| RedPlum a întrebat:

Hello comunitate TPU! Sper să mă poți ajuta și de data asta cu un răspăuns.

Sunt în a 3 a lună de utilizare a inelului contraceptiv NuvaRing și data de inserție era ieri. Din cauza că l-am găsit extrem de greu la mine în oraș, l-am introdus cu 6 ore întârziere. Trebuia normal introdus la ora 12 și l-am introdus abia la 18.
Am avut un act sexual neprotejat cu ejaculare în interior tot ieri, dar la mai mult de 3 ore de la introducerea în vagin a inelului.
Oare ar trebui să mă îngrijorez că nu ar fi eficient inelul în această circumstanță? Menționez că înainte de inel, aveam cicluri regulate, iar el vine în săptămâna de pauză la data la care ar fi venit și fără inel. Conform calendarului, dacă nu aș folosi inelul, prima mea zi de ovulație ar fi în 18, joia viitoare.
Oare am de ce să mă îngrijorez și dacă da, ar trebui să scot inelul și să iau pastila de a doua zi?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Introducerea noului inel NuvaRing se poate face chiar si cu o intarziere mai mare si de 12 ore. Conditia principala este aceea ca inelul sa fie reintrodus in vagin in ziua urmatoare pauzei de 7 zile. Nu se specifica ora fixa, insa este indicat pe cat e posibil ca din acea zi sa nu treaca mai mult de 12-16 ore, pentru a nu fi periclitata valoarea protectiei instalate, existente. In cazul descris se poate aprecia/considera ca NU se poate forma o sarcina. Folosirea pastilei de a 2-a zi in acest caz ar reprezenta o crasa IRESPONSABILITATE. Multa sanatate!

1 răspuns:
| RedPlum explică:

Prin „neprotejat" mă refer la faptul că nu am folosit altă metodă contraceptivă în afară de inel. happy