| Zaharars a întrebat:

Hei,am și eu o problemă.De 3 zile ar fi trebuit să îmi vină menstruația dar încă întârzie, așa e de câteva luni că vine cu câteva zile mai târziu.Am primit ceva pastile după ce am facut analize pentru ceva infecție dar nu le-am luat, se poate să fie de la asta? Luna asta am facut o dată un fel de petting și ca să fiu sigură am făcut și un test de sarcină ca să fiu sigură că nu am surprize și este negativ.De la ce îmi întârzie menstruația? Mulțumesc de ajutor.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Esti la varsta la care in organismul tau se produc modificari si transformari importante de natura hormonala si endocrinologica. Functionarea incorecta sau defectuoasa a glandele hormonale responsabile de producerea celor 2 hormonilor feminini estrogen si progesteron care coordoneaza intregul mecanism de reproducere va influenta decisiv numarul zilelor fiecarui ciclu menstrual si implicit si momentul de pornire a menstruatiei. Functionare defectuoasa a acestor glande endocrine, influenteaza producerea ovulatiei si implicit si momentul producerii menstruatiei. In cazul tau este vorba de niste dereglari hormonale care dezechilibreaza raportul optim dintre cei doi hormoni feminini amintiti si acest lucru determina ca ciclul tau menstrual sa fie unul neregulat, in care imprevizibilitatea este factorul predominant deoarece numarul de zile al fiecarui ciclu menstrual poate sa difere chiar foarte mult intre ele. In nici un caz intarzierile aparute nu se datoreaza motivelor prezentate si invocate de tine in intrebarea ta. Multa sanatate.