| botosel a întrebat:

Hei TPU, am si eu o oarecare problema daca pot spune asa. Deci sunt cu prietenul meu de aproape un an si la inceput totul era minunat, dupa am trecut printr-o perioada de certuri unde au fost aruncate multe insulte si lucruri spuse la nervi care au durut, dar am trecut impreuna peste asta. acum are momente si momente, cand ma face foarte fericita, cand ma face sa plang. ma insulta in multe feluri si dupa se comporta ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic, eu incerc sa fac ceva dragut pentru el, el gaseste o greseala si se ia de mine. nu stiu ce sa fac pentru ca simt ca o iau razna, il iubesc foarte mult dar ma raneste rau.si am incercat sa vorbesc cu el despre asta si parca nici nu ma asculta, intoarce totul impotriva mea... ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| DanAmarandei a răspuns:

Pai. uite cateva posibile cauze si cateva posibile rezolvari. Poate esti prea posesiva si ii reprimi lui interesul pentru tine. Barbatii au nevoie sa cucereasca, nu sa primeasca. Ia spatiu, faceti si lucruri separat, da-i ocazia sa te cucereasca. Apoi, o regula de aur, buna pentru toata viata: daca incepe o cearta si amandoi varsati furie (acumulata din exterior de cele mai multe dati) in cearta respectiva dintr-un bat de chibrit se ajunge la un incendiu de proportii. Asa ca, faceti cu randul: Cand unul dintre voi incepe sa-l sacaie pe celalalt, sa-i gaseasca nod in papura inseamna ca e modul sau de a spune "sunt furios, m-am enervat cu nu-stiu-cine la servici, am nevoie sa ma descarc". Ei bine, in acel moment, celalalt tace si inghite si il lasa pe celalalt sa-si traiasca furia. Astfel, "combustibilul" se consuma rapid si partenerul furios simte suportul celuilalt. (doi iepuri dintr-un foc!). Apoi, poate vrei sa ai mereu dreptate. Pentru o relatie lunga, pregateste-te si sa nu ai atunci cand ai. Justitia nu te ajuta mereu intr-o relatie. Poate sunteti orgoliosi. Orgoliul nu face decat sa iti pastreze raul in viata ta, mai mult timp decat ar fi ramas daca nu ai fi fost orgolios. Si cred ca cel mai important factor este iubirea. Daca nu va iubiti n-are rost sa va bateti capul. Dar in aproape orice relatie (in general, nu numai cele amoroase) te vei lovi de acelasi set de probleme. In incheiere, parerea mea, este ca daca participa la certuri serioase cu tine insemni ceva pentru el. Oricat ne-am lauda noi oamenii cu cat de buni si smecheri suntem ca si specie, nu facem lucruri neplacute fara nici un beneficiu. Succes iti urez!

6 răspunsuri:
| liz23 a răspuns:

Situatia in care esti ti-ai creeat-o singura.El vazand ca si in momentele in care te raneste tu tot langa el ramai indiferent de ce ai spune, se comporta la fel.Cand un om nu mai te apreciaza, te ia "de-a gata", nici nu o sa-l faci sa te asculte.Cu cat ii cauti scuze pentru comportamentul sau cu atat momentele fericite pentru tine vor fi mai putine.ce poti sa faci? E foarte greu...ii dai o alternativa si daca nu se schimba pui punct,dar nu numai din cuvinte,ci si din fapte! Din pacate un om nu il poti schimba, cat ai spera tu, e inutil.

| ghiCIne a răspuns:

Probabil vrea sa rupa relatia si nu stie cum.
Daca continua tot asa, da-i de inteles ca nu vrei sa continui relatia daca nu se potoleste.

| vipande11 a răspuns:

Poate vrea sa se desparta de tine si dar nu vrea s-o faca el ci sa te dispere pana o faci tu asta. Nu merita sa suferi atat mai bine despartete de el si daca te iubeste la fel de mult cum il iubesti si uh iti va cere o a doua sansa si va crecta toate greselile facute si atitudinea lui. Nu te lasa distrusa ca nu merita. BAFTA

| emabrumareanu29 a răspuns:

Buna. iti propun un job. reprezentant/coordonator la giada rome sau ladys.daca te intereseaza,id-ul meu este ema_brumareanu@yahoo.com si iti pot da mai multe detalii.

| 4drian a răspuns:

Fi femeie puternica, nu femeie proasta, cauta un baiat care sa te aprecieze. nu poti fi iubita unuia care te insulta.

| botosel explică:

Mi se rupe sufletul cand incerc sa fiu la fel de indiferenta ca si el.si cand vine vorba de despartire imediat imi spune ca nu vrea sa ma piarda si ca ma iubeste enorm...