| DeliaRennata a întrebat:

In săptămâna a 9a de sarcina se mai poate face avort medicamentos?

8 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Ar trebui sa intrebi un medic, nu pe TPU. Sfaturile de aici pot sa iti aduca complicatii. Nu cred ca poti face acest lucru de capul tau, fara ca un medic sa te indrume.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este NU fiindca se considera ca sarcina este prea avansata si embrionul este deja in starea de fat destul de bine dezvoltat si nu poate sa treaca prin canalul cervical incat sa fie expulzat din uter. Avortul medicamentos se efectueaza numai in cazul sarcinii a carei varsta este de 5, 6 si 7 saptamani. Medicul ginecolog care decide ca totusi sa accepte sa efectueze avort medicamentos in cazul unei sarcini de 8 saptamani isi asuma o foarte mare responsabilitate. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

E prea târziu pentru avortul medicamentos.

| RowseRj a răspuns:

Avorturtul medicamentos poate fi folosit până în săptămâna a 9 de sarcină.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru RowseRj):

Acum 6 ore | RowseRj a răspuns:
Avorturtul medicamentos poate fi folosit până în săptămâna a 9 de sarcină.
Oare cand vei inceta sa mai mai postezi raspunsuri eronate sau incorecte cel putin la intrebarile care apar la aceasta categorie?

| RowseRj a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Bă omule am zis același lucru ca tine. Citește dr**u mesaju calumea

| RowseRj a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am zis că până în săptămâna a 9.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru RowseRj):

Fiindca se pare ca nu vezi bine sau nu intelegi prea bine (fiindca nu-i asa s-a cam ''instalat'' analfabetismul functional in randul a peste 44% din tinerii din Romania rolling on the floor ) am specificat foarte precis si cat se poate de explicit : ''Medicul ginecolog care DECIDE ca totusi sa ACCEPTE sa efectueze avort medicamentos in cazul unei sarcini de 8 saptamani isi asuma o foarte mare responsabilitate. In mod normal avortul medicamentos se efectueaza pana in cea de a 7-a saptamana inclusiv.
De asemenea adresarea cu ''Ba omule'' sa i te adresezi celor de o varsta cu tine, la fel de bine educati laughing sau de ce nu tatalui sau mamei tale care nu au reusit sa-ti ofere educatia pe care ar fi cazul sa o aiba o domnisoara. Esti de acord... mademoiselle?