| anonim_4396 a întrebat:

GHID DEFINITIV PENTRU A IESI DIN "FRIENDZONE"(aka. zona prieteniei)

REGULA DE AUR,mai presus de toate regulile:

Niciodata, repet, NICIODATA sa nu iti exprimi sentimentele direct.Nu ii spune ca ai inceput sa o vezi mai mult decat o prietena.Pur si simplu nu functioneaza asa.Singura modalitate pentru a face o schimbare este ca ea sa marturiseasca sentimentele pe care le are fata de tine,sau tu sa preiei initiativa si sa o saruti ca si cand ar fi un accident nebun al pasiunii.

Acum,evident, exista cateva lucruri pe care trebuie sa i le comunici, inainte ca acest lucru sa se poata intampla:

( 1 ) Nu ai nevoie de ea.

( 2 ) O gasesti atractiva, dar are concurenta.

( 3 ) Tu ai standarde ridicate.

( 4 ) Ești o ființă sexuală / senzuala.

( 5 ) Ințelegi valoarea sexului cu o conexiune.

( 6 ) Esti afectuos fizic(faci mult kino, aka. o atingi).

( 7 ) Ii dai mesaje contradictorii care fac aluzie ca o doresti.

( 8 ) Nu lasi sentimentele sa va ruineze prietenia.

Acum voi explica fiecare pas in parte:

( 1 ) Nu ai nevoie de ea.

Nu fi atât de ușor disponibil. Se intampla suficiente lucruri in viata ta astfel incat nicio fata nu este o prioritate.Iti urmaresti visele,hobby-urile,etc, deci te concentrezi in principal pe tine, pe modul cum devii un barbat mai bun.Nu fii disperat,(eventual o mai arzi pe un "gioco di mano" cand simti ca nu mai poti).
Acest lucru iti ofera scuza perfecta pentru a te da disparut o perioada, pentru ca apoi sa te revansezi fata de ea, scotand-o in oras si oferindu-i o zi frumoasa impreuna.Este crucial sa ai alte activitati care sa iti ocupe timpul, in scopul de a scapa de orice disperare sublinimala de a o vedea.

( 2 ) O gasesti atractiva, dar are concurenta.

Incepi sa observi alte fete interesante, atunci cand esti cu ea.In acelasi timp comentezi ceva de genul:Ce buna e tipa asta! Uita-te insistent la alte fete,devino distras pana cand "amica" ta devine un pic iritata.
Cand observi iritatia,spune-i sa nu o ia in nume de rau,esti barbat deci face parte din fisa postului tau sa admiri persoane de sex opus.dar in acelasi timp spune-i sa nu isi faca griji,ca si ea este o femeie foarte sexy,doar e constienta de acest lucru.
Este ok sa o complimentezi in acest mod,aratandu-i ca ochiul tau "experimentat" a observat-o.Ii comunica ca o gasesti atractiva, dar intr-un mod detasat.
S-ar putea sa te testeze si sa incerce sa vorbeasca despre alti tipi, dar nu lasa faza asta sa te influenteze.Totul este un joc psihologic.Intra in joc.Afla ce o atrage pe ea in special la barbati.Este inutil sa mai spun, ar trebui sa aflii lucruri interesante de aici.

( 3 ) Tu ai standarde ridicate.

Vorbeste despre lucrurile care te atrag la o femeie.Asta e un mod subtil de a o "caracteriza".
Spune-i ca odata ai crezut ca fericirea consta in posibilitatea de a aborda orice fata si de a te culca cu ea.Astfel,dupa ce ti-ai invins temerile,reusind sa te culci cu toate fetele cu care te intalneai,ti-ai dat seama cat de multe femei nu indeplinesc standardele tale:inteligenta,distractiva, sa stie sa gateasca, etc.
Lasa aceasta conversatie sa escaladeze si fa-o intr-un fel sa isi spuna parerea despre cum vede ea un prieten grozav.Asculta la ce are de zis,ea va avea probabil,multe de spus.
Lasa conversatia sa se desfasoare,fii cat mai detasat,apoi incepi sa vorbesti despre una dintre aventurile tale din trecut,cand ai crezut ca acea fata este femeia perfecta,din toate punctele de vedere.(Ceva de genul:acea fata stia sa gateasca, stia sa faca masaj, era pasionata de etc...Pe scurt, era perfecta!)Doar ca a fost o amanta teribila.Acest lucru o va face curioasa si se va intreba de ce oare aceasta fata a fost asa de "rea". Acest lucru te va conduce foarte usor(foarte fin) in urmatorul pas:

( 4 ) Ești o ființă sexuală / senzuala.

