| vlad234158 a întrebat:

Buna TPU sunt baiat ma cheama Vlad si am o intrebare in special pentru fete.Cand un baiat va iubeste cu adevarat voi il iubiti pe el? sunteti geloase uneori? Chiar va pasa de el? Cand sunteti la distanta de el lati insela? Cand ar vrea sa preteaca timp cu voi lati respinge?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Lulalalu a răspuns:

Buna.Eu cred ca depinde de la om la om si de sentimentele pe care le are acea fata pentru tine.Cu siguranta iubim si noi, dar nu orice baiat care ne iubeste.Cu siguranta suntem geloase si uneori posesive.Ne pasa foarte mult de ce va place voua,de ceea ce va face fericiti,de povestile voatre de viata,de orice amanunt. Daca iubesti o persoana cu adevarat nu o inseli oricat de departe ai fi de ea,iar daca el ar vrea sa petreaca timp cu noi nu l am respinge.
Poate uneori vrem,din prostie,sa va incercam rabdarea, sentimentele si vointa, facand anumite lucruri ciudate si fara logica, cum ar fi:sa va respingem uneori ca sa vedem daca va intoarceti si luptati, va aratam uneori ca nu ne pasa ca sa nu va obisnuiti cu binele si sa nu credeti ca suntem mereu acolo pentru ca nu vrem sa parem disperate.
Uneori ne este teama de jocurile voastre si incercam sa va tinem la distanta.Ne indragostim profund si ne este frica ca voi poate ne veti rani si atunci avem uneori un comportament ciudat.Concluzia este, insa, ca iubim si suntem fidele si sincere si geloase si sufocante si nebune, dar doar cu cei pe care ii iubim cu adevarat. Sper ca ti a fost de ajutor.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul nu e MONOGAM, ce ai scris acolo sunt aiureli, de parca noi suntem fideli? normal ca si fetele iubesc barbati doar ca ele se ataseaza rapid si le trece repede, daca esti credul si crezi in oamenii mereu vei fi dezamagit sa stii

| Violleta2022 a răspuns:

Vlad, daca dragostea nu-i reciproca, atunci nu este dragoste adevarata!
Gelozia nu face parte din capitoul dragoste. Gelozia este un sentiment urat pe care cei limitati il folosesc ca sa-si controleze partenerul si sa-l tina sub observatie.
Daca exista dragoste adeavarata si recirproca, inseamna ca poti sa-i acorzi partnerului/partnerei, incredere totala. Pe asta se bazeaza o relatie plina de dragoste, respect si loialitate, chiar daca etsi in acelasi oras sau la distanta mare, unul de celalalt.

Chestia cu respinsul, este valabila doar cand nu mai sunt sentimente pentru tine, atunci se cauta scuze sa se stea departe, sau se inventeaza motive, sa nu va mai vedeti. Relatia in cazul ala este pe muchie de cutit si mai devreme sau mai tarziu, se va rupe.

| Lulalalu a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu apreciez raspunsul tau dar hai sa fim si sinceri, nu doar buni la teorie.La capitolul gelozie, tu ai zis ca ea nu si are locul in dragoste.AS vrea sa te contrazic pentru ca atunci cand iubesti e inevitabil, nimeni nu vorbeste de acea gelozie bolnava.
Tu nu ai fost niciodata geloasa? sau vrei sa expui aici ceva ce nu este adevarat, ci doar ceva ce este moral sa scrii.
Eu am incercat sa fiu sincera si sa i spun lui Vlad toate lucrurile pe care le facem si nu sa i umplu capul cu vorbe doar.
Am simtit nevoia sa spun asta.Multumesc.Sper ca nu te a deranjat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lulalalu):

Lulalalu draga, eu am fost foarte sincera cand am scris mesajul pentru Vlad, gelozia chiar nu face parte din dragoste, este o forma de posesiune, este o arma pe care unii oameni o folosesc sa poata manipula si poseda pe altii. Eu am vorbit din experinta mea de o viata, nu din teorie!
Am urat cu ardoare omul prost si gelos si l-am ocolit cat am putut. Adevarul este ca, ne sta in putere sa alegem cu cine ne insotim, si ce acceptam unii de la altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa invete sa scrie! Si apoi sa invete sa-si foloseasca tarna aia care ii sta de pomana pe umeri si sa nu adreseze intrebari cretine. Dar mai intai sa scrie...

| MarianaNiculescu a răspuns:

Buna. Depinde si de comportamentul lui, cateodata sunt geloasa si iubesc persoana respectiva. Si nu, nu l-as insela nici pentru un castel de aur, nu sunt acel gen de persoana.