| LillyPad a întrebat:

Hey! Am un prieten de aproximativ un an dar parintii mei nu l-au placut niciodata (e legat de familia din care provine pe care ai mei nu o prea agreaza). De un timp ma gandeam sa ma despart de el in primul rand datorita presiunii parintilor dar si datorita faptului ca eu nu am dorinta sa il sun sau sa vorbesc prea mult cu el... uneori ma scoate din sarite dar alteori e asa de dragut. El e mai mare dacat mine si pentru mine e primul prieten (plus ca el mi-a spus de mai multe ori ca ma iubeste, lucru pe care eu nu l-am facut) si nu am idee in primul rand daca ar trebui sa ma despart de el si daca in cele din urma o sa o fac nu stiu cum sa procedez...Ma puteti ajuta cu ceva sugestii? Si ar fi urat din partea mea sa ma despart de el cu 2-3 saptamani inainte de ziua lui?

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca chiar vrei sa te desparti de el fa o pentru ca iti doresti sa faci lucru asta nu pentru placerea parintilor tai, si nu ar fi momentu potrivit sa i faci cadoul asta chiar de ziua lui

| Zeref a răspuns:

De multe ori blamati parintii ca sunt de vina si ca nu va inteleg sentimentele pe care le aveti pentru unu care nu-l stiti de prea mult timp si in gandul vostru zice-ti ca e dragoste la prima vedere. Vorbeste cu parintii si intreaba-i de ce nu sunt de acord, simplu. Dupa ce vorbesti cu ei stai un pic gandeste-te si vezi daca au dreptate.Pe urma stai si analizeaza-l pe el si vezi daca se merita sa treci la alte nivele cu prietenul tau.Ai mare grija sa nu ajungi in situatia in care parintii or sa-ti spuna:" Ce ti-am spus noi in legatura cu el? De ce nu ne-ai ascultat?"Asta este inevitabil.
Totul depinde de tine.Cateodata mai gandeste si cu capul nu numai cu inima.SucceS!

| anomiserarac1996 a răspuns:

In primul rand. nu trebuie sa te iei dupa parinti! trebuie sa faci ceace vrei u si numai ceace vrei tu! fa ce vrea inima ta!

| ttpu a răspuns:

Nu stiu ce sa spun... daca parintii tai nu-l plac va fi cam greu sa fiti pe deplin fericiti.Asta depinde doar de tine, daca tu crezi ca il iubesti suficient incat sa merite acest sacrificiu ramai cu el, dar daca iubirea ta pentru el este "cosi-cosi" nu te sacrifica pentru ca mai tarziu iti va parea rau.Pana la urma ce conteaza ca il parasesti aproape de ziua lui, important este ce simti tu. Daca nu o faci acum desi simti asta sper sa nu fie prea tarziu si sa nu o mai poti face. Sfatul meu e sa-ti intrebi inima si ascult-o foarte bine pe ea, pe nimeni altcineva.