| Ioana579 a întrebat:

Heeelp. Cât costă un avort medicamentos sau un chiuretaj la 10-12 săptămână de sarcină în Județul Brașov? Mulțumesc mult.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Intreaba medicul de familie

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Avortul inseamnă crimă, de ce ai vrea sa faci asta?

| corbulalbrosu a răspuns:

Pretul oricarei intreruperii de sarcina voluntara este acelasi indiferent de varsta sarcinii. Pretul avortului efectuat, este diferit fiind stabilit in functie de metoda de lucru aplicata. Fiindca o sarcina de 10-12 saptamani poate fi oprita din evolutie numai prin metoda clasica cea de chiuretare manuala, pretul avortului d.p.d.v. al manoperei poate sa depinda de notorietatea medicului sau de renumele spitlului/clinicii. In generala pretul se situeaza intre 250 si 550 de lei, dar depinde si de alti factori cum ar fi cea de a avea calitatea de asigurat, intreruperea este efectuata intr-o unitate medicala de stat sau particulara, etc. etc.
Cat costa unavort in alte orase din Romania?
In Brasov, de exemplu, la Spitalul Clinic de Obstetrica Ginecologie "Dr. I. A. Sbarcea", un avort la cerere cu anestezie locala costa 200 de lei, daca sarcina este mai mica de 10 saptamani, 300 de lei, daca sarcina deja are intre 10 – 12 saptamani, si 500 de lei, daca femeia este insarcinata intre 12 – 13 saptamani. Un avort cu anestezie generala costa 600 de lei. Multa sanatate! http://www.testsarcina.ro/......mania.html

| Goldenlevel a răspuns:

Si daca as sti nu ti-as spune