| Mariana_Costin_1999 a întrebat:

Hei am o întrebare!
Îmi este jenă dar m-am săturat nu mai vreau sa am acel lichid.
Stiu majoritatea fetelor îl au si se numeste leucore cam asa ceva.
Cum pot scapa de el?
De ce unele fete au acea scurgere si altele nu?
Si de ce miroase?
E ceva grav daca miroase?
Bine ma spal, in fiecare zi fac dus.
Dar nu inteleg?!
Si cand ma voi culca cu al meu pentru prima data ce se va intampla daca acea scurgere va curge, oare il va supara?
Cum sa scap de ea?
Ma ajutați?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Secretia vaginala normala este un lichid limpede, mucos, cu un miros foarte slab, nu neplacut. Ea apare inainte la pubertate si dispare la menopauza
Daca secretia este mai abundenta, colorata sau miroase urat, exista doua posibilitati: igiena este precara sau ai o infectie.
Igiena normala a unei fete include: te speli dimineata si seara si dupa fiecare scaun, te stergi cu un prosop dedicat zonei intime care se schimba zilnic sau maxim o data la doua zile, se spala in masina de spalat la 90-95 de grade sau se fierbe si se calca dupa fiecare spalare. Chilotii trebuie sa fie 100% de bumbac, se poarta maxim 12 ore, se spala de asemenea la 90-95 de grade sau se fierb si se calca pe zona dintre picioare dupa fiecare spalare. Pantalonii de pijama se schimba maxim dupa 3 purtari (de preferat totusi dupa doua), se spala la minim 60 de grade si se calca dupa fiecare spalare. In timpul menstruatiei, tampoanele se schimba la maxim 6 ore (de preferat la 4-5) si te speli de cate ori schimbi tamponul (sau imediat cum ajungi acasa daca te schimbi cand nu esti acasa). Daca nu te trezesti noaptea sa te schimbi si dormi ami mult ed 6 ore, trebuie sa te speli si sa te schimbi ultimul lucru inainte ed culcare si primul la trezire. Unghiile trebuie taiate foarte scurt (daca ai unghii lungi, roaga pe altcineva sa te spele), iar mainile se spala foarte foaret bine, insistand sub unghii inainte si dupa ce folosesti toaleta, inainte si dupa ce iti schimbi tamponul, inainte si dupa ce te masturbezi.
Daca respecti toate aceste reguli si secretia are totusi un miros neplacut, atunci mergi la medicul tau de familie pentru a-ti preleva secretie si a o trimite la analiza, caci inseamna ca ai o infectie.

| Mariana_Costin_1999 explică (pentru Brigaela):

Multumesc de raspuns!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ora de sexologie unde e?
menstra e un proces natural al organismului, practic in fiecare luna ai un ovul eliberat care daca nu vine fecundat el va fi eliminat din organism, ciclul diferita fiind tanara nu tine toata luna si doar cateva, nu poti scapa de menstra

| Violleta2022 a răspuns:

Te-ai saturat deja dupa cateva luni?
Am vesti proaste pentru tine fetita! Vei scapa de problema asta abia dupa menopauza, adica dupa 50 de ani!
Spala-te zilnic si schimba chilotul, ca ce tis e intampla tie, se intampla tuturor fetelor si femeilor din lume, zi de zi, luna de luna, an de an, pana la menopauza!

Te-as sfatuii sa vorbesti cu mama ta, care ar fi trebuit de fapt pana la varsta asta sa-ti dea informatii si lectii despre oragnele genitale femeiesti, despre "scurgerile" normale si sangerarile menstruale.
Dar nu-i tarziu nici acum, doar intreba-o pentru ca este normal sa vorbesti asta cu mama ta!

| mihai69 a răspuns:

O vizită la ginecolog te poate ajuta cu toate răspunsurile de care ai nevoie, și chiar și cu un tratament dacă e cazul.

| sofisis a răspuns:

laughing Nu ai cum sa scapi. Este ceva natural, normal si biologic. Daca miroase urat, e posibil sa ai o infectie. In cazul asta e de mers la ginecolog si luat tratament.

| sweetangels a răspuns:

Nu poti... daca e candidoza scapi temporar cu floconazol. Dar minunea dureaza o saptamana