| andreywtza a întrebat:

Hey TPU.Am nevoie de un sfat sau macar o parere. Fratele meu are o prietena de 1 an si 5 luni si am impresia ca parintii mei tin mai mult la ea decat la mine. Daca le spun imi zic ca nu e adevarat dar ei demonstreaza altceva...mereu daca eu imi cumpar ceva, imi dau bani sa ii cumpar si eu acelasi lucru. Cand mai sunt unele contraziceri intre noi doua din partea lor ea are mereu dreptate si mai multe chestii.Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Ești o fetiță sensibilă. Și cu toate astea, tu n-ar trebui să gândești așa „rău" în această privință. Ai prefera ca fratele tău să fie mereu trist, să plece de acasă, părinții tăi să n-o accepte pe ea și să fie un haos toată ziua? Ar trebui să te bucuri pentru el. Sunt sigură că pentru prietena lui ești drăguță și te simpatizează, deci așa ar trebui să gândești și tu.
Tu ești principala aici, tu ești fata lor, ea e doar „nora", niciodată n-o să-ți ia nimeni locul tău, fii serioasă. Ei trebuie s-o primească în casă cu căldură și bun simț. Important e ca fratele tău să fie fericit cu ea. Gândește-te pe când o să mai crești, ți-ar conveni ca fratele tău să bage strâmbe și părinții să nu-ți accepte prietenul? Nu cred că ai fi fericită.

Te înțeleg, te cred că te-au deranjat multe faze, vorbe... însă tu ești fetița lor iubită, indiferent ce ar zice.

3 răspunsuri:
| Lexy ♥ a răspuns:

Una este sa iti cumpere tie ceva care esti copilul lor si alta este sa ii dea acel ceva unei straine sentimentele fata de voi 2 sunt diferite chiar daca va da acelasi lucru la amandoua.Gandeste-te asa daca tu ai cumpara acelasi lucru pentru fratele tau si pentru prietena ta cea mai buna atunci cand il daruiesti fratelui tau ai anumite sentimente si cand il dai prietenei tale ai alte sentimente fata de ea pentru ca ea este prietena ta cea mai buna dar nu se poate compara niciodata cu fratele tau, asa si prietena fratelui tau poate sa ii dea parintii tai orice si sa tina cu ea pentru ca tot nu o sa o iubeasca ca pe tine pentru ca nu se poate.

| M4A1Carbine a răspuns:

Nu am inteles nimic din intrebarea ta..Cum pana mea, adica fratetu are o prietena de 1 an si 5 luni?laughingStai linistita esti copilul lor si te adora mai mult ca si pe "prietena" fratelui taulaughing

| mihaigal a răspuns:

Este ceva normal. si eu am trecut prin asta... ea pe langa tine este o straina. Merita mai multa atentie..deocamdata. Ai sa vezi ca la un moment dat nu o sa mai fie asa. Gandeste-te doar asa : Daca parintii tai ar fi pusi sa aleaga intre tine si prietena fratelui tau, pe cine ar aleage?!