| AnaB14 a întrebat:

Hei TPU.
Există șanse de sarcina daca eu și prietenul meu facem sex neprotejat, dar cu ejaculare afară?
Se poate ca lichidul preejaculator să conțină spermatozoizi?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Metoda de protectie care se bazeaza pe calendarul menstrual in combinatie cu coitul intrerupt, poate fi folosit cu destul de mult succes insa numai de catre cuplurile care au sansa si norocul ca ciclul menstrual sa fie foarte bine reglat, adica abaterea ca numar de zile a lungimii ciclului sa nu depaseasca niciodata +/- 1 zi (maxim 2 zile din candin cand) si de asemenea barbatul sa aiba experienta dar mai ales sa aiba capacitatea de a putea sa-si retina perfect ejacularea atat timp cat doreste el. In asemenea situatii posibilitatea de formare a sarcinii este foarte mica, insa nu si imposibila fiindca nu se poate sti, cunoaste sau anticipa o eventuala si posibila dereglare a activitatii hormonale in organismul femeii care sa aiba ca rezultat o ovulatie produsa la o data imposibil de cunoscut/anticipat.
Cu privire la posibilitatea ca lichidul preejaculator sa aiba in continut spermatozoizi in momentul producerii sale de catre glandele bulbouretrale, raspunsul este categoric NU, fiindca in caz contrar metoda de protectie descrisa mai sus cea bazata pe calendarul menstrual si coitul intrerupt, pur si simplu NU ar mai putea fi practicata in mod curent si frecvent de o foarte mare parte a populatiei mai ales de catre cei din mediul rural sau din zonele mai... izolate a tarii, insa nu neaparat doar de aceia. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru toti cei care folosesc metoda de protectie bazata pe calendarul menstrual al ciclului regulat in combinatie cu metoda retragerii/coitului intrerupt, cat si acelor in cazul carora ciclul menstrual nu este foarte regulat, pentru a evita orice neplacere ar fi bine sa-si achizitioneze din farmacie testerul de ovulatie bazat pe analizarea zilnica a salivei in vederea determinarii cu precizie foarte mare (peste 95-97%) a perioadei fertile si a zilei de ovulatie. Cu o investitie de circa 150 de lei, cat este pretul a 10-15 pachete de prezervative, se poate cumpara un tester de ovulatie/ferilitate performant care poate fi folosit in mod continu 3-4 ani de zile. Din aceste motive este indicat sa fie cumparat un tester de lunga durata cu care se poate analiza zilnic saliva si se determina foarte precis nivelul hormonul LH in saliva a carei concentratie indica ziua precisa de ovulatie.
Testerul OvaTel este un dispozitiv revolutionar care permite sa determini foarte precis perioada fertila din ciclul curent. Acest monitor de fertilitate utilizeaza saliva in locul urinei pentru a determina cand se apropie perioada de ovulatie. OvaTel este aprobat medicat In SUA din anul 2003 si are o acuratete de 95%.
Testerul Ovatel costa injur de 189 lei.
In farmacii se comercializeaza si alte tipuri de testere care functioneaza pe baza analizarii salivei si au pretul cuprins intre 100 si 200 de lei care pot fi folosite zilnic cel putin 3-4 ani. Si cel mai important nivelul hormonului LH (luteinizant) indica cu precizie foarte mare inceperea perioadei fertile si momentul precis al ovulatiei si terminarea perioade fertile.
Test de fertilitate Fertil Count, Babystart, 1bucata : 100 lei
Tester pe baza de saliva, FertileFocus, Babystart : 150 lei
Folosirea corecta si curenta a unor astfel de testere reduce teoretic si practic aproape catre 0 (zero) aparitia unei sarcini nedorite in conditia in care toate actele sexuale intretinute sunt mereu neprotejate. Multa sanatate!

| DoctorulManhattan a răspuns:

Lichidul preejaculator contine spermatozoizi si e la fel de probabil sa ramai insarcinata de la el cat e si de la sperma. De asemenea sunt sanse sa iei o boala cu transmitere sexuala, tu sau partenerul tau. Te sfatuiesc sa cumperi un test de sarcina iar pe viitor sa folositi prezervativ.