza afara de teama mea sa nu se sparga prezervativullaughing

| bLoNnNda a răspuns (pentru anonima3389):

laughing Da am folosit si eu odata prezervativ si tot asa mi-a fost frica sa nu se sparga:d si tot nu l-am lasat sa ejaculeze in interior:d dar daca el ejaculeaza afara si cand folositi prezervativ inseamna ca se poate controlahappy Tu vorbeste cu el, si la inceput pana te obisnuiesti va puneti de acord sa o scoata cu 2-3 min inainte ca sa fii tu sigura si sa nu stai speriata.Eu acum nu mai stau cu grija asta pentru ca am incredere ca o scoate la timp.Si e totul perfect.Am o viata sexuala destul de activa zic eu si ciclul mi s-a regulat de vreo jumate de an.:*

| Jardelin a răspuns:

Soro alta formula de exprimare n-ai gasit? "coitului intrerupt" suna ca dracu'!

| LovellyAngel a răspuns (pentru Jardelin):

Pai, chiar asa se numeste!

| Jardelin a răspuns (pentru LovellyAngel):

Stiu, da' mai era varianta "Coitus interruptus", parca ceva mai digerabila pe materialele scrise...

| anonima3389 explică (pentru Jardelin):

Suntem in Romania, deci scriu in romanatongue