| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt mai timida. Ce pot face ca sa scap de timiditate macar in fata unui baiat sau a unui prieten?

Răspuns Câştigător
| Aallbbaassttrruu00 a răspuns:

Păi nu trebuie sa scapi neaparat de timiditate. nu este un defect! e mai mult o calitate deoarece se considera ca oamenii timizi iubesc cel mai mult. si acelui baiat îi poti spune ceva de gen : "Sa nu crezi ca nu te plac dar asa sunt eu mai timida " si cred ca o sa te inteleaga. fii tu însuti si toata lumea o sa te iubeasca

5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Ai grija ce iti doresti.Se poate indeplini.Eu am fost timid, fetele ma gaseau dragut.De cand spun ceea ce cred in fata la om, sau cam risipit fetele laughing numai am 'acel ceva' stii, cel mai dragut e cand vezi o fata ca roseste cand ii ceri numarul de telefon, sau cand vezi ca se fastaceste 3> tie iti vine sa intri in pamant de rusine big grin dar la un baiat, ii vine sa te pape toata laughing cel putin eu admir fetele timide big grin stii. de la tupeu la nesimtire e doar o linie subtire happype care multi tupeisti o trec fara sa isi dea seama.

| OnuOnulică a răspuns:

Încearca sa adopti o atitudine pozitiva, in tot ceea ce faci. Daca de fiecare data cand cunosti pe cineva necunoscut, ai o atitudine negativa, tot felul de scenarii negative iti vor aparea in minte si pur si simplu te vei pierde. Iti vor aparea scenarii in minte de forma:

- "Daca o sa ma blochez si nu o sa mai stiu ce sa zic?"
– "Daca ceilalti o sa rada de mine pentru ceea ce spun?"

Incearca sa gandesti pozitiv si astfel totul va veni natural si evident nu vor mai exista nici aceste blocaje in comunicare.

Convingerile, de altfel, sunt un alt factor care trebuie modelat. Multi dintre noi avem convingeri gresite, care nu duc la pierzanie.

Multi dintre noi avem convingeri de genul:

- "Nu sunt bun de nimic!"
– "Nu pot sa fac asta!"
– "Sigur voi esua!"

De ce sa gandesti in felul acesta, cand poti adopta convingeri de genul:

- "Sunt o persoana importanta!"
– "Totul este posibil!"
– "Cu siguranta ii voi incanta pe ceilalti cu prezenta mea!"

Asadar, primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa iti modelezi atitudinea si convingerile si sa aduci un surplus de incredere in tine.

| Piticoot18 a răspuns:

Iti spun ce am facut eu sa mai scap de timiditate(mai ales ca eu inainte roseam foarte tare..parca explodamlaughing ). Multa vreme am jucat jocuri online, retele sociale si asta m-a ajutat pentru ca stiam ca nu ma cunoaste nimeni si asa am putut conversa in liniste.laughing apoi...in realitate ma gandesc ca vorbesc cu cei mai apropiati, gen.cel mai bun prieten(a), mama...sora etc.Cel mai important este sa fii calma. Sper ca te-am ajutat, multa bafta!

| didi6b a răspuns:

Sa te gandesti ca ai numai de castigat daca incerci sa spui si sa arati ce simti, ca daca esti sincera si deschisa e mai simplu si pentru celalalt sa fie la fel, ca nu are sens sa tii in tine si sa suferi, sa spui ceea ce ai de spus si ai sa vezi ce frumos e sentimentul de dupa, chiar daca nu totul iese asa cum iti doresti, tu o sa te simti usurata si stii ca ai facut ceea ce a tinut de tine. Mult curaj! Arata celor la care tii cum esti tu pentru ca nu trebuie sa te temi de nimeni si nimic!