| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. chiar nu stiu ce sa fac.astazi am aflat ca sunt insarcinata.am deja o luna si vreo 2 saptamani de sarcina.(mentionez ca am 18 ani jumatate). prietenul meu ma sustine in orice decizie as lua adica:sa fac avort sau sa il pastrez, la fel si familia lui, dar parintii mei, in special mama daca afla pot sa mi iau adio de la familia mea. mi a spus asta de f multe ori. Nu stiu ce decizie sa iau.Sa l pastrez sau sa fac avort ...Chiar nu pot sa le spun parintilor ar fi un soc foarte mare pentru ei. Nu sunt pregatita sa am un copil nici din punct de vedere financiar, nici psihic. Dar totusi parca ma doare inima cand ma gandesc ca e vorba de copilul meu pana la urma. Poate o sa mi para rau mai tarziu.Prietenul meu ne-ar putea intretine, dar nu vreau sa depind de el.Am incercat astazi toata ziua sa ma gandesc la o solutie, cea mai buna pe care am gasit o este sa fac avort.

11 răspunsuri:
| Mădălina_2296 a răspuns:

Buna, imi pare rau pentru tine, adica... un copil e un dar de la Dumnezeu, cum ziceai si tu, e o parte din tine, mai tarziu ti-ar putea parea rau ca ai facut avort...
Incearca sa le explici parintilor, sa le spui ca totusi e copilul tau, ai gresit, asta e, dar spune-i mamei tale sa se puna ea in locul tau.
Daca era asa, ea ar fi renuntat la tine?
Din punct de vedere financiar, ai putea sa iti iei un loc de munca, ceva, chiar daca gasesti mai greu, iar daca parintii te vor intelege, sigur te vor sustine oricum.

Sincer imi pare rau, dar un avort. no talking sincer nu ar merita, e un sufletel, o parte din tine.

Ai grija:*

M a d Uhappy

| leddy a răspuns:

Salut.sincer te inteleg.am fost exat in situatia ta...doar c termenul mai mare.prietenul meu era de acord sa-l lasam.imi era frica de familie.ai mei au fost de acord. pina la urma.insa am purtat o discutie serioasa.si am luat singura o hotarire.si pina in ziua de azi imi pare rau si nu-mi pot reveni.au trecut 2 ani.si nu-mi pot ierta ca am renuntat la copilashul pe cariera.la momentul acela trebuia sa dau BAC-ul... te rog nu fa si tu greseala asta, acum poate nu simti chiar ce trebuie dar crede-ma daca te dezici de copilas. o sa te simti foarte depresata, nici nu pot sa-ti redau durerile sufletesti.ai grija de tine si de familia ta.

| leddy a răspuns:

Vreau sa te intreb daca esti la curent cum se face avortul?

| leddy a răspuns:

Uite-te mai inti aici. dupa care cred ca vei lua singura o hotarire
http://www.adevaruldespreavort.ro/......spre-avort

| leddy a răspuns:

Au trecut doar cateva zile de cand m-ai conceput in burtica ta. Cu adevarat, nu as putea sa explic fericirea ce o simt pentru ca tu vei fi mamica mea.

Alt lucru care ma umple de mandrie este sa vad dragostea prin care am fost conceput. Totul se pare ca ar vrea sa-mi spuna ca voi fi copilul cel mai fericit din lume!

Mami, deja a trecut o luna de cand m-ai conceput si pot sa vad cum corpusorul meu incepe sa ia forma, eu stiu ca nu sunt atat de frumos ca tine, dar acorda-mi o sansa!

Sunt foarte fericit! Dar este ceva care ma preocupa.

In ultima vreme am observat ca sunt anumite ganduri ce se tot rotesc prin capul tau si nu ma lasa sa dorm, dar totul va fi bine, sigur acestea vor trece. Tu nu trebuie sa te framanti asa de tare

Mami, au trecut deja doua luni si jumatate, sunt foarte multumit cu noile mele manute, am o pofta teribila sa le folosesc pentru a ma juca.

Mami, imi spui ce se intampla? Pentru ce trebuie sa plangi in toate noptile? De ce cand te intalnesti cu tata incepeti sa strigati unul la altul tot mai mult? Am facut ceva rau, v-am suparat cumva? Va rog, voi face tot ce-mi sta in putinta ca sa ma iubiti.

Au trecut deja trei luni, mami te vad foarte deprimata, nu stiu ce se intampla, nu stiu ce sa mai cred, sunt foarte confuz. Astazi de dimineata am fost la doctor si ne-a dat o programare pentru maine.

Nu stiu pentru ce, eu ma simt foarte bine. Cumva te simti tu rau, mama?

Mami, sa facut deja ziua, unde mergem? Ce se intampla, mami? Mami, nu te intinde, nu este inca ora de odihna, nu imi este inca somn, vreau sa continuu jucandu-ma cu manutele mele.

Ah! Ce face tubul acesta in casuta mea? Este cumva o noua jucarie? Priveste! Hei, pentru ce vor sa absoarba casuta mea?

Mami, piciorusul meu, incearca sa il smulga! Doamne, pentru ce l-a smuls? Ei nu vad ca ma ranesc?

Nu vad ca sunt mult prea mic pentru a ma apara singurel? Mami!

Asteptati, opriti-va! Asta este manuta mea!

Mami, Apara-ma!

Mami, Ajuta-ma!

Spune-le sa se opreasca, iti jur ca de acum inainte ma voi purta frumos si nu iti voi mai da cu piciorusele.

Cum este posibil ca un om sa poata face asa ceva cu mine? El cu siguranta mi-o va plati atunci cand voi fi mare si puternic.

