| anonim_4396 a întrebat:

Sunt într-o relație stabilă de 2 ani iar ( o sa para ciudat) nu am avut niciun contact sexual. Am aproape 18 ani și inevitabil incep sa simt frustrări. Bineînțeles, au fost încercări peste încercări dar durerea a fost prea puternica. Sufăr de chisturi endometriozice și respectiv endometrioza ( diagnostic primit anul acesta) boala ce e bine știută pentru durerile din timpul penetrării și în timpul actului sexual iar acum, moralul meu e la pământ rău. Nu spun că sexul m-ar defini ca femeie și doar pentru că la momentul actual nu pot sa fac asta, mă simt josnică dar, simt că îmi dezamăgesc iubitul, care de altfel înțelege prin ce trec și are răbdare cu asta. La momentul actual nu pot vorbi cu ginecologul intre 4 ochi, având in vedere că nu am inca 18 ani, așa că nu prea am cum sa cer opinii cu privire la asta. Tratamentul consta in anticoncepționale care ar diminua durerile din timpul menstruației, de după, dar nu știu dacă și pe cele din timpul actului.
Daca sunt pe aici femei ce suferă de endometrioza sau orice boala care provoacă dureri in timpul actului sexual, cum ați trecut peste ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
36 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La momentul actual nu pot vorbi cu ginecologul intre 4 ochi, având in vedere că nu am inca 18 ani.
Cine a spus asta?
El este medic și este obligat să respecte secretul profesional al pacienților lui.

| minrest a răspuns:

Ce frumos vorbesti, vezi, daca ai fost atent ce spune sfintia sa parintele, cate neologisme ai invatat! Asa mai aflu si eu ce se predica in sfanta biserica, multumesc mult si ai report.

| RobertMoon a răspuns:

Nu îți e rușine să o faci curva, bai inapoiatule mintal? Se vede clar că ești grav spălat pe creier de credința ta spurcată, cum adică îți dorești să o prindă 3 derbedei? Eu îmi doresc să te prindă pe tine 3 și să îți rupă gura aia spurcată și mâinile cu care ai scris, idiotule

| Endoryus a răspuns (pentru RobertMoon):

Nu esti cu nimic mai inteligent avand acelasi comportament ca el.

| Xalion a răspuns (pentru RobertMoon):

Nu e nevoie de asemenea lucruri. L-am raportat oricum iar TPU-ul își va face treaba. Nu are rost sa răspunzi oamenilor de tipul ăsta.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Endoryus):

Poate, dar este, cu siguranta, mai uman decat individul de mai sus. Nu crezi?

On topic: scuze, scumpo. N-am niciun raspuns pentru tine, dar nu m-am putut abtine sa nu comentez.

| Xalion a răspuns (pentru GirlOnline81):

Nicio problema happy Asemenea oameni vor exista mereu.

| Endoryus a răspuns (pentru GirlOnline81):

Nu. Daca Hitler era azi in viata si omora oamenii ca nu sunt blonzi cu ochi albastrii si vine " Cutarescu" si omoara toti nazistii ca sunt nazisti, nu e cu nimic mai bun. Asa si mai sus.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Endoryus):

N-ai putut gasi si tu o alta comparatie? happy
Bine, sa mergem pe asta atunci; dar totusi cum altfel sa-i raspunzi unui marlan, domnule Endoryus, cum?

| Endoryus a răspuns (pentru GirlOnline81):

Nu e nevoie de mistoul cu "domn", inca nu am par alb in cap.
Nu trebuie bagat in seama. El stie mai bine ce virgin frustrat este si de aia nu se poate abtine sa nu lase comentarii de genul.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Endoryus):

Departe de mine intentia de-a face misto de tine, ti-o spun cu toata sinceritatea happy.
Sunt intru totul de acord cu tine, sunt 100% pentru ignorare; cu toate acestea ti-o spun, din nou cu toata sinceritatea, ca am simtit o mare nici-nu-stiu-cum-sa-numesc cand am citit raspunsul lui iLuis.
E un virgin frustrat? Sa-si tina frustrarile pentru el! Nu are niciun drept sa dea (verbal) in fata asta, doar pentru ca (...).

| Endoryus a răspuns (pentru GirlOnline81):

Esti tu mai sensibila, eu nu am simtit nimic. Poate doar frustrarea din spatele randurilor scrise pentru o persoana care nici macar nu o cunoaste.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Endoryus):

Nu stiu daca am simtit acel ceva pentru ca sunt mai sensibila sau din cauza ca am toleranta zero pentru marlani.

| Endoryus a răspuns (pentru GirlOnline81):

Locuiesti in Romania? laughing Daca da, as fi crezut ca lumea e deja obisnuita cu specimene de genul.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Endoryus):

Atunci am sa vin in vizita atat de des incat sa ma obisnuiesc laughing.
Glumesc; chiar nu-mi doresc sa cunosc vreodata astfel de specimene.

| Endoryus a răspuns (pentru GirlOnline81):

In ce tara esti?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Endoryus):

UK.

| Endoryus a răspuns (pentru GirlOnline81):

Salutari de la mine din Londra atunci happy

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Endoryus):

