| Wiiillll a întrebat:

Hei. Am si eu o intrebare. Deci, am 17 ani si sunt virgin... am facut laba... e ceva normal zic eu... mereu cand fac imi dau prima oara drumu foarte repede... ma gandesc ca ar fi cazul sa incerc sa vad si eu cum e sa faci sex... problema este ca, am o teama asa ca daca dau drumu prea repede? E ceva normal cum sar simti fata daca nu rezist nici macar 5-6 minute?... farà raspunsuri prostesti cred ca si voi prima oara ati avut ceva nelamuriri!

MULTUMESC FRUMOS

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Masturbarea este normala in adolescenta si este folosita pentru a invata sa te controlezi, sa te abtii. Cand te masturbezi nu ejaculezi cand iti vine, ca nu te grabeste nimeni, Ci te abtii, te controlezi, inveti care sunt miscarile care te ajuta sa-ti controlezi ejacularea. daca folosesti inteligent masturbarea, la momentul cand ajungi sa-ti incepi viata sexuala, iti cunosti deja suficient de bien corpul si reactiile incat sa nu te scapi, ci sa te controlezi cat vrei, asa incat actul sexual sa fie placut pentru amandoi.

6 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Marea majoritate a barbatilor isi dau drumul repede atunci cand se masturbeaza si pot rezista semnificativ mai mult in timpul unui act sexual. Atentie ejacularea precoce reprezinta o ejaculare produsa la un minut sau chiar mai putin de un minut de la penetrare. Intre 5 si 10 minute sunt considerate normale de specialisti. Desigur suntem o specie care face sex din placere si avand in vedere ca orgasmul la fete se lasa mai greu asteptat, dorinta de a rezista mai mult e perfect intemeiata. In timpul actului sexual incordarea muschilor picioarelor in diferite pozitii favorizeaza intarzierea ejacularii. Eu unul de exemplu ejaculez foarte greu daca stau pe spate, ma refer la pozitia cowgirl.

In plus e bine sa nu disperi, un tanar, si chiar persoane trecute de 40 50 de ani pot sustine bine mersi o a doua erectie dupa o prima ejaculare, a doua oara ejacularea producandu-se oricum mult mai greu.

In ce priveste prima oara, pana si cei mai performanti la pat pot avea o ejaculare extrem de rapida din cauza fenomenului de super-excitatie.

Daca ejaculezi prea rapid, fa in asa fel incat sa faci o tranzitie rapida la cateva minute bune de preludiu, ofera-i de exemplu si o stimulare orala pana cand penisul iti intra din nou in erectie si poti continua cu un al doilea numar cum se spune. In definitiv orgasmul feminin nu se obtine strict din clasica penetrare fiind nevoie aproape intotdeauna de stimularea clitorisului.

Nu dispera, o femeie de bun simt intelege foarte bine ce inseamna prima oara pentru un barbat.

| epurasu a răspuns:

Daca rezisti 5-6 minute nu trebuie sa ai motive de ingrijorare! este ok.

| mihai69 a răspuns:

Și chiar dacă nu reușești din prima - că orice ai face, emoțiile te cam coplesesc și e cam greu să te mai și controlezi - fata ar trebui să realizeze că nu e acesta modul tău normal de a nu rezista, ci să-ți mai acorde (măcar) o șansă.

| neutrino a răspuns:

Ai doua variante: faci sex sau lucru manual. Tu deja ai ales, iar teama ta este perfect justificata.

| Emilian65 a răspuns:

Pentru inceput, este bine daca rezisti 5-6 minute, sa faci sex.

| Marieta69Gheorghe a răspuns:

Uita-te la filme cu"bataie" nu bătaie