| annamaria2 a întrebat:

am o problema urgenta si nu vreau decat parerea/sfatul celor care se pricep. deci. am 21 de ani, am ramas insarcinata "accidental", luam anticonceptionale YAZ. intr-un weekend mai prelungit am fost cu prietenul meu la munte. pastilele le-am uitat acasa. vreo 5 zile nu le-am luat. atunci am ramas insarcinata. problema este ca eu nu vreau sa fac avort! vreau sa pastrez copilul. inca nu am fost la medic, doar ce am aflat. va intreb... ce risc exista pentru sarcina si pentru dezvoltarea fatului ca am ramas gravida in timp ce luam pastilele? mentionez ca am mai luat pastile incat 2 saptamani dupa, pentru ca nu stiam ca am ramas. multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista niste riscuri, mai ales daca copilul este baiat (sa aiba hermafroditism, adica organe genitale si feminine si masculine). Insa asta se poate vedea la ecografiile de sarcina. Ai totusi o sarcina cu probleme, asa ca este important sa ajungi cat mai repede la un giencolog bun si sa incepi evaluarile.

| Zenithf a răspuns:

In primul rand, nu exista sarcini fara risc. Poti sa traiesti in mediul cel mai natural, lipsit de stres, de vicii si alte potentiale pericole pentru sarcina, si sarcina sa se "opreasca din evolutie", sa faci avort spontan. Dar exista si cazuri in care o femeie, ca sa zic asa, nu are grija de sarcina, si tot naste un copil sanatos si dezvoltat perfect.
Deci, AC sunt un risc pentru sarcina, dar cat de mult au afectat sarcina ta, asta numai urmarind evolutia ei poti afla.
Acum te asteapta o perioada destul de grea, si nu ma refer la greutati cauzate de sarcina. Este momentul in care trebuie ca cei apropiati sa afle ca (familia se va mai mari cu un membru) si momentul in care tu sa afli pe cine te poti baza.
Prietenul tau stie si ce zice? Parintii tai stiu si ce zic? Dar parintii prietenului tau.
Vei avea nevoie de suport, cine ti-l va da? Ar fi frumos ca cei mai apropiati (vezi paragraful anterior, sic) sa fie bucurosi de acest lucru si sa fie langa tine, dar daca nu, atunci va trebui sa apelezi la un unchi, bunici, alte neamuri, la un preot sau poate la un strain.
Trebuie sa stii astea din timp, si sa-ti gasesti ajutor din timp.
Domnul fie cu voi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Faptul că ai mai luat pastilele vreo 2 săptămâni DUPĂ n-aş crede să afecteze sarcina/fătul...

În primul rând migraţia "oului" şi fixarea pe peretele uterului durează cam 5-6 zile - dacă ar fi fost să afecteze cu ceva, probabil ai fi avut o sarcină extrauterină sau ai fi "eliminat oul" gata fecundat.

Totuşi, e posibil ca ( într-o mică măsură ) să ai un risc mai mare de avort spontan.

NEAPĂRAT să mergi la ginecolog şi să-i EXPLICI acest aspect pentru a analiza cu atenţie evoluţia fătului în momentul în care îţi face ecografie!

| OnlineZ a răspuns:

Nu stiu care ar fi problema in cazul asta nu iti trebuie parerea noastra ci o vizita la doctor si apropo. Felicitari, ca nu faci greseala sa il omori!winking

| sanatatesiviata a răspuns:

ATENTIE: Prin metodele "anticonceptionale, contraceptive" se estimeaza ca se omoara prin avortul induse de acestea, avortul timpuriu (avortul in primele 14 zile de la conceptie) intre 3-12 copii, nemainumarand gemenii!

Prin metodele "anticonceptionale, contraceptive" se estimeaza ca se omoara prin avortul timpuriu (avortul in primele 14 zile de la conceptie) intre 3-12 copii, nemainumarand gemenii!

Avortul este unul din cele mai mari pacate daca nu chiar CEL MAI MARE PACAT (Avortul reprezinta uciderea unui copil nevinovat, un copil nenascut, aceste lucruri le spune medicina, stiinta a se vedea mai jos mai multe informatii, articole, studii, filme, marturii, etc.).

Deci omul care este om din momentul conceptiei, este pe langa trup si suflet.

La crearea unei fiinte umane participa 3 persoane: barbatul si femeia (se stie rolul lor) si Dumnezeu cand sadeste sufletul copilului, noului om in momentul conceptiei. Deci omul are corp si suflet.

