| IrenneDrt a întrebat:

FUNDA am si eu o intrebare: dupa primul contact sexual trebuie sa iti intarzie ciclul? daca da, cu cate zile aprox? multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal nu trebuie sa-ti intarzie menstruatia. Daca esti prea mica si organismul tau nu era pregatit pentru a-ti incepe viata sexuala, poate reactiona ca dupa o agresiune si sa ai o mica intarziere (maxim 5 zile). Orice intarziere care depaseste 5 zile, impune test de sarcina in ziua 7 (din prima urina de dimineata) si consult ginecologic).

2 răspunsuri:
| A2895 a răspuns:

Avem nevoie de mai multe detalii (ati folosit o metoda contraceptiva sau nu)
In cazul in care ati folosit: daca inainte aveai ciclul neregulat nu o poti considera o intarziere sau daca era regulat probabil sunt alte cauze pentru care a intarziat.
Daca nu ati folosit sau metoda vorastra a esuat: Du-te de urgenta la un medic! He probably put a baby in your belly.

| Ralluca96 a răspuns:

Depinde si de varsta, daca o faci inainte de 17 -18 ani asa cand corpul nu e dezvoltat complet normal ca o sa iti dereglezi ciclul. O sa fie dereglat in prima luna a doua chiar si a treia, cam cateva zile sau o saptamana. Daca esti deja trecuta de acea varsta si stii ca nu ati folosit prezervativ du-te la ginecolog! numai bine.