| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Buna tuturor. Am 16 ani, iar prietenul meu are 17 (el si-a inceput viata sexuala). As dori sa incep viata sexuala cu el. Credeti ca este bine? El nu mi-a propus niciodata asta, nu a batut apropouri, ba din contra a spus ca ma poate astepta atata timp cat am eu nevoie. Suntem impreuna de jumate de an, dar totusi chiar as dori sa incep viata sexuala cu el, deoarece mi-a dovedit de atatea ori ca ma iubeste, m-a iertat de multe ori (stiu ca am fost o proasta dar acum chiar imi pare rau pentru. ceea ce am facut) ba din contra atunci cand ne'am certat prima data si oarecum ne-am despartit a inceput sa planga in fata mea si nu mi-a gresit niciodata! Dar imi este si teama pentru.ca daca ar afla parinti mei ar fi distrusi si + de asta imi este frica sa nu raman cu un BEBE!

Am mai incercat odata sa facem "prostia", nu ne'am dat seama de ceea ce facem, ne'am lasat purtati de sentimente big grin, dar ne'am oprit cand trebuia, doamne ajuta laughing dar totusi penisul lui a intrat foarte pootin in vagin si nu a curs sange si nu m'a durut nimic. Mai sunt virgina nu?

Scuzati'ma daca sunt banala dar tin foarte mult la el si sunt si foarte curioasa laughing.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, numai esti virgina de vreme ce ai avut contact sexual (adica atingeri intre organele voastre sexuale). Si, la varsta ta, ar trebui sa discuti intai cu parintii tai despre asta. Daca este intr-adevar o decizie buna, cum zici, ei te vor sustine in ciuda riscurilor la care te expui (ma refer la cancerul de col uterin). Daca ai impresia ca ei nu ar fi bucurosi, inseamna ca decizia ta nu este cea mai corecta.
Despre bebe, stii ca nu exista metoda contraceptiva 100% sigura. Insa tu, incepandu-ti viata sexuala atat de devreme, vei fi in supravegherea atenta a unui ginecolog (vei merge de 2-3 ori pe an la consultatie finecologica) si vei putea primi cele mai bune sfaturi de protectie (prezervativ la inceput, apoi, dupa analizele necesare si dupa 17-18 ani, posibi, contraceptive). E cazul sa-ti gasesti intai un ginecolog, preferabil impreuna cu mama ta ca sa fii sigura ca este unul bun si abia apoi sa-ti continui viata sexuala.

| haiZI a răspuns:

Fa-o cand te simti pregatita fizic si psihic si daca totusi ajungi sa intretii relatii sexuale, informeaza-te bine cu privinta la riscurile pe care ti le asumi si nu uita, cel mai important lucru sa va protejati.pa si succes

| Savy a răspuns:

Cat mai ai pana la 18 ani? Macar daca o faci fara cap sa-ti poti asuma singura responsabilitatea si sa n-aibe ai tai de tras dupa tine. Logica simpla e sa va informati si la timpul potrivit (18+) sa actionati corect (prezervativ, bla bla). Daca te mananca de pe acu scarpina-te singura pana una-alta, sau cere-i lui "o mana de ajutor".

| DoarImpreuna a răspuns:

Cred ca asta te va ajuta putin.

Cercetatorii din America au descoperit ca adolescentii care isi incep viata sexuala prea devreme pot suferi mai tarziu de depresii si alte boli asociate. De asemenea, au constatat ca 25 la suta dintre adolescentele active sexual sufera de depresie.

Specialistul american Kirk Jones, considera ca relatiile sexuale, incepute la varste fragede au un impact extrem de negativ asupra psihicului adolescentilor. Conform americanului, prima relatie sexuala ar trebui sa se consume in jurul varstei majoratului. Surpriza, insa. Majoratul in SUA incepe la varsta de 21 de ani, informeaza Teen Problem

La aceeasi concluzie au ajuns si alti oameni de stiinta. Dintr-o ancheta, care a implicat 1, 3 milioane de adolescenti, a rezultat clar ca incidenta cazurilor de depresi este mult mai mare fata de generatiile anterioare.

Si specialistii rusi sunt de acord cu aceste rezultae ale americanilor. Ei considera ca sexul timpuriu se poate dovedi o bomba cu ceas, care la cea mai mica greseala, din partea manuitorilor, poate spulbera psihicul acestora.

O problema majora este aceea ca oamenii nu isi dau seama ca libertatea inseamna si o mare responsabilitate. Atunci cand oamenii nu stiu cum sa foloseasca aceasta libertate apar problemele emotionale ale psihicului.

Statisticile arata infricosator. Fetele care isi pierd virginitatea mai devreme, au o rata a sinuciderilor de trei ori mai mare decat a colegelor carora nu le-a fost cunsocut sexul decat dupa majorat. La baieti, acesti indicatori sunt chiar mai mari.

Oamenii de stiinta explica acest fenomen prin faptul ca omul, la fiecare etapa a vietii sale, dezvolta functii psihice diferite. De la 12 la 15 ani, chiar pana la 18, se formeaza sentimentul increderii, iar dupa 25 de ani, tinerii dezvolta conceptul de iubire.

Este clar ca adolescentii cred ca prin intermediiul sexului se pot apropia mult mai mult de persoana iubita, insa, daca dragostea se soldeaza cu un esec, isi pun singuri viata in pericol. Prin urmare, medicii recomanda ca viata sexuala sa nu inceapa mai devreme de 18 ani. Pentru ca, daca in cazul unui cuplu sb aceasta varsta exista doar sex, si nu iubire, atunci lucrurile tind sa devina periculoase.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un baiat care iubeste o fata o asteapta.Inca esti mica.Ai tot timpul sa iti faci griji":raman, nu raman, am luat vreo boala.Sincer daca as putea da timpul innapoi nu as mai incepe atunci, desi am facut-o prima data la 20 de ani cu actualul meu sot.Traieste-ti copilaria. Apar copii, apar grijile...gandestete serios ca nu se stie daca ramai cu el si baieti din ziua de azi o sa zica " ai fost si cu ala si cu ala"...Mult noroc.