Buna si tie happy.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Xalion):

Nu imi vine sa cred unde sa ajuns nu ai nici macar 18 ani, nici nu ma mir de ce societatea e in declin, tu daca esti fata si te respecti pe tine in primul rand si corpul tau DUTE LA MEDIC repede pana nu dai in altceva.

| minrest a răspuns (pentru Endoryus):

I beg to differ. Una e sa omori persoane pentru ca au anumite trasaturi innascute, alta sa combati o ideologie totalitara, tocmai cea care promoveaza ura pentru pentru persoane cu anumite trasaturi innascute. In cazul in care se nazistii indreapta spre preluarea puterii, si nu ii omori, isi aplica programul.

| Endoryus a răspuns (pentru minrest):

Pentru tine, poate. Nu stau sa iau totul mot-a-mot. Aveam o discutie de genul cu un prieten bun care e religios din pacate. El spunea ca nu exista pacat mare si pacat mic. Pentru mine ar fi. Una e sa furi alta e sa omori. El zicea ca nu exista asa ceva. Intr-un fel imi place sa ii dau dreptate. La asta ma gandesc si mai sus, la exemplu cu Hitler.

| Sonia822 a răspuns:

Ceaiuri multe si uleiuri esentiale pentru uz intern (se pot inghiti cateva picaturi, nu d-alea de aromoterapie) Cere sfatul unui psecialist pe site-urile Hofigal, Aquanano etc (telefon, e-mail, wapp) Asta pentru ca nu vrei la doctor, si pentru ca spui ca cererea ta vrei sa ramana anonima.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-ai nici 18 ani... Nu pot sa cred unde s-a ajuns... Iti zic spre binele tau. Aateapta pana te mariti. Sunt multe fete care fac asta, dar care nu au curaj sa zica. Asta e un semn ca te respecti, ca persoana. Nu lasa orice libidinos sa puna mana pe tine

| Emazio a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde apareti bai nene cu replici din astea din negura intunecata a istoriei. Traiti ca sihastri daca tot sunteti asa buni crestini.

| Țoglă a răspuns:

Poți merge însoțită de un adult la medic și vezi ce-ți recomandă.
Sexul este ceva necesar într-o relație. Dacă cumva îți pierzi iubitul pe care-l ai de doi ani, vei avea probleme cu viitorii parteneri care nu vor fi la fel de înțelegători și deschiși la problema ta.
Pentru obișnuință există creme, msaturbare și orice îți recomandă medicul.

| Emazio a răspuns:

Ba ce javra esti, de unde iesiti bai pocaitilor...

| qwertpro a răspuns:

Pe TPU fiecare membru poate intreba ceea ce vrea in norma regulilor impuse de site, iar ceilalti utilizatori pot raspunde la orice intrebare vor ei. Daca nu stiti cum puteti ajuta utilizatorul care a cerut ajutor, mai bine abtinetiva din a da raspunsuri imorale care pot jigni. Daca nu stiti vreo metoda de a o ajuta, mai bine nu raspundeti astfel pentru ca incalcati regulamentul siteului.

| qwertpro a răspuns:

Salut,iti recomand sa ceri ajutorul unui medic specialist care te-ar putea ajuta.Te poti adresa la un centru prietenos tinerilor de la neovita, unde consultatia ramane anonima.De asemenea poti intra pe site-ul http://teenslive.info/ro/ unde vei primi ajutor online de la un medic specialist.

| Horus35 a răspuns:

Din câte știu eu, după împlinirea vârstei de 16 ani poți să mergi singură (neînsoțită de părinte) la medicul ginecolog. Caută să tratezi această boală înainte să existe un contact sexual, mai ales că știi că: " e bine știută pentru durerile din timpul penetrării". Ia contact cu un medic ginecolog, mergi însoțită de un părinte dacă te simți mai bine și caută să tratezi.

| Xalion a răspuns (pentru Horus35):

Boala nu are tratament, doar medicamente ce o țin sub control. Singurul tratament e operația care are șanse mari de recidivă.

| Horus35 a răspuns (pentru Xalion):

Observ. Nu te-ai gândit la un tratament hormonal care să reducă din durere măcar? Am văzut ce ai scris legat de îngrijorarea ta că nu vor dispărea durerile din timpul actului, dar nu ai vrea să încerci? Din câte am înțeles de pe pagina de pe care am citit, ar trebui să reducă durerea asociată, inclusiv cea din timpul actului chiar dacă nu garanteaza dispariția totală a acesteia.

| Xalion a răspuns (pentru Horus35):

Saptamana viitoare am sa merg la un medic specializat pe aceasta boala care ar avea anumite tratamente "experimentale" si atunci voi vedea mai exact. Am citit totusi cum ca tratamentele hormonale pe termen lung pot creea efecte adverse urata iar eu, la varsta mea ...si cat mai am inca de trait ..nu as putea lua pentru toata viata. Multumesc mult de sfaturi si informatii happy

| Horus35 a răspuns (pentru Xalion):

Multă sănătate!

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la chilotis.com

| CatalinHQ a răspuns:

Ești cel mai mare nenorocit, n-ai ce caută pe TPU jegule