| Den2793 a întrebat:

Buna,revin iar cu aceeasi intrebare dar o voi formula altfel, si inca cateva lucruri ciudate intamplate intre timp. Pe 22 aprilie am facut in avort(pentru a nu fi criticata mentionez ca nu am ramas gravida niciodata si am tot incercat in ultimele luni si nu am crezut ca voi mai ramane, am avut o infectie si o raceala mai grava si a trebuit sa ma umflu de pastile, luam 6 pastile de imunitate pe zi antibiotice si altele, am aflat cand aveam o luna de sarcina ca sunt gravida si toata luna respectiva am luat pastile iar 2 doctori mi au spus ca risc mult sa iasa cu probleme, de aia am facut avortul). Problema mea este alta acum, pe 22 aprilie am facut avortul, pe 23 mai cand trebuia sa imi vina menstruatia mi a venit foarte putin o zi si a doua la fel... Exagerat de putin, am zis sa fac un test de sarcina si a iesit prima linie foarte vizibila si a doua abia se vedea, am repetat testul 2 zile la rand la fel... Am fost la control mi a zis ca nu sunt ca sunt eronate testele... La cateva zile o sap am mai facut un test si acelasi rezultat... Pe 7 luna aceasta am facut analize sa vad ce se intample dar mai trebuie sa astept rezultatul... Tot in ziua cu analizele m a durut ft tare burta si mijlocul ca si cum mi ar veni ciclul... Si din nou la fel foarte foarte putin... E normal sa iasa dupa atata timp de la un avort testele pozitive? Si e normal dupa 23 mai cand trebuia sa vina ciclul pana pe 7 iunie sa intarzie si de fapt sa vina la fel... Nici nu stiu daca pot numai ciclu ci mai degeaba sangerari... Si la o sap dupa avort am inceput si anticonceptionale cu acordul doctorului... Ce credeti ca este? Se poate sa fiu gravida iar? Sau sa nu se fi facut avortul cum trebuie? Nu mai inteleg nimic daca stiti sau ati patit ceva de genul va rog sa imi spuneti...

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Toate intrebarile si ingrijorarile tale se pot rezolva in maxim 24 de ore printr-o simpla analiza de sange prin care sa se identifice/determine daca exista in organism hormonului de sarcina hCG. Analiza se face in orice laborator de analize medicale contra sumei de 40 lei si rezultatul corect in proportie de peste 98% se primeste in cel mult 24 de ore. Dupa un avort, menstruatia de obicei reapare dupa trecerea a 45-50 de zile si nu 1 luna dupa presupunerile tale. De asemenea in cazul folosirii corecte a pasilelor AC posibilitatea de a se forma o sarcina teoretic nu exista. Dar se pare ca tie iti face placere sa te stresezi inutil deoarece in caz contrar ai fi recurs deja la acea analiza de sange care oricum trebuie efectuata, deoarece nici un medic ginecolog nu se va pronunta asupra starii/situatiei in care te afli, fara respectiva analiza de sange. Multa sanatate!

| Den2793 explică:

Cred ca nu Ai citit bine ce am scris am zis ca Pe 7 Adica Acum cateva zile am fost si am facut analizele respective la sangewinking Dar inca Astept raspunsul... Si voiam doar cateva pareri din partea persoanelor care probabil au patit la fel! Am facut 4 teste de sarcina, am fost si la ginecolog, am facut si analize la sangewinking doar ca numai am rabdare Sa Astept... Logic ca o Sa Astept si rezultatul analizelor Dar deja l am facut Acum 2 zile si este probabil Sa mi l dea Abia saptamana viitoare(de Ce Asa tarziu Nu stiu ca mi s a spus ca in 2 3 zile )

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Den2793):

In orice laborator de analize medicale s-ar face analiza, rezultatul unei analize de sange se elibereazain maxim 24 de ore.