| anonim_4396 a întrebat:

Heyhappy

Am un prieten stabil de aproape 2 ani. Relatia a fost tot timpul chill, nu ne-am certat aproape niciodata, el e intelegator si supportive, dar... ceva nu merge pentru mine. De aproape jumatate de an nu ma mai simt atrasa de el fizic, si in ultimul timp vorbesc pe un ton urat cu el, si tot timpul ma enerveaza cumva, desi el, saracul, nu face mare lucru.

Pe langa asta, parca am innebunit complet. Ma simt foarte atrasa de un coleg de la serviciu. Intre noi nu a fost nimic, doar zambete, incercari esuate (dar amuzante) de a purta o conversatie, si iar zambete. E super dragut si arata foarte bine, dar sunt constienta ca asa o relatie nu ar merge niciodata. Cu toate astea, nu incetez sa ma gandesc la el, zilnic, si cand sunt cu prietenul meu.

Cum iti infranezi "poftele", cand esti intr-o relatie care nu merge tocmai roz? Sau, e gresit sa iti infranezi "poftele", doar pentru a ramane intr-o relatie din comoditate?

PS: cand spun comoditate, nu ma refer ca nu il iubesc, doar spun ca nu mai e scanteia aia intre noi... ceva nu se mai leaga, si nici nu am vreo pornire sa o reaprind. Ii sunt recunoscatoare pentru tot, si nu as vrea sa il parasesc, mi-e comfortabil sa fiu cu el... desi il vreau pe celalalt.

6 răspunsuri:
| Neinteresantul a răspuns:

Pai nu mai e scanteia intre voi pentru ca e prea bun cu tine. Ti s-a urcat binele la cap. Iti trebuie un iubit al dracu, care sa te bata, sa te minta, sa te insele si sa-ti vorbeasca urat. Si sa vezi tu cum plangi dupa asta intelegator...
Asa sunteti toate. Cand omul e prea bun cu voi, va plictisiti si va purtati cu acele persoane ca si cum ar fi ultimele scursuri ale societatii. Apoi ii inselati si va despartiti de ei.

| Azµre a răspuns:

O partidă de sex sălbatic să vezi cum s-au rezolvat problemele.

| anonimul0826 a răspuns:

Pai daca nu-ti mai place de acest baiat lasa-l vorbeste cu el si spune-i ca nu mai merge si peurma dupa ce ai terminat cu el bagate pe celalalt

| cflori a răspuns:

Probabil a intervenit obisnuinta, iubirea amestecata cu obisnuinta.
Aici sunt doar 2 metode, pe care trebuie sa stai sa le gandesti serios.
Ori discuti cu iubitul tau si ii spui tot ce simti si faci un efort sa faceti cumva sa reaprindeti acel ceva.ori faceti o pauza si vezi cum te simti si fara el..iesi cu fetele,cunoaste alte persoane si atunci ai sa vezi daca actualul tau prieten o sa-ti mai fie prezent in minte sau daca o sa mai simti nevoia de 'confortul' pe care relatia ti-o oferea.
Cat despre colegul de la munca. daca iei o hotarare, mai incearca-ti norocul cu el, poate stati in pauza la o cafea, si se leaga ceva-ceva.
In orice caz gandeste-te si fa ceva cat mai repede, ca sa nu ajungi sa pierzi vremea cu prietenul tau si sa va adanciti tot mai mult in impasul asta..insa ai grija ca mai apoi sa nu-ti para rau ca l-ai lasat. Daca nu mai ai fluturasii aia cateodata cu el si nu mai prezinta interes nu o mai lalaii si mergi mai departe.
Sper sa-ti fie cu folos sfatul meu happy

| xxs22 a răspuns:

Viata ta e prea scurta ca sa stii cu cineva pentru care nu mai simti nimic de pe acum nu crezi? lasa-l sa plece cu siguranta o sa-l iubeasca alta mai mult decat o faci tu

| pissu3102 a răspuns:

Heyhappy Mersi pentru raspuns.

Cu colegu' ar iesi cu siguranta ceva, dar nu e genul meu. Adica, nu e genul de relatie de durata, e tipul ala pe care il vezi si zici "aahhhh, dar as iesi de cateva ori cu tine" laughing suntem mult prea diferiti. Problema e ca daca as lua o pauza de la relatia mea, sigur as iesi cu el.

Am discutat cu prietenul meu si i-am spus ca nu mai simt fluturasii aia, si ca a devenit putin plictisitor. El, asa dragut cum e, mi-a spus ca pentru el nu s-a schimbat nimic si ca ar trebui sa facem mai multe lucruri impreuna, sa imi gasesc un hobby, etc. Astea cer chef, si eu sincer acum nu prea il am... Nu as vrea sa il ranesc, pentru ca e un baiat foarte bun, dar acum il vad mai mult ca pe un prieten decat ca pe un iubit. Ma simt foarte nasol, desi I can't help it: imi tot vine in minte celalalt.

Oare mai are rost sa pastrez relatia asta? Sa il parasesc si sa o iau pe alt drum, sau sa gasesc cheful necesar sa fac relatia sa mearga?