| AnnnnnnnnnnNa a întrebat:

deci, o sa incep cu inceputul.in luna septembrie mi-a venit menstruatia pe la inceputul lunii(pe 5 sau 6) iar in octombrie nu mi-a mai venit.(am menstruatia neregulata, in jur de 31-36 de zile si tine 4-5 zile) am avut doar intr-o zi cateva scurgeri un pic maronii si dureri ca cele de la menstruatie. pe 18 am facut 1 test de sarcina(l-am facut seara) si a iesit negativ. m-am gandit ca nu e bine si l-am repetat a doua zi dimineata(tot negativ). dupa o saptamana am mai facut 3 teste(toate negative). in noiembrie mi-a venit menstruatia pe 5, in decembrie pe 6 si luna asta tot pe 6.si mi se pare ca parca e putin mai deschisa la culoare.intrebarea mea este, e posibil sa fiu insarcinata sau ma autosugestionez? chestia e ca eu sunt si putin plinuta si stand acasa toata ziua am mai pus cateva kg(in jur de 3-4) din vara pana acum... dar simptome nu am de niciun fel.dorm la fel de mult ca inainte, nu am pofta de cv anume, sanii sunt cam la fel etc. voi ce credeti? e posibil sa mi se fi reglat? a mai patit cineva asta? help pls.

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Da,e numai autosugestie.
Multe fete patesc asta, numai din groaza ca ar putea ramane insarcinate.Este vorba de "sarcina falsa" sau "sarcina isterica",se intampla in doua cazuri extreme,sau cand o femeie nu poate avea copii si isi doreste in mod exagerat,sau cand ii e cumplit de teama sa nu ramana insarcinata.
Pe net,vad ca se ajunge mai usor la informatia cu ciclul peste sarcina si fetele au senzatia,toate,ca ele sunt cazul de una la un milion care are ciclu peste sarcina!
Nu te mai teme,chiar nu ai nici un simptom,nici macar de "sarcina isterica",de pseudokyesi!
Esti intr-o stare buna de sanatate si,ai si norocul sa ti se fi reglat ciclul,multe intarzie toata viata lor cu asta!
Deci,respira!
Un calm si-un zambet, asta trebuie sa simti acum, nu ai nici o problema!happy

| briosicabriosel a răspuns:

Ana :* Buna happy!
Pentru a te linistii nu e mai bine sa faci un contrrol ginecologic?
Iti va da si niste pastilute care iti vor regla menstruatia

| Alyceee a răspuns:

Stai linistita, nu este nicio sarcina.

| dulcica1 a răspuns:

Am acum aceiasi situatie, am terminat menstruatia pe