Vorbeste despre sex.Mentioneaza lucrurile care iti plac(in legatura cu sexul). Vorbeste despre acest lucru foarte detasat,"casual",ca si cand ai vorbi despre vreme.
Fii confortabil si las-o sa iti vada latura sexuala,pana la urma este prietena ta,nu? Daca nu suporta acest subiect,acest lucru ar trebui sa iti ridice un mare semn de intrebare. Fata are probleme, treci peste ea, las-o balta.Sau e virgina si e prea speriata de acest subiect.
Contrasteaza povestea ta anterioara cu frustrarea(cand credeai ca fata aia e femeia perfecta,dar s-a dovedit sa fie o amanta teribila),cu povestea unei fete care a stiut exact cum sa te multumeasca. Dupa ce ii spui ce anume ti-a placut(in limita decentei totusi),fii receptiv si asculta la ce are de zis.
Apoi spune ceva de genul:heey nu e corect,eu iti spun ce imi place si nu primesc niciun feedback! Fa-o pe ea sa iti spuna povestea ei,care sunt pozitiile ei preferate,ce ii place la un barbat,etc.
In cazul in care devine suspicioasa sau vezi semne de discomfort clar,spune-i ca daca ar fi fost intr-adevar prietena ta,ti-ar fi dat niste sfaturi bune,ca va face un lucru bun, pentru ca odata, o fata norocoasa ii va multumi.Ca ea fiind prietena ta,poate te va lumina despre modul in care privesc ele acest lucru,ce le place,etc.

Avertisment:Vorbeste despre sex,dar nu prea mult, si foarte detasat, altfel risti sa pari un pervers.Lasa totul sa decurga de la sine.Imediat ce sesizezi semne de discomfort din partea ei, schimbi subiectul.Este mai bine sa o lasi pe ea sa isi doreasca sa vorbiti despre sex, decat sa exagerezi. Daca ai procedat corect, acest lucru va constitui o tema predilecta de conversatie.

( 5 ) Ințelegi valoarea sexului cu o conexiune.

Vorbeste despre diferenta dintre sexul practicat de animale, si sexul practicat intre oameni.Cum tu vezi sexul dintre oameni ca o modalitate de a face dragoste, de a te conecta spiritual cu cineva.Cum lucrul spiritual este cu atat mai intens și frumos atunci când te conectezi cu adevărat cu cineva.
Ancoreaza-te in povestea anterioara, si spune-o ca pe o revelatie:hmm poate ca este un alt motiv pentru care mi-a placut atat de mult de fata aia(cea care te multumea la sex).Am fost de fapt buni prieteni, inainte ca ceva sa se intample intre noi.
SI ASTFEL SAMANTA ESTE PLANTATA!

( 6 ) Esti afectuos fizic(faci mult kino,aka. o atingi).

Dupa ce construiesti putina tensiune sexuala,arunca un pic de KINO nevinovat in amestec.
Comenteaza cat de mult iti plac bijuteriile ei si atinge-o. Daca este un inel de exemplu, tine-o de mana si admira-l, apoi da-i drumul incet la mana.Sau poti sa ii admiri oja de la unghii.Orice.Nu forta lucrurile si risca putin.Acest contact fizic nevinovat iti va deschide calea spre mai mult.
De asemenea, cauta sa o imbratisezi cand va vedeti.Baga urmatoarea faza in joc:Am primit complimente de la toate prietenele mele, sunt foarte multumite de imbratisarile mele.Eu le imbratisez din suflet,astfel incat sa se simta protejate,apoi le strang bine(ai grija nu prea tare) si apoi le dau multe saruturi pe obraz in acelasi loc. Fetele sunt emotionale si le place chestia asta,asa ca nu trisa.
Atentie,orice kino este binevenit. Daca nu o atingi, atunci cum speri tu ca vei creea atractie vreodata intre voi doi? Te va vedea ca pe un fatalau, ca pe un purtator de vagin daca nu o faci.Va crede ca nu ai curaj.Inca o data,atingeri nevinovate la inceput, tachinari, etc.Fa-o sa rada cat mai mult.

( 7 ) Ii dai mesaje contradictorii care fac aluzie ca o doresti.

Spune-i cat de speciala este, si ca ti-ai dori sa gasesti alte fete ca ea.Cat esti de bucuros ca voi doi sunteti amici. Apoi spune-i ca miroase foarte misto si aproprie-te de gatul ei pentru a simti mirosul mai bine si intreab-o cu ce parfum isi da.
Fa glume si spune-i ca nu trebuie sa isi mai dea cu acest parfum cand este in preajma ta, pentru ca te innebuneste si ar putea distruge prietenia ta. Spune-i-o ca pe o gluma:"continua sa te dai cu acest parfum si poate o sa te atac intr-o zi"!
Daca ea continua sa poarte acest parfum pe viitor, consider-o ca pe un indicator foarte mare al interesului ei(traducere:te vrea).

