| picaturachinezeasca a întrebat:

O sa incerc sa fiu cat pot de clara si sa povestesc pe scurt. Am avut o relatie de 2 ani ce s-a sfarsit acum cateva luni bune (vreo 10 luni), care s-a terminat cam aiurea. Am incercat sa reluam legatura, dupa vreo 6 luni ne-am impacat pentru o scurta perioada de timp (maxim 2 saptamani) dar din cauza neintelegerilor am decis ca e mai ok sa renuntam. Problema e ca pe mine „trecutul" ma urmareste peste tot si la propriu si la figurat. Prietenul lui cel mai bun s-a certat cu el, dar vorbeste cu mine, ma cauta, ma incurajeaza, si mai sunt cativa prieteni de-ai lui cu care s-a inteles bine care ma cauta sa vorbim in sensul de prieteni. Nu prea inteleg de ce ar face asta. Eu sunt la facultate, iar cand revin in orasul natal, de unde e si fostul ne evitam, nu ne salutam, nimic.El lucreaza la un magazin si am fost cu o prietena acolo sa imi fac cumparaturi, tinand cont ca e un magazin mare.M-a vazut, a stat prin imprejurul nostru, a salutat-o pe prietena mea, cu mine nimic.El incearca sa ia leagtura cu prietena mea, cu fetele cu care mai ies eu in oras, dar nu prea inteleg de ce. Acea impacare a avut loc atunci cand el a fost plecat din tara si nu mai avea deloc prieteni si dupa cum a zis si el „nu poate avea incredere in nici o fata, cum are incredere in mine". Mi-a marturisit ca ii este teama sa nu ma piarda, iar langa mine ii este cel mai bine. Tin sa mentionez ca nu am avut contact sexual, a tinut cont de dorinta mea si de ceea ce simteam nu au existat certuri majore, nici gand de despartire, ne facusem planuri de viitor, toata lumea deja zicea ca suntem casatoriti. Eu inca ma mai gandesc la el, el nu stiu, cand aude de mine vorba aia „fuge mancand pamantul". De fiecare data cand incerc sa vorbesc cu un baiat, sa ne cunoastem mai bine pentru o eventuala relatie apare cate ceva care strica totul. O parere, un sfat ce ati putea face in aceasta situatie? Cum ati proceda daca ati fi in locul meu? (am 19 ani, fostul la fel). Va multumesc si va doresc un an prosper!

12 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

" O sa incerc sa fiu cat pot de clara ",dar totusi,ai uitat sa precizezi motivul despartirii.
Tu esti constienta ca nu esti cu el tocmai din cauza acelor neintelegeri de care nu ai dat absolut niciun detaliu?

Daca ia legatura cu prietenele tale, le intreaba de tine? Incearca sa te faca geloasa sau alte copilarii?
Prietenii lui tin legatura si te cauta pe tine,iar el iti cauta tie prietenele, hm, poate o face din orgoliu,sa iti arate ca si el poate sa aiba relatii de prietenie cu amicele tale cum si tu ai cu amicii lui, e si asta o posibilitate,depinde de ce fel de tip e el, poate chiar se inteleg si nu are intentii,desi pare cam suspect.

V-ati despartit dar totusi are incredere in tine thinking
Acum zici de relatii, ca cica nu merg relatiile ca mereu apare cate " ceva ".
Ai fost foarte clara, intr-adevar, cu totul.

Daca as fi in locul tau mi-as dori sa fiu barbat inapoi in primul rand.
Zi in pana mea din ce motiv te-ai despartit, ca vad ca el are incredere in tine si toate alea iar tu te gandesti la el,a fost distanta de vina, de ce nu mai sunteti impreuna? Nu conteaza pentru mine, dar rezolva cumva, vezi de se poate face cumva sa treceti peste alea, de nu aia e.
La fel si in cazul celalalt, daca apare " ceva ", incearca sa gasesti rezolvarea a acelui " ceva " sa nu mai apara inca o data.
Provoci nebunie daca esti picatura chinezeasa hm?

Oricum, bafta!

| picaturachinezeasca explică (pentru PersonajFictiv):

Nu pot zice ca a fost un motiv anume. au existat mai multi factori care au dus in final la despartire. Rude din partea lui mai tot timpul ii spuneau ca a avut noroc de mine, il descurajau foarte tare si il facea sa se simta aiurea "noroc de mine". Au inceput sa il cam excluda si il priveau cu invidie deoarece orice facea ii iesea bine si chiar incepuse sa aiba rezultate bune si la scoala, mai apoi la locul de munca. Din exterior totul parea perfect, dar de fapt la locul de munca au inceput sa apara probleme si s-a instalat stresul. In aceea perioada si eu eram foarte stresata cu bacul si cu admiterea la facultate. Nu mai aveam timp de noi si când vorbeam tot timpul ne reprosam ca nu avem timp unul pentru altul. Si probabil a fost si motivul neintretinerii de acte sexuale (cred eu). si am izbucnit amândoi. A doua oara ne-am certat pe o chestie care m-a deranjat si nu o voi accepta. Imi reprosa ca conduc prost fata de prieteni, iar mai apoi se ruga de mine sa conduc. Mi se parea normal sa-mi zica doar mie nu si la prieteni. Astea ar fi motivele.
Are incredere in mine, fiindca nu i-am tradat niciodata încrederea.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru picaturachinezeasca):

Ca ziceau rudele alea ale lui ca a avut noroc de tine, nu era problema ta,nu erau problema lor pana la urma ( ele doar isi exprimau parerea ).
Daca ii ziceau ca a avut noroc de tine, posibil sa se fi referit ca sunt putine fete in ziua de azi cu care merita sa ai o relatie serioasa,deci daca au zis-o in sensul asta si tu erai una din acele fete,da,au zis ceva bun,fara rautate.
Daca ziceau in sensul ca e prea sub tine din anumite puncte de vedere,ca sa fie cu tine si are doar noroc ca stai cu el, e alta treaba.
Indiferent de situatie,el a gresit ca a renuntat la tine si a lasat relatia sa fie afectata de astea.
Trebuia sa vorbeasca sincer cu tine, sa iti spuna astea iar tu sa il incurajezi spunandu-i ca stai cu el ca iti place si ca nu il privesti de sus.
Daca il priveau cu invidie, nu mai trebuie sa tina legatura cu ele,sunt niste oameni naspa si trebuie sa inchida legatura cu ei si aia e.Un prieten nu e invidios pe succesul altui prietene,asta fac oamenii infecti pe care nu -i poti numi prieteni, indiferent ca sunt sau nu sunt rude.

Era normal sa iti zica doar tie asta, nu si prietenilor,ca tu conduci prost,iar daca nu se putea abtinea,putea sa spuna si el intr-un fel in care sa nu te simti prost gen " vezi sa nu ne omori pe toti ", " wow, sunt viu? cum de n-am murit? " smug.
Putea sa te invete daca trebuia,sau sa nu te lase la volan si gata.

Daca apar probleme la locul de munca ce? Treaba lui e sa si le rezolve.
Daca apar probleme la scoala, la fel. DAca sunteti intr-o relatie asta nu inseamna ca trebuie sa stati bot in bot toata ziua,tot timpul, daca e o perioada in care trebuie sa acorzi timp invatatului trebuie sa de-a si el si tu dovada de intelegere,
Deci,v-ati certat din motive de copii,slabi emotional, aiuriti, vai de capul lor. laughing
Si eh, timp pentru ca sa ti-o tragi se putea face oricum.
Trebuia sa va rezolvati probleme cu cap, intelgere, etc asta a lipsit, ca nu ati fost capabili sa va rezolvati problemele, de aia s-a ajuns aici.

| picaturachinezeasca explică (pentru PersonajFictiv):

Numai din bunatate au zis, ce au zis laughing rolling on the floor. Sa fim seriosi oh go on Nu mai tineam legatura cu ei de la primele reactii rautacioase si au inceput sa se activeze mai tare si sa scoata vorbe mai urate. Acum ca ne-am despartit se comporta altfel. Pentru mine sunt fini, iar pentru fostul unchi si matusa. Când au venit in tara au venit la mine cu ciocolata, flori, ii da mesaje si lui. Si-au atins scopul, cel mai probabil. Iti multumesc de parere! ^_^

| PersonajFictiv a răspuns (pentru picaturachinezeasca):

Puteau sa zica din bunatate, sa stii.
Ca nu a fost cazul la voi e altceva.
In fine, cu placere happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai insiruit fapte, fara sa spui si motive.Si te astepti sa primesti ajutor.Clar pana acum.Sincer e aiurea sa ceri parerea unor straini in legatura cu o problema personala, care iti poate afecta viata intr-o masura mai mica sau mai mare.V-ati despartit de 2 ori.Presupun ca n-ati facut-o doar de plictiseala, nu? Daca n-a mers dupa 2 incercari, cam greu de crezut ca va merge la a 3-a.Ca e vina ta sau a lui, numai tu stii.Ar trebui sa discuti cu el, daca vrei sa stii ce l-a determinat sa faca anumite lucruri si daca mai simte ceva pentru tine.

| picaturachinezeasca explică (pentru anonim_4396):

Eu cer parerea celor care vor sa o ofere, dar totusi ramane la latitudinea mea totul. Motivele le-am spus intr-un raspuns anterior. Mersi de raspuns ^_^

| PersonajFictiv a răspuns (pentru picaturachinezeasca):

La atitudinea ta, nu la latitudinea ta.

LATITÚDINE, latitudini, s. f. 1. Distanța unghiulară a unui punct de pe glob față de ecuator, măsurată pe meridianul care trece prin acel punct și exprimată în grade, minute și secunde. 2. Fig. Libertate de acțiune, posibilitate de a acționa după voie. – Din fr. latitude, lat. latitudo, -inis.

atitudíne sf [At: MAIORESCU, D. I, 102 / Pl: ~ni / E: it attitudine] 1 Poziție a corpului. 2 Fel de a fi sau a se purta. 3 Comportare care exprimă dispoziții sufletești. 4 Comportare care reflectă o anumită concepție. 5 (Fig) Fel de a se purta cu cineva care exprimă sentimente sau opinii despre acea persoană. 6 (Fig) Părere despre o problemă în discuție. 7 (Fig; îe) A lua ~ A-și afirma cu hotărâre punctul de vedere. 8 (Fig; îae) A critica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru picaturachinezeasca):

E corect "la latitudinea mea", asa cum ai zis.N-ar fi trebuit sa se lase descurajat de ce îi spuneau rudele.In fond, el a ales sa fie cu tine, n-ar trebui sa lase ca deciziile sa-i fie influentate de persoane din exterior.Chiar daca sunteti intr-o relatie, nu inseamna ca brusc totul va fi roz.E normal sa mai aveti probleme si in vietile voastre persoanale, dar vi le rezolvati singuri.Chiar daca erati sresati, puteati sa va mai intalniti, mai rar, fara sa va certati.Presupun ca gaseati voi timp si pentru sex, daca tu acceptai.E ciudat ca dintre toate cel mai mult pare sa te deranjeze faza cu condusul.E aiurea sa te faca de ras in fata prietenilor tai, dar nici nu e un motiv de despartire.Cel putin, nu la varsta voastra. Daca discutati, se rezolva.Cam toate motivele sunt "motive"doar in capul vostru, puteati gasi rezolvari destul de simple.

| picaturachinezeasca explică (pentru anonim_4396):

Probabil. Mersi de parere ^_^

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns:

Spre deosebire de persoana care a răspuns înaintea mea, eu te înțeleg.sa știi ca orice lucru funcționează perfect prima data. dacă încerci sa îl repari după ce s-a stricat nu o sa mai fie niciodată ce a fost. Încearcă sa îți faci o relație in orașul in care studiezi, in orașul in care nu mai pot apărea diferite complicații. dupa 10 luni eu spun ca este ok sa încerci o noua relație. daca suferi din cauza singuratatii ieși pe afara și distrează-te cu prietenele tale! In viața este bine sa îți urmezi simțurile și inima și dacă simți ce trebuie sa faci ceva Fă-l, dacă simți nevoia doar de cineva cu care doar sa mai pierzi timpul, vezi-ți de școala ta! Încercând sa te vindeci tu, îl poți rănii pe altul.iti doresc tot binele din lume, multă sănătate și multă, multă fericire, om drag!

| picaturachinezeasca explică (pentru Andreeas_Andreeas_1997):

Nu simt nevoia "de a pierde timpul cu cineva". Nu sufar de singuratate, am destule activitati ce imi ocupa timpul. Multumesc din suflet pentru cuvintele oferite! Ce-mi doresti tu mie, iti doresc si eu tie inzecit! ^_^