Sufletele copiilor avortati nu ajung in Rai, in Imparatia lui Dumnezeu!
"Apoi, sufletele copiilor avortati, nefiind botezate, nu pot intra in imparatia lui Dumnezeu, ci asteapta ziua cea infricosatoare a judecatii, cand singuri vor acuza pe parintii care i-au ucis in fata Dreptului Judecator Iisus Hristos." - Pr. Cleopa Ilie
Despre avort, cu Parintele Cleopa Ilie detalii la: http://www.orthodoxphotos.com/readings/avortul/cleopa.shtml

Mantuitorul Iisus Hristos a spus: "Adevarat, adevarat zic tie, de nu se va naste cineva din apa si din Duh nu va putea sa intre intru imparatia lui Dumnezeu" (Ioan, 3, 5).

Daca se ajunge la avort, atunci BARBATUL (tatal copilului) este PRIMUL care ia asupra s-a PACATUL AVORTULUI deoarece NU a asigurat un mediu de liniste pentru femeie (mama) ca sa poata sa nasca, apoi mama este vinovata de pacatul avortului, pruncuciderii pentru ca NU a refuzat sa faca avortul (in general femeile sunt manipulate, de clinicile de planificare familiala, de avortionisti: doctorii si asistentele care promoveaza avortul, etc. spunand ca prin avort "nu se ucide un copil" ci este doar "un produs al conceptiei", "un ghem de celule", "un embrion", "nu este fiinta umana", "nu simte durerea", si alte cuvinte de manipulare mincinoase)
Pacatul avortului care si asupra celor care sfatuiesc (familia mamei, tatalui, prieteni, cunostinte, orice persoana) alte persoane sa faca avort sau sa foloseasca metodele "contraceptive, anticonceptionale" care in realitate TOATE sunt avortive.

Doctorii ginecologi, obstreticieni si asistentele medicale NU sunt obligati de nicio lege sa faca avort la nicio femeie.

Apoi preotii nu au cum sa ingaduie avortul, cum cred unele persoane.
Preotul NU are cum sa incalce pana si porunca a sasea din decalog: Sa nu ucizi!

AVORTUL = PUNCUCIDERE = UCIDEREA COPILULUI NENASCUT

Uciderea unui copil nenascut este mai mare pacat, "daca putem numi asa", decat uciderea unui om nascut, deoarece cel nascut are sansa sa intre in Imparatia lui Dumnezeu, acesta copilul nascut a fost botezat.

Dar in fata lui Dumnezeu nu exista pacat mic sau pacat mare exista doar PACAT (pacatul reprezinta nerespectarea voii lui Dumnezeu).

In Biblie spune clar:
"Femeia se va mantui prin nastere de fii, daca va starui cu intelepciune, in credinta, in iubire si in sfintenie." (Epistola intaia catre Timotei a Sfantului Apostol Pavel - I Timotei 2, 15)
Cu alte cuvinte doctorii si asistentele medicale, sau cei care lucreaza in clinici de planificare familiala ("planning familial", "family planning") pot sa refuze cererea unei femei de a face avort, avortul la cerere, avortul prin aspiratie avortul chirurgical, etc.

Sfantul Vasile cel Mare avertizeaza: "Cei care dau medicamente abortive, sunt ucigasi si ei precum si cele ce primesc otravuri ucigatoare de embrioni." (canonul al 8-lea).

Iisus spune: "Nu oricine Imi zice: Doamne, Doamne, va intra in imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu Celui din ceruri." (Matei 7.21)
"Copilasilor, sa nu iubim cu vorba, nici cu limba, ci cu fapta si cu adevarul.", indeamna apostolul Ioan (1 Ioan 3.18)
"Cine are poruncile Mele si le pazeste, acela Ma iubeste; si cine Ma iubeste, va fi iubit de Tatal Meu. Eu il voi iubi, si Ma voi arata lui.", arata Mantuitorul(Ioan 14.21)
Mai multe detalii despre virtuti la: http://ro.orthodoxwiki.org/Virtu%C5%A3i

Mai putin se cunoaste ca TOATE metodele asa zise "contraceptive, anticonceptionale" sunt in realitate avortive (produc avortul timpuriu, avortul in primele 14 zile de la conceptie), ele lasa sa se intample conceptia (nu opresc 100% ovulatia - au rateuri intre 3-8%) si nu lasa copilul conceput sa se implanteze (nideze) in uter.
Astfel copilul aflat in stadiu de ou sau zigot (cum se cheama din ounct de vedere stiintific medical) care are independenta de hranire in jur de 14 zile din momentul conceptiei (cand au fuzionat cele 2 nuclee unul de la spermatozoid de la tata si unul de la ovul de la mama si astfel s-a creat o noua fiinta umana unica in univers, nerepetabila nici in trecut, nici in viitor), deci metodele "contraceptive, anticonceptionale" actioneaza si dupa conceptie nelasand copilul nenascut sa se hraneasca (neputand sa se implanteze in uter), deci copilul nenascut moare de foame. Astfel metodele "anticonceptionale, contraceptive" sunt avortive deci sunt CONTRAGESTIVE actioneaza si dupa conceptie si omoara copilul nenascut prin infometare producandu-se ulterior avortul timpuriu, avortul in primele 14 zile de la conceptie.

