| Flavy_Flavia_1995 a întrebat:

Hey. Am luat pastila de a doua zi escapelle după 33 de ore. Oare își face efectul sau e târziu ( dau funda )?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt sanse minime sa-si faca efectul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca pastila contraceptiva este administrata corect si mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident", (ruperea prezervativului) in acel caz eficienta pasilei Escapelle este apreciata ca fiind de minim 95%. Cel putin se considera ca eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul rapid de administrare fata de momentul contactului sexual care s-a terminat in mod "nefericit"/nedorit in timpul perioadei fertile a ciclului menstrual. Cu cat scade intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia sarcinii nedorite este mai mare : astfel ca,
- In termenul de primele 24 de ore - eficacitatea este de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%
In cazul in care nu este posibila administrarea pastilei Escapelle in primele 2 zile, se recomanda folosirea pastilei avortive de a 5-a zi denumita EllaOne, care se elibereaza (sau asa ar fi normal) doar pe baza unei retete medicale cu parafa si stampila medicului ginecolog care l-a emis. Multa sanatate!