( 8 ) Nu lasi sentimentele sa va ruineze prietenia.

Reasigur-o.Cum ca ai ramas prieten cu fostele tale, pentru ca la un moment dat au facut parte din viata ta.De asemenea o poate ajuta la atenuarea fricii ca va va pune in pericol prietenia daca actioneaza conform dorintelor ei.Acest lucru este o portita pentru gestionarea asteptarilor ei, in cazul in care lucrurile nu merg foarte bine.Am trecut prin cazuri in care unei fete pur si simplu ii era frica sa se implice intr-o relatie pentru ca se gandea ca daca ceva merge prost, ne va ruina prietenia.Asa ca fa acest lucru ca pe ceva preventiv.

Mai presus de toate, cel mai important este sa actionezi detasat.Sa nu dai impresia de disperat. Femeilor le place un barbat sigur pe el, nu vor trage niciodata la un disperat sau la un speriat de bombe.Pastreaza atmosfera placute,bagi glume, kino, pana cand ajungi in momentul in care iti da semne clare ca te vrea.Totul este sa repornesti atractia ei fata de tine. Odata intrat in friendzone, iti vei pierde o parte din respectul ei fata de tine.Asa ca trebuie sa lucrezi sa il capeti din nou.Si cand prinzi momentul potrivit,dupa kino si toate alea,sarut-o sau ia-o de mijloc sa vezi cum reactioneaza. Daca din nou,iti va fi frica,vei pierde orice sansa sa mai fii cu ea.
Eu personal,am fost in friendzone cu o tipa cam trei saptamani, dupa ce initial am fost prea fraier sa actionez. Urmand sfaturile pe care le-am dat mai sus, in doua-trei saptamani am reusit.Acum suntem impreuna si totul merge foarte bine.Succes!

Răspuns Câştigător
| Danysan a răspuns:

Interesant dar depinde de fata. Unele daca vor sa fie cu tine poti sa le zici si n fata ca nu le deranjeaza. Oricum daca ai place de tine bine daca nu poti sa si manaci ghidul amice ca nu tine.

| loverboy111 a răspuns (pentru Danysan):

Pe bune? ultima mea iubita in afara de cea cu care sunt acum ma ura. si am reusit sa o fac sa ma placa. idee ea sa ai "pile" la prietenele ei cele mai bune. astfel vei sti ce ii place.

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Cum sa scapi din friendzone :

Creste-ti o pereche de coaie....the end

| wolder a răspuns:

Hai frate ce te complici atat cu sfaturi de genul asta, vrei sa fi cu ea bine, nu vrei si mai bine oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și tu crezi că toate fetele sunt roboți și merg după un singur algoritm și astfel absolut toate vor fi cucerite? Mai ai de lucru.

| unknøwn a răspuns:

Fals.
Cea mai bună metodă să ieşi din friendzone este SĂ NU INTRI în friendzone.
Eu îmi susţin în continuare ideea că nu sunt prea reuşite relaţiile între parteneri care au fost just friends înainte de a avea o relaţie. Chiar dacă sunt reuşite...sunt naşpa. Adică am eu o părere nu prea bună despre ele, mie unul nu-mi plac şi nu vreau să am aşa ceva vreodată. Dacă am cunoscut o fată care îmi place flirtez cu ea să nu ajung în friendzone, din moment ce am apucat să intru în friendzone înseamnă că asta am vrut, nimic mai mult şi nu mai vreau să schimb asta.
Chestiile astea ce le spui tu aici se aplică marea lor majoritate la fetele cărora n-ai apucat să ajungi în friendzone încă.

| Malloryy a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc.dar ghidul tau e foarte aiurea. Eu am multi prieteni baieti..si unii dintre ei au aplicat pe mine cateva tactici de-ale tale..si mi-se pare ca au inrautatit lucrurile. pentru mine un baiat care spune ca s-a culcat cu multe fete pierde totul din start. Mi-se pare ca daca asta ar fi adevarat, ar trebui sa tina pentru el.mie personal nu mi-ar placea sa se culce cu mine dupa ce "se presupune" ca s-a culcat si cu multe alte..si in plus m-ar deranja sa zica mai departe ca s-a culcat cu mine. mi-se pare o lipsa de respect pentru intimitatea mea. apoi daca se uita la alte tipe pe strada si vorbeste cu mine despre ele...clar o sa intre in friendzone..inseamna ca impartasim pareri..etc..niciodata nu o sa fiu atras de un baiat care se uita dupa fete.in caz ca isi propune sa ma faca geloasa, aiurea...nu mi-ar placea niciodata sa umblu la brat cu un barbat care se uita dupa altele.