Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Doi colegi de la mine din clasa sunt impreuna si de ceva timp vor sa-si inceapa viata sexuala iar eu cu Diana(colega mea de banca)le.am tot explicat ca nu e bine de pe acum si ar trebui sa mai aiba rabdare si atunci renuntasera la idee. Diana mi-a spus de cateva
zile ca el mereu o duce pe ea acasa o dezbraca.o saruta..etc..dar niciodata nu o fac...Am incercat sa vorbim cu o profesoara care mai re experienta in asa ceva si sa abordeze tema asta la ora(profa fiind de engleza)dar nici asa cei doi nu se gandesc la riscuri.Am vorbit ieri cu diriginta si a zis ca o sa vorbeasca cu ei in privat despre asta dar totusi nu le.a spus ce trebuiau sa stie si a spus ca o sa le sune parintii daca o sa se ajunga la ceva mai rau(si cum o stiu eu pe diriga nu o sa ia niciun fel de masuri...)Ce putem face in privinta asta? stiind ca avem si noi o oarecare vina cu nu am spus mai devreme chestiile astea.Baiatul a rugat-o pe Diana sa nu mai zica la nimeni dar ea mi-a spus mie pentru ca avea incredere..si el a zis ca nu trebuie sa afle ea si daca aceasta se desparte de el, el se sinucide pentru ca o iubeste prea mult.Precizez ca el este la prima relatie si avem 15 ani.Imi cer scuze pentru greselile gramaticale si astept cat mai multe raspunsuri

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Parintii ar trebui informati in primul rand,nu stiu de ce diriginta mai sta pe ganduri,daca era fata ei, pana acum probabil o inchidea in casa cu treizeci de lacate!
Cei doi au sentimente unul pentru celalalt si nu vrea nimeni sa-i desparta, dar Diana trebuie sa inceteze sa mai mearga la el acasa si impulsurile lor sexuale se vor diminua.
Este mult prea devreme pentru asa ceva, au o viata in fata!
Intreaga si numai a lor, de ce trebuie sa se grabeasca?

| CriSSa537 a răspuns (pentru greece12):

Diana e colega mea de banca, nu prietena lui..am incercat si noi sa le explicam ca nu e bine de la varsta asta dar nu pricep.Ea mereu se ducea la el acasa si intr-o zi au aflat parintii lui de la vecini ca vine cu o fata acasa si nu au luat masuri.El o tine pe a lui ca daca nu o fac nu se intampla nimic rau prin faptul ca o dezbraca...Mersi de raspunshappy

| greece12 a răspuns (pentru CriSSa537):

Una decurge din cealalta si la varsta asta nu stii unde sa te mai opresti.
Ma bucur ca gandesti asa, macar de-ar avea toti cei de varsta ta simtul asta de responsabilitate!
Bravo!

| e36 a răspuns (pentru greece12):

Aşa e generaţia nouă. nu îi înţeleg nici eu. La 14 ani stăteam cu prietenii şi jucam fotbal în spatele blocului.

| greece12 a răspuns (pentru e36):

Mai avem multe de auzit si de vazut, inca!
Of!

37 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa va vedeti de treaba voastra si sa nu va bagati in treburile lor happy Daca ei v-au spus asta inseamna ca au avut incredere in voi, iar voi ce ati facut? Ati spus la toata cancelaria? Eu in locul lor nu v-as mai spune nimic niciodata, ati reactionat gresit si prost, puteati doar sa va spuneti opinia cu privire la asta, dar nu sa se ajunga la asta. Este problema lor ce fac, la urma urmei in ziua de azi e des intalnit sa o faci la 15 ani si daca sunt informati despre asta si se protejeaza nu vad care ar fi problema, mai ales daca se considera pregatiti. Ati fost neserioase ca ati zis la toata lumea cand el va rugase sa nu mai ziceti happy

| CriSSa537 a răspuns (pentru whatevernvm):

