| AnaPisicutza a întrebat:

E a 6a luna de când am luat Postinor 2 și menstruatia mi-a întârziat cu 9 zile. În lunile trecute întârzia doar 3-5 zile. Acum nu știu de ce îmi intarzie așa de mult. Am făcut și un test și a ieșit negativ, o ecografie abdominala la care medicul nu mi-a spus nimic de o sarcina. De ce poate sa întârzie așa de mult? Sunt foarte speriata...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intarzierea menstruatiei se datoreaza faptului ca hormonii sintetici din compozitia pastilei de a 2-a zi ajunsi in organismul tau deregleaza si in prezent dupa 6 luni de zile de la folosire, intreaga activitate a glandelor endocrine care nu mai produc la timp si in cantitatile corecte si echilibrate cei 2 hormoni feminini, estrogen si progesteron. De altfel se poate spune sau aprecia ca modificarea/schimbarea lungimii ciclului menstrual se datoreaza faptului ca in cadrul organismului tau, activitatea glandelor endocrine ( a uneia sau mai multe dintre ele) nu este una tocmai normala si prin analize medicale trebuie determinat care glanda este direct raspunzatoare. Din acest motiv glandele tale endocrine nu produc hormonii feminini estrogen si progesteron, in cantitatile normale si echilibrate intre ele, dar mai ales faptul ca nu sunt produse exact la timp acest decalaj va genera mereu aceste dereglari ca numar de zile a lungimii fiecarui ciclu menstrual. Problema ta se poate rezolva foarte simplu prin tratament hormonal prescris de un medic ginecolog. Multa sanatate!

1 răspuns:
| mariusteleorman a răspuns:

Stai linistita, daca mai patesti ceva de gen mergi la medic