| MaRiaYoAna99 a întrebat:

Am o problema, am 14 ani si sunt frumusica, adica nu sunt nici grasa nici urata si cu toate astea nici un baiat nu se uita la mine, si problema e ca sunt timida.Toate celelate fete de la mine din clasa au deja prieteni si am mai ramas doar eu si cu inca vreo 2 fete care nu avem prieteni.
O fata mi-a spus ca nu am prieten din cauza ca sunt timida.As vrea sa nu mai fiu asa timida...Imi puteti da cateva sfaturi cum sa scap de timiditate? Dau funda pentru cel mai bun raspuns.winking

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

De ce trebuie sa fi in rand cu celelalte fete? ai tot timpul din lume si pentru prieten, faptul ca esti timida ma face sa cred ca esti o fata cuminte si asta e un lucru bun

| Ionut a răspuns:

14 ani?
Nu vreau sa te critic sau sa te cert, dar varsta potrivita relatiilor este peste 16 ani. Ai doar rabdare si o sa vezi ca vor veni toti baieti la tine.
Sa-ti spun si de ce. In timpul adolescentei gusturile sunt in schimbare desemenea din pct. de vedere emotional si fizic. Tinete de scoala ca timp de iubire este destul.
Si parerea mea este ca o relatie instabila (neserioasa) este doar o pierdere de timp, bani si nervi.

Ai grija de tine.
P.S :"Voi radeti de mine ca sunt diferit(a), dar eu rad de voi fiindca sunteti tot la fel"

| BonneLess a răspuns:

Frumoasa sa fii si nu esti curtata de baieti?

| neutrino a răspuns:

Ana, esti nascuta in 1912 (asa ai scris tu), ai numai 13 ani si a intrat frica-n tine ca ai ramas fara prieten, colegele tale fiind deja experte. Probabil ca tu crezi ca-ti trebuie o relatie pentru ca asa se poarta, e cool. Fii fata desteapta si ai incredere ca toate se fac la timpul lor. Va veni el Fat Frumos si la tine si ai sa te bucuri de un baiat care se va indragosti de tine, si tu de el. Nimeni nu scapa neatinsa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Nu înțeleg de ce te grăbești atât. Trebuie să ai prieten pentru că au aproape toate fetele din clasă cu tine? Trebuie să ai prieten pentru că așa e la modă? Nu, nu trebuie. De ce nu îți trăiești tu frumos ce ți-a mai rămas din copilărie și lași chestiile de "fete mari" pentru mai târziu? Grăbești lucrurile și încerci să le faci înainte de vreme doar pentru că așa face majoritatea. Faptul că ești timidă este ceva foarte frumos. Fetele din ziua de azi și-au pierdut timiditatea, și-au pierdut inocența pe care ar trebui să o aibe o fată. Nu face și tu asta. Rămâi așa cum ești, dat totodată nu uita să lupți pentru ceea ce îți dorești. Lasă timiditatea deoparte dacă simți că vrei un lucru. Ai încredere în tine și nu te lua după turmă. Tu ești tu, cu defecte și calități. Timiditatea vine din teama de a greși. Nu-ți fie teamă, ești om. Toți greșim. Odată cu încrederea în tine o să dispară și timiditatea. Baftă!

| horansgang a răspuns:

Trebuie sa fi si tu putin mai tupeista. Din cauza timiditatii` nu ai prieten. incerca sa fi mai interesanta si sa vorbesti cu baietii nu sa stai doar prin preajma lor si sa nu zici absolut nimic. C

Cum sa scapi de timiditate. thinking

Hmm...
Nu prea stiu. Daca iti sta in fire sa fii timida atunci nu`ti va merge prea bine in situatile amoroase.

incerca sa fi si tu ca celelalte fete.

Funda? puppy dog eyes

| Love4Music a răspuns:

Nu te grabi ai timp.
Nu concepe o relatie doar de a fi conceputa una fara fundatie care se va prabusii foarte repede

| onlyagirl a răspuns:

Si daca iti zic ca eu am 18 si nu am? ce parerea ai? asta e.mai bine singur decat intr-o companie proasta!winking astea nu sunyt complexe reale.esti micuta, ai toata viata inainte sa cunosti o gramada de baieti, te vei satura de eiwinkingpentru ca mai rar gasesti un baiat ca lumea:*

| qwertylovet a răspuns:

..Pei nu stiu ce sa spun cam asa sunt si eu. adica era smug dar acum nu mia sunt tongue daca esti timida tu pierzi incearca cand toti sunt intru'n grup sa te duci si tu acolosa incerci sa te bagi in seama. ceva de genu.happy Si eu am fost timid si am pierdut destul de mult multe fete ma'u placut dar eram timid is ehh fete si baieti sunt in toata lumea :p. happy

| Olalaboy a răspuns:

Daca incerci sa fi ca celelalte fete nu o sa ajungi nicaieri daca e la moda sa fi 'curva"uh o sa te menti in top k moda? la varsta ta daca te indragostesi doar ca sa fi in top k celelalte fete nu o sa ai nimic de castiag doar o sa pierzi pentru ce o relatie facuta in graba duce numai la despartire si daca o sa suferi din dragoste de la ani astia la 16 17 ani o sa iti fie frica sa iti mai faci prieten pentru ca o sa crezi ca o sa suferi iar. PAREREA MEA atunci cand cauti un baiat mai intai studiaza-l cunoaste-l obisnuieste-te cu el si dupa aia poti sa pui puti suflet