| AlexAras a întrebat:

Am o intrebare, pana la ce varsta se dezvolta si/sau creste penisul? ( am 17 ani).

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De regula maturizarea definitiva in cazul barbatilor se instaleaza in jurul varstei de 20-21 de ani. Pana in acel moment in cei 3-4 ani ramasi se vor dezvolta toate organele existente in/pe corpul tau deci probabil ca si penisul va mai creste insa nu se poate nici macar estima daca si cat va mai creste, deoarece "explozia" care genereaza o crestere accelerata de obicei se declanseaza in jurul varste de trecere dintre pubertate si adolescenta, in jurul varstei de 12-13 ani si se manifesta de-a lungul unei perioade care dureaza cam 3-5 ani, dupa care practic aproape ca se opreste. In concluzie exista posibilitatea de a mai creste intr-o oarecare masura dar nimeni nu o poate estima, daca si cat va reprezenta in final. Sanatate!

4 răspunsuri:
| Kira5854 a răspuns:

Pana la 17-18 considerabil, dar mai creste putin si dupa, cam pana la 21-22

| AnoNymOuSS11 a răspuns:

20-21

| Lukasz a răspuns:

Pana la 18-20-21 de ani.Atunci se dezvolta organele si asa vor ramane.

| Coquina11 a răspuns:

Pana la 17 ani.