Pentru mai multe detalii a se vedea:
- http://www.adevaruldespreavort.ro/......dicamentos

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......7-feb-2009

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......-avortului

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......ra-ascunsa

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......-in-romana

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......am-stenzel

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......zervativul

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......-avortului

Din punct de vedere crestin a se vedea si conferintele:

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......a-sanselor

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......i-cu-vicii

CUM SE FACE AVORTUL! - SOCANT - CEL MAI DUR FILM DESPRE AVORT - AVORTUL CHIRURGICAL, AVORTUL LA CERERE, AVORTUL PRIN CHIURETAJ

Cum se face avortul! Filme documentare despre cum se face avortul chirurgical, avortul la cerere prin chiuretaj.

Ce nu se spune despre avortul chirurgical, avortul la cerere prin chiuretaj.

Multe femei nu stiu cum se face un avort li se spune de catre medicii de specialitate, doctori obstreticieni, ginecologi, asistentele medicale, etc. din spitalele si clinicile de "planificare familiala" unde se face avortul, ca un copil nenascut pana in luna a treia este doar un ghem de celule si nu un copil.

Adevarul este ca acel "ghem de celule" este o fiinta umana, un copil! O fiinta umana inca de la conceptie asa cum confirma si doctorii geneticieni (codul genetic este deja format din momentul conceptiei si nimic nu se mai scoate, nimic nu se mai adauga este un copil care este in dezvoltare care are nevoie doar de hrana de la mama lui pentru dezvoltare, un copil este unic si nerepetabil inca din momentul conceptiei).

Cum de la 8 saptamani embrionul, fatul, copilul nenascut are toate organele deja formate (intre 18-21 de zile din momentul conceptiei inima incepe sa-i bata!) copilul simte durerea in momentul avortului (cum nici geneticienii nu pot confirma daca copilul simte durerea in momentul aparitiei undelor cerebrale, cand se pot masura cu tehnologiile existente, in jurul zilei 40 de la conceptie, sau chiar mai devreme), iar avortul se transforma intr-un macel, intr-o crima brutala asupra unei fiinte umane inocente lipsite de aparare, copilul nenascut.

Pentru detalii despre dezvoltarea embrionara din momentul conceptiei pana la nastere si cand simte fatul, copilul nenascut durerea vedeti filmele documentare si studiile de pe site.

Manipularea limbajului, manipularea societatii de catre Industria Avorturilor a dus la ascunderea adevarului despre avort de catre doctorii ginecologi, obstreticieni, doctorii avortionisti care efectueaza avortul (dar si asistentele medicale si a tuturor cadrelor medicale care participa si ajuta la efectuarea avortului) astfel nici majoritatea femeilor care au avortat nu stiu ca si-au omorat copilul printr-o metoda brutala, barbara, deoarece copilul simte durerea in acel moment, in momentul avortului.

Atentie: filmele ce urmeaza afiseaza imagini dure. Nerecomandat sub 12 ani.

Cele mai dure filme despre avort:

http://www.adevaruldespreavort.ro/......-chiuretaj

A se vedea si filmul: http://www.adevaruldespreavort.ro/......ent-scream

CAMPANIA DE INFORMARE "ADEVARUL DESPRE AVORT" a inceput pe contul de Facebook al siteului www.SanatateSiViata.ro. Ce NU se spune despre: avort, anticonceptionale, contraceptive, sterilet, RU 486 (Mifepristone), avort timpuriu, avort menstrual, avort hormonal, avort medicamentos, Sindromul Post-Avort, bolile cu transmitere sexuala, prezervativ, spermicide, fertilizarea in vitro - FIV, cum se dezvolta copilul nenascut (intre conceptie si nastere), dezvoltare embrionara, fetala, etc. Studii medicale, filme, marturii, etc. - www.AdevarulDespreAvort.ro

Alege Viata! Nu iti ucide bebelusul! - Dreptul la Viata - Spune NU avortului.

| Velicu a răspuns:

Cel mai bun sfat: consulta un medic, fiindca e vorba de o noua viata. Fiecare isi spune parerea aici, dar in acest caz, medicul e cel mai bun sfatuitor.