| porcarumadalina a întrebat:

Hey,beau anticonceptioanle de 2 luni, iar acum de o săptămînă am inceput a avea contacte sexuale neprotejate.
Astăzi acum seara am băut pastila si la 2 minute am fost la baie (treaba mare).
Trebuie să iau o altă pastilă?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Astăzi acum seara am băut pastila anticonceptionala, si la 2 minute am fost la baie (treaba mare)
Trebuie să beau o altă pastilă?

NU, in niciun caz fiindca continutul stomacului cu tot ce este in el in acest moment,, deci si pastila anticonceptionala ingerata si existente in stomac in acest moment, va fi eliminat prin scaun/ fecale/ treaba mare, peste circa 2 (doua) zile, fiindca in jur de acest interval de timp este nevoie pentru ca alimentele ingerate sa treaca prin intestinul subtire pe urma si prin cel gros, pana sa ajunga sa fie eliminat din organism sub forma de fecale.
DACA in fiecare zi folosesti cate 1 pastila AC Dimia mereu la aceeasi ora (22:30) sau cu o mica diferenta de +/- 1-2 ore, in acel caz ESTI PROTEJATA din punct de vedere CONTRACEPTIV in proportie de 100% in toate cele 28 de zile cat tine un astfel de ciclul menstrual perfect REGLAT de catre pastile AC folosite.
In cazul tau SPERMA poate fi ejaculata in vagin intotdeauna la terminarea fiecarui act sexual intretinut in toate/fiecare din cele 28 de zile ale ciclului menstrual perfect regularizat, adica :
-- atat in cele 21de zile cat folosesti pastilele AC Dimia active
-- cat si in cele 7 zile de PAUZA in care are loc sangerarea menstruala.
Multa sanatate!

1 răspuns:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu ma fa sex neprotejat!
Nu lua alta pastila!