| InoTkd95 a întrebat:

Pentru ca se apropie 8 martie m-am apucat deja sa caut un cadou pentru mama mea. In ultimul timp am avut probleme cu parintii mei, dar lucrul ciudat este ca eu nu am facut nimic deplasat ( s-au enervat ca mediat scoala a scazut din clasa a x-a unde a fost 9, 66 la 9.33 in clasa a XI-a) doar ca nu inteleg ca primul semestru e mai greu, s-au schimbat si profesorii, cei noi sunt mai exigenti si ei niciodata nu ma pun raport cu restul clasei ( chiar nu li se pare ciudat ca sunt a 6-a pe clasa cu media asta "asa mica"?). In principal au inceput sa imi puna conditii si sa imi spuna chestii irationale, ( nu o sa ma mai lase sa fac sport ca ei nu au nevoie de asa ceva ei vor sa ajung cineva, sa nu mai ies cu prietenul meu cu care sunt impreuna de 1 an si 7 luni, sa ma las de tot ce faceam inainte ) nu ma inteleg deloc, niciodata nu au fost apropiati de mine, nu am fost niciodata tentata sa le confesez lucruri. Sunt sportiva de performanta la 2 discipline de arte martiale, am rezultate, doar ce am dat examene de centuri negre pe care le-am promovat, de instructor. Am activitati extra olimpiade, blog, concursuri. Niciodata nu au inteles nimic. Intotdeauna au crezut ca daca ma lasa sa ies undeva ( si asta mereu cand le cer voie) si daca imi dau bani este totul ok. Nu ca imi doresc sa petrec timp cu ei pentru ca de mica m-am ferit de ei, dar vreau macar sa inteleaga. Spre exemplu cand am primit o sponsorizare pentru video blog, mama a fost "Meh, oricum nu inteleg ce e asta". Pe final as vrea sa va intreb ce carti imi puteti recomanda sa le cumpar pentru ei, poate daca citesc ceva stiintific nu o sa ma mai creada " obraznica " atunci cand le spun ceva si am dreptate. Daca aveti si un sfat pentru situtatia de fata, va rog sa imi spuneti.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt toti parinti(aprox 90%)adica prea protectivi si cicalitori(nestiind de fapt sa-si asculte proprii/propriul copi/il).
Nu te stresa o sa treaca situatia-incearca sa te mentii calma(si sa ai medii la fel de mari ca sa-i multumeasca si sa nu-ti mai dea batai de cap!)
Succes!