| melynda a întrebat:

Help! am 18 ani jumate si un bebe de 8 luni cu prietenul meu cu care sunt de 4 ani. in urma cu o luna si jumatate am fost violata. nu mi-a ajuns toata drama prin care am trecut cu greu si inca am sechele pentru ca in urma cu o saptamana sa aflu ca sunt din nou insarcinata cu violatorul. sunt sigura ca nu cu prietenul meu pentru ca el in acea perioada a fost plecat din tara. abia dupa ce a aflat ce am patit s-a intors. ce m-ati sfatui sa fac? avort sau sa pastrez copilul? tin sa mentionez ca prietenul meu nu mi-a spus sa fac avort dar nici nu cred ca i-ar conveni sa fac copilul. a spus ca ma lasa pe mine sa hotarasc si imi va respecta decizia. CE SA FAC?

Răspuns Câştigător
| BigBang a răspuns:

Esti tanara,ai o viata inainte,depinde de tine sa fii matura si responsabila,sa iei decizia corecta.Una e cand iti doresti un copil,alta e"cand ti-l indeasa cineva in burta". Gandeste-te atat la tine, cat si la prietenul tau, cat si la copilul pe care deja il aveti impreuna.Copil care are nevoie de o mama.
Gandeste-te la copilul pe care tu il poti aduce pe lume, copil pe care va trebuii sa il minti si pe care nu cred ca o sa il poti privii, cum il privesti pe copilul existent.
O sa porti povara asta toata viata ta si nici de experienta violului nu o sa uiti.Cand o sa il privesti pe copilul respectiv o sa iti aduci aminte prin ce ai trecut si o sa incepi sa il urasti, chiar daca in sufletul tau nu o sa recunosti asta. Daca ii spui adevarul cum crezi ca va reactiona?
Il marchezi pe viata si o sa urasca si el ca s-a nascut.
Tu ai deja o familie si incearca sa gandesti matur si sa iei decizia corecta.Esti insarcinata intr-o luna,deci acest copil nu s-a nascut inca, nici dezvoltat nu e, din ce stim e ca pana la 24saptamani fatul nu simte durerea.
Cu siguranta,daca avortezi,tot o sa ramai cu regrete.Dar regretele nu provin din intreruperea sarcinii,ci din experienta violului.
Insa daca pastrezi sarcina, nu raman numai regretele si imposibilitatea sa treci peste, ci iti distrugi si viata.Gandeste-te la tine, la familia pe care o ai si fata de care ai responsabilitati.Fii realista si ia decizia corecta.
Una e sa ceri sfaturi pe TPU, alta e sa le pui in practica in realitate.Si cine iti raspunde nu are de unde stii prin ce treci tu.salut

30 răspunsuri:
| fataaaa a răspuns:

NU ITI OMORI COPILUL! Te rog,e o fiinta mica si sensiblia, daca Dumnezeu ti l-a dat, nu il omori! Eu daca as fi in locul tau NU L-AS OMORI, NICIODATA, NICIODATA! Este si al tau nu doar a violatorului! SA NU IL OMORI!