| MayaDaya a întrebat:

Heiii. Am o prietena careia nu stiu ce sfat sa-i dau. Are aproape19 ani, de 5 luni are o relatie cu un coleg de clasa. Ea spune ca se inteleg foarte bine. De ceva timp sunt foarte apropiati. Problema e ca el vrea o relatie intima, iar ea nu e convinsa daca e sau nu bine sa faca acest lucru(e virgina). Are incredere in el, dar ii e frica de consecinte, tinand cont de faptul ca el s-ar putea sa se mute in Spania din iulie. Ar duce la o despartire. Ce sfaturi sa-i dau?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

E foarte greu sa dai un sfat in asemenea situatii.
Faptul ca are indoieli si se gandeste ce sa faca,arata ca e matura si nu se grabeste,mai ales ca viitorul relatiei lor este foarte nesigur.
Ma gandesc ca,daca el va pleca in iulie ea va suferi mult,nu ii va fi usor deloc,dar il va pierde doar pe el.
Daca ajung la relatii intime,il va pierde si pe el si virginitatea ei.
Cu alte cuvinte,ea are mai mult de pierdut daca isi incepe viata sexuala,decat daca nu si-o incepe acum.
Are un viitor in fata ei,poate vrea sa faca o facultate,sa aiba o cariera,nu cred ca ar trebui sa se grabeasca deocamdata.
Stiu ca e un moment crucial in viata voastra,terminarea liceului,in afara dificultatilor obisnuite,ea va avea parte si de sentimente si emotii absolut noi,care ii pot submina lejer intreaga concentrare si,in consecinta,tot viitorul ei.
Viata nu se termina odata cu terminarea liceului,doar ca "despartirea" asta va face ceva mai sentimentali,mai vulnerabili,simtiti si voi,deja maturizati,ca se incheie o perioada din viata voastra cu care n-o sa va mai intalniti,e ramasul bun spus copilariei,de fapt,si doare oricum.
Sa nu devina mai sentimentala decat e necesar,sa isi pastreze sangele rece pe cat e posibil,nu are nimic de pierdut,dimpotriva,se va proteja singura pe ea, pentru viitor.
Si, incurajeaz-o cat poti, are nevoie de o prietena care s-o inteleaga, sufletul ei e mai greu si mai indoit decat al multora dintre voi.
Sa-i spui sa aiba grija de ea!

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca nu se muta si ea in Spania impreuna cu el, atunci 99% ca se vor desparti. Sfatul meu este: "sadly, this is not recomandable in this turn of events". adica, nu este recomandabil sa faca pasul asta in aceasta conjuctura de evenimente. straight face

| lolly a răspuns:

Sa-i spui sa mai astepte sa vada ce urmeaza. Daca el pleaca e clar ca n-o sa mai poata tine legatura chiar daca ei vor asta. Daca se despart mai bine sufera 3 luni decat toata viata ca a facut-o cu unul care a plecat si i-a daruit virginitatea lui. Spune-i sa mai astepte, sa vada daca se muta sau nu, daca-si pot continua relatia.

| Azµre a răspuns:

Să nu se complice mai ales când știe ce intenții are individul!

| asdfghjhghkjj a răspuns:

Sa mai astepte pana in iulie sa vada daca se muta sau nu big grin

| NiKoLeT a răspuns:

Mai bine nu! sa astepte, ca daca el va pleca atunci ea va avea de pierdut si de suferit, si mereu isi va aminti cu durere despartirea! Sa astepte!