Au, mami! Deja nu mai pot suporta.

Au mami! Mami ajuta-ma!

Mami, au trecut deja 17 ani din ziua cand eu am plecat si de aici de sus pot sa vad cum inca te mai doare pentru ca ai luat decizia aceea.

Te rog, nu mai plange, adu-ti aminte ca te iubesc si ca voi fi aici asteptandu-te cu multe sarutari si imbratisari.

Te iubesc mult!

uite citeste asta pe mine m-a atins tare...

| danluvug a răspuns:

Ca sa intelegi ce este avortul si de ce NU avortul este solutia iti las mai jos informatii medicale, conferinte, filme documentare, marturii ale femeilor care au avortat, dar si cele care nu au avortat, dar si solutiile care le ai daca alegi sa nu faci avort.

- DEZVALUIRI SOCANTE despre doctorii Ginecologi, Endocrinologi... Avort, Metode Anticonceptionale, Contraceptive, Sterilet, Prezervativ, HPV. Sindromul Post-Avort.Consiliere pre si post avort - Dr. Christa Todea-Gross - Cluj 9 Dec. 2008, Oradea 27 Feb. 2009: http://www.adevaruldespreavort.ro/......odea-gross

- Cum se face avortul (ce NU se doreste sa se afle de promotorii pro-avort): http://www.adevaruldespreavort.ro/......spre-avort

- Strigatul mut (Omul este fiinta umana din momentul conceptiei? Simte copilul nenascut durerea in timpul avortului? gasesti raspunsul dupa vizualizarea filmului): http://www.adevaruldespreavort.ro/......ent-scream

- IN NOI ESTE VIATA - LA VIE EST EN NOUS - Despre copilul nenascut de la conceptie pana la nastere si efectele secundare pre si post-avort, sindromul post-avort, marturiile femeilor care au avortat: http://www.adevaruldespreavort.ro/......dromul-pos

- ULTRASUNETELE - O FEREASTRA SPRE INTERIOR (interiorul uterului, cum se dezvolta, cum se manifesta fatul, copilul nenascut): http://www.adevaruldespreavort.ro/......-in-romana

- Exista metode anticonceptionale, contraceptive sau totul este o manipulare a limbajului, o minciuna prin care sunt manipulate femeile, familiile?

In urma avortului poate aparea Sindromul posta avort pe langa posibilitatea, riscul de a ramne sterila, sau chair sa ai complicatii dupa avort. Femile au sanse de 4 ori sa moara din avort decat din nasteri.

Vezi si perspectiva crestina si sfaturiel de la pr Nicolae Tanase or sa te ajute in a alege solutia care NU este avortul.

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- Despre greseala avortului, dar si unde ajung sufletele copiilor avortati? (in rai nu pot ajunge cum nu au fost botezati) http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- Ce este iubirea? Dar dragostea? Cum trebuie sa se comporte baiatul, fata, tinerii ca sa aiba o relatie de iubire adevarata?
La ce trebuie sa se uite fata la un baiat dupa ce criterii sa-l aleaga, dar baiatul dupa ce criterii ar trebui sa aleaga o fata pentru o relatie? De ce tinerii nu mai siu sa iubeasca sa se indragosteasca?

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......etenia-lor

Orice s-ar fi intamplat de cand ai dat mesajul si pana acum daca-l citesti trebuie sa stii ca sunt asociatii Pro-Vita care ajuta fetele, femeile care sunt in criza de sarcina sa nu ajunga la avort(le ajuta sa nasca, copilul se poate da la infiat. De ce sa iei asupra ta pacatul pruncuciderii, al avortului?), sau le ajuta si post-avort moral, psihologic si dupa caz chiar financiar o astfel de asociatie este: Asociatia "PRO-VITA pentru nascuti si nenascuti" vezi filialele din tara sau siteul filialei din Bucuresti http://www.ProVitaBucuresti.ro

Alte asociatii care te ajuta le gasesti aici: http://www.adevaruldespreavort.ro/resurse-links-utile

Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pastreaza copilashul, poate parinti tai o sa se supere pe tine dar tot ei o sa te ierte pana la urma

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai ramas insarcinata este un mare pacat sa faci avort. De ce nu te-ai gandit mai bine inainte de a incepe viata sexuala de urmarile care vor fi. Este posibil sa nu mai poti face copii daca faci avort.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este cea mai rea solutie sa faci avort.am fost in situatia ta acum 6 ani exact la fel dar ca eu cand am aflat ca sunt insarcinata am luat lucrurile bune, ca voi da viata, siam ales sal pastrez orice ar fi, chiar daca mama mea nu era de acord.gandestete bine ca e o viata. punete tu in locul copilului. el simte o durere mare cand il scoate.ai vazut vreodata cum se face un avort? oricum daca alegi avortul sa nu uiti ca faci o crima si o sa regreti toata viata. apropo eu azi am o fetita de 6ani si una de 1an juma. diferenta de mine si tine e ca in schimb prietenul meu nu ma sustinea ci vroia avort. dar am ascultat mai mult de vocea LUI DUMNEZEU de aceea azi sunt binecuvantata cu 2 fetite.roagate inainte de orice alegere in viata.fi binecuvantata

| denny_7968 a răspuns:

Cel mai bine spune-le parintilor tai pentru ca mai tarziu vei regreta ca nu l-ai pastrat si cred ca daca faci avort dupa nu mai poti fi insarcinata asa cred

| luzzyy13 a răspuns:

Sunt prea mica sa pot da cu parerea dar totusi eu cred ca ar trebui sa le spui parintilor pentru a te sprijini si a te ajuta (apropo am 12 ani) pup