| RedPlum a întrebat:

Hello comunitate,

Apelez la înțelepciunea voastră pentru a mă lămuri și eu.

Sunt la prima mea experiență cu contraceptivele hormonale, iar medicul meu mi-a indicat să folosesc Nuvaring. L am montat în data de 13.11, în prima zi de menstruiație, așa cum o indică prospectul, iar menstruația a ținut 5 zile așa cum eram obișnuită și pentru încă vreo 5 am avut parte de un spotting care e ceva nou pentru mine. Am înțeles de la medic că e normal în prima lună de utilizare. Ok, pot accepta asta.

Întrebarea mea vine după ziau de sâmbătă 25.11 când am avut un act sexual neprotejat, după care am început să am din nou spotting. Inelul a ieșit pentru câteva secunde la un moment dat în timpul actului, iar din câte am înțeles asta nu ar trebui să fie o problemă.

Oare să îmi fac griji de o eventuală sarcină? Poate însemna spottingul respectiv după actul sexual că e ceva ne ok cu efectul inelului.

După momentul respectiv am simțit și o creștere a libidoului. El e în vreun fel influențat de anticoncepționale?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul folosirii inelului contraceptiv NuvaRing cu emitere continua de hormoni, poate sa apara acest fenomen de spotting in primele luni de folosire, datorita faptului ca aceasta metoda se bazeaza pe folosirea cantitatii MINIM posibile, de hormoni specifici. Aceasta sangerare foarte redusa (chiar deranjanta in cazul unora) este absolut normal sa se produca asa cum am si precizat din cauza nivelului cel mai mic posibil de hormoni utilizati/folositi. In cazul in care inelul NuvaRing a fost introdus in vagin incepand cu prima zi de menstruatie, din acel moment in organismul tau s-a instalat protectia contraceptiva totala si in consecinta incepand din acel moment s-au putut intretine contacte sexuale neprotejate cu ejacularea spermei in vagin de fiecare data. Astfel ca se poate afirma : INELUL CONTRACEPTIV reprezinta cea mai sigura metoda contraceptiva inventata pana in prezent deoarece gradul de protectie asigurat depaseste 99, 7%, fiindca hormonii ajung in sange in mod continuu in cele 24 de ore ale zilei si nu din 24 in 24 de ore cum se intampla in cazul pastilelor AC. Din acest motiv nivelul de protectie se situeaza mult peste cel oferit de pastilele anticonceptionale (AC) si este incomparabil mai mare (de zeci/sute de ori mai mari) decat cel asigurat de prezervativ. Sperma poate fi ejaculata in vagin fara nicio retinere fiindca atat timp cat inelul este mentinut in vagin, formarea unei sarcini devine practic IMPOSIBILA. Daca inelul creaza disconfort atat femeii cat si/sau numai barbatului in timpul sexului, atunci inelul se poate scoate din vagin pe perioada intretinerii sexului. Acest lucru se poate face in FIECARE ZI pentru o perioada de maxim 3 ore, insa este recomandat ca acest timp sa nu se depaseasca 2 ore. Dupa ce inelul este spalat cu apa rece, acesta se reintroduce in vagin. Ca si concluzie finala : poti avea incredere 100% in protectia perfecta asigurata de aceasta metoda contraceptiva revolutionara. In tarile dezvoltate se foloseste de peste 15 ani cu rezultate exceptional de bune. Teoretic o sarcina se poate produce cu totul accidental, si dupa calculele specialistilor acest lucru se poate intampla odata la circa 120 de ani de folosire a acestui inel. Sex placut si reconfortant. Multa sanatate!

| Necunoscut112 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Din câte am înţeles, acest inel contraceptiv are aceaşi efect ca pilulele contraceptive, aşadar poate exista şi la această metodă contraceptivă, ca efect secundar, creşterea în greutate, nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Necunoscut112):

Cresterea in greutate daca chiar se produce, atat in cazul folosirii pastilelor AC si bineinteles si in cazul folosirii acestui inel contraceptiv NuvaRing care functioneaza EXACT pe acelasi principiu cu pastilele AC, NU se datoreaza hormonilor existenti in continutul lor si transferati in organism, ci datorita faptului ca prin folosirea metodelor contraceptive bazate pe hormoni, prvoaca o crestere a apetitului si acele femei care nu reusesc sa se abtina si sa se opuna tentatiei de a manca in plus, in mod logic vor adauga cateva kg in plus, datorita surplusului de aport caloric. Deci pe buna dreptate, se poate considera ca fiind doar un mit lipsit de temei aceasta teama de ingrasare. Sanatate!

| RedPlum explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult pentru raspunsul articulat si informant! M-am linistit.
O seara frumoasa!

| RedPlum explică (pentru Necunoscut112):

Să știi că eu, după 3 luni, nu am avut niciun fel de creștere în greutate și au trecut și sărbătorile. laughing

5 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

E normal. Si eu in prima luna am fost aproape permanent pe stop. Si de cate ori faci pauza, la fel se va intampla. Daca o luna nu il bagi si urmatoarea luna il bagi, la fel se va intampla.