| kassy_6235 a întrebat:

Hey! Brigaela, te rog daca poti sa-mi raspunzi tu...De ceva timp imi curge un lichid alb gelatinos si cand se usuca devine galben. Ce poate fi?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu cati ani ai, dar in mod normal, femeile incep, de la pubertate sa aiba secretie vaginala. Aceasta este descrisa, in mod clasic ca transparenta, gelatinoasa, ca albusul de ou, fara miros, in cantitate variabila in cursul unui ciclu menstrual. Devine galbena numai in timp, fiindca se oxideaza. Ar trebui sa ai grija sa te speli suficient de frecvent (dimineata, seara si dupa fiecare scaun), sa poti chiloti numai de bumbac, pe care sa ii schimbi la maxim 12 ore (atunci vei vedea ca nu va mai fi galbena). Aceasta secretie precede prima menstra care apare candva, in urmatorii doi ani de la aparitia acestei secretii.

| Crisu a răspuns:

Cred ca este vorba despre secretia feminina. E ceva normal. Dar daca totusi ai nelamuriri, te poti duce la un ginecolog sa-ti spuna el sigur ce si cum.

| glamour a răspuns:

Ma bag si eu desi nu sunt brigaelahee hee
e un lucru normal atata timp cat nu este abudent, nu curge mult. vaginul si ochii sunt singurele organe care se curata singure, iar acest lichid curata vaginul. nu tine de ciclu, daca ai sau nu. insa e adevarat ca unora din noi ne curge mai mult in perioada pre menstruala, fiind un semn ca ne va veni menstruatia.

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Te superi daca imi spun si eu parerea?sad
Caty ani ai? daca esti inca micuta si nu ti-a venit ciclu acesta este un semn ca in curand iti va veni ciclu!
dar daca ti-a venit cilcu si esti nu stiu cum sa zic mai mare inseamna ca ai o infectie si trebuie sa consulti un ginecolog!
ppa

| lOllipOp a răspuns:

Buna kassybatting eyelashes
toate fetele au o secretie vaginala.
Daca nu ti-a venit inca ciclul menstrual aceasta este un semn ca in curand o sa-ti vina.[nu ai de ce sa-ti faci griji, e normal.thumbs up
Cateodata aceasta secretie prezinta semne de infectie: e mai abundenta, are culoarea modificata, e mai mirositoare, e insotita de mancarime si usturime, etc.

Eu zic sa-ti faci un consult si daca medicul spune ca exista infectie, aceasta trebuie tratata.
Daca cumva ai partener cu care ai contacte sexuale neprotejate, tu te tratezi pentru infectie si el nu se trateaza, iei medicamente degeaba pentru ca el te reinfecteaza pe tine chiar daca el nu pare sa aiba nimic.
Discuta despre asta cu medicul tau si daca e cazul, luati masuri.

pa, pa:*

| chandnisharma a răspuns:

Mancam lol... vomit

| AndaAndore a răspuns:

Este vorba de o secretie pe care toate fetele o au. Acum, depinde, daca are un miros neplacut, s`ar putea sa fie vorba de o infectie. Mai bine consulta un medic, noi nu avem de unde sa stim ce fel de organism ai tu. Si daca aveai nevoie de parerea Brigaelei, puteai sa-i dai un mesaj. Cu sigurantsa, te va ajuta la aproximativ toate intrebarile pe care le ai in legatura cu acest subiect.
Numai bine :*

| mirela25 a răspuns:

Inseamna ca esti racita la ovare.incalta-te mai gros.si nu mai merge desculta pe podele reci.iti va trece,,. e ceva normal

| Dootzy a răspuns:

Chandnisharma,draga,esti cam neserioasa in legatura cu intrebarea aceasta,si in plus ce treaba avem noi ca tu mananci?! Daca mananci, mai bine nu te uiti la intrebare si gata, nu trebuie sa te bagi tu mot cocot sa ne zici ca mananci.Si nici nu trebuie sa folosesti cuvinte de genul: lol,gay,etc., pentru ca da dovada ca nu esti educata, si ar trebui sa tii cont de problemele celorlalti pentru ca problema lui @kassy sunt sigura ca e mai importanata decat problema ta ca manaci si-ti face scarba.