| iLoveEpicxD a întrebat:

Hello TPU! Am si eu o intrebare adresata fetelor!
Prima data cand ati facut sex v-a intarziat menstruatia in luna respectiva? S-a produs vreo schimbare a corpului?
Multumescbig grin

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sexul nu are nici o legatura cu dezvoltarea organismului el find programat inca din uter da, totul e programat in gene,adn,sexul nu intarzie ciclu decat daca esti gravida, nu creste sanii, fundul etc fi atenta la orele de biologie, adn ul nu il schimba mediul deloc, tu esti jumatatea indentica a lui maicata nimic nu s-a schimbat si a lui taicatu, genele se copieaza 100% rar apar mutati in adn

| corbulalbrosu a răspuns:

Din punct de vedere medical si stiintific nu exista nici un motiv ca menstruatia sa se produca la o data diferita fata de cea calculata pronosticata dupa intretinerea sexului de dezvirginare. Este stabilit stiintific ca menstruatia se produce strict hormonal si este rezultatul echilibrului dintre hormonii feminini produsi de glandele endocrine. Doar in cazul unui ciclul menstrual REGULAT pot sa apara/sa se inregistreze intarzieri in producerea menstruatiei insa doar in situatia in care in organism de produc deranjamente hormonale. Totusi in unele cazuri se pare ca se poate intampla ca din cauza stresului intens provocat de excitatie sau de temerile, nelinistea oarecum fireasca datorata fricii sa fie afectata activitatea normala a glandelor endocrine si sa apara disfunctionalitati hormonale care sa afecteze momentul pornirii menstruatiei, insa doar cu un numar mic de zile. In cazul in care ciclul menstrual este unul de tip NEREGULAT nu se poate vorbi de intarziere deoarece intr-un astfel de caz nimeni nu este in stare sa determine sau sa precizeze lungimea unui astfel de ciclu. Este un raspuns teoretic, nu unul constatat. Multa sanatate.