Nu avem cum sa nu ne bagam pentru ca ne sunt colegi si prieteni foarte buni..si nu am spus la toata cancelaria decat dirigintei si unei profesoare....si ei sunt destul de incuiati la minte ..nu se gandesc niciodata la riscuri..decat la placerea care probabil e pe moment...

| CriSSa537 a răspuns (pentru CriSSa537):

Si practic si noi suntem implicate intr-o oarecare masura si daca s-ar intampla ceva am da explicatii...si mai bine acum decat mai tarziu.

| biadulce a răspuns (pentru CriSSa537):

Ar trebui sa iei legatura cu parintii copiilor.Le explici situatia si vedeti ce puteti face.
Mult noroc!

| whatevernvm a răspuns (pentru CriSSa537):

Un prieten adevarat isi spune doar parerea, nu se baga in deciziile lor. Vedeti-va de lungul nasului, daca se protejeaza nu e niciun risc happy

| nietzscheCamataru a răspuns (pentru whatevernvm):

Pari ca nu prea cunosti implicatiile psihologice ale sexului, domnisoara. Faptul ca nu ramane gravida nu inseamna ca nu exista repercursiuni asupra lor. Se grabesc tot mai multi sa faca prostii. O sa ajungem ca in Idiocracy.

| xitz a răspuns (pentru whatevernvm):

Sunt perfect de acord. E treaba lor si numai a lor. Cred ca la 15 ani ar trebui sa fie deja informati despre protectie si toate cele.

| whatevernvm a răspuns (pentru nietzscheCamataru):

Si totusi nu avem dreptul sa ne bagam in viata lor, nu le suntem parinti, rude sau psihologi. Nu mi se pare normal sa se trezeasca cineva dintr-o data sa faca dreptate chiar daca ii deranjeaza pe altii, eu una nu sunt de acord cu reactia lor, nu au dreptul sa se bage happy

| Emilian65 a răspuns:

Dar tu cu clega ta, Diana, v-ati inceput viata sexuala? Daca da, atunci lor de ce le spui sa nu si-o inceapa. Mai bine le-ai spune la ce riscuri se expun daca fac sex.

| CriSSa537 a răspuns (pentru Emilian65):

Nu, nu ne-am inceput-o! Si le-am explicat dar degeaba

| Emilian65 a răspuns (pentru CriSSa537):

Multumeste-te ca le-ai explicat si atat. Altceva nu ai ce face, daca ei vor sa faca sex, o fac si fara sfatul tau sau al nostru.

| Alcyon a răspuns:

Nu-i asculta pe cei de mai sus. Cred ca parintii ar trebui informati urgent, inainte ca "biata indragostita" sa se trezeasca cu burta la gura. Fetitele ca ea raman cel mai repede gravide, fiindca nu stiu sa se protejeze si iau sexul ca pe o joaca.

| CriSSa537 a răspuns (pentru Alcyon):

La aia ma gandeam si eulaughing

| AndyLavy a răspuns:

Iti complici prea mult existenta. Nu te mai baga asa mult in viata aktora. este de ajuns sa le dai un sfat, iar mai departe fiecare face ce vrea cu viata lui. cel mai bine ar fi fost sa incerci sa vorbesti cu parintii fetei, cu mama ei, ea e singura care o poate ajuta in situatia de genu, nu diriga profu sau mai stiu eu cine stie.Si daca ei intr-adevar vor sa faca sex o vor face, indiferent de ce spune diriga profii si parintii.Nu are nimeni cum sa ii impiedice. Fiecare face dupa cum il duce capul. Tu vezi-ti de viata ta, si de deciziile tale.Nu te mai implica atat de mult in viata altora.Nu de alta dar mai tarziu aceasta "implicare" este posibil sa nu fie vazuta ca pe ceva bun, si de aici se ajung la multe lucruri.

| SorinTudor a răspuns:

Ati mers prea departe, ati implicat profesorii si aici e grav laughing trebuia sa fie o chestie intima sa o stiti numai voi ca nu poti sa te duci la scoala si sa strigi in gura mare "x cu y vor sa faca sex e bine sau nu"...normal ca nu e o chestie de mandrie mai ales la 15-16 ani cat aveti voi. Vorbiti cu diriginta in particular si rugati-o sa nu le zica parintilor celor implicati altfel treburile se vor termina urat pentru bietii indragostiti.

| CriSSa537 a răspuns (pentru SorinTudor):

Am spus la 2 profesori pentru a le mai explica si lor ca nu e bine..pe noi nu ne asculta..si m-am gandit ca mai bine sa afle acum decat mai tarziu..nu cred ca si-ar dori niciun parinte ca fata lui, la 15 ani sa vina cu burta la gura...

| TheQuestionQuestionQuestion a răspuns:

Nu inteleg care e treaba ta? lasa-i pe ei in pace sa se convinga ca nu e bine.

| allynaalllyna a răspuns:

E treaba lor ce face, ce legatura are profesorii cu asta laughing saracii iai facut de ras pe aman2 laughing

| CriSSa537 a răspuns (pentru allynaalllyna):

Uff..grea e limba romana!laughing

| allynaalllyna a răspuns (pentru CriSSa537):

Pfff,mai greseste om, uite unde era perfecta laughing

| Kamikaze0150 a răspuns:

Nu mai pune intrebari din astea. DOAMNE!

| CriSSa537 a răspuns (pentru Kamikaze0150):

Am cerut un sfat..nu vad care e problema?!

| deeayly a răspuns:

Eu cred ca este cam devreme. au timp sa o faca de o mie de ori. totusi eu zic ca ai facut bine tu si cu colega ta ca le-ati explicat dar totusi cred ca mai bine le spuneati parintilor ca ei stiau mai bine ce a faca. parerea mea.

| assasins a răspuns:

Nu inteleg ce te intereseaza pe tine de asta? Ce treaba au profesorii cu asta? sincer nu e treaba ta. esti...

| Machinel a răspuns:

Lasa-i am sa face ce vor, inloc sa ii descurajezi mai bine le-ai zice sa faca sex anal si evita riscu.

| Ssimbass a răspuns:

=)
Tu cauti o intrebare sau vrei sa te distrezi?
1. Trebuie sa le zici pintilor ca sa le scoata viata sexuala din cap si...
2. sa nu faca asta la scoala

| CriSSa537 a răspuns (pentru Ssimbass):

O intrebare....cum ai vrea sa dau de parintii lor ca pe diriga o doare fix undeva

| Ssimbass a răspuns:

Ce e mai important e ca 2 copii de la mine din locaitate(frate si sora) au facut s"x si fata are 8 ani iar baiatul 10 =(
cred ca sunt prosti...

| CriSSa537 a răspuns (pentru Ssimbass):

Nu stiu de ce toti se grabesc de la varste asa fragede.

| r1NoVaCu a răspuns:

Pai la varsta de 15 ani nu ar trebui sa inceapa o relatie sexuala, in primul rand ar trebui sa vorbeasca cu parintii lor, iar daca nu inteleg ar trebui sa se protejeze pentru ca riscul e foarte mare!

| MaharradJah a răspuns:

La 15 ani! Daca Diana vrea sa fie gravida treaba ei, dar in locul ei si al lui m-as gandi la treburi de astea pe la 18-19 ani. Hormonii astia! Nu pricep de ce se grabesc! Daca vor sa incerce si ei sa faca sex, treaba lor, dar sa stie cum sa-l faca!

| Daddy4 a răspuns:

Daca ei vor, hmm, cam greu de impiedicat, dar daca tot vrei sa faci ceva bun sfatuieste-i sa foloseasca prezervativul sau o crema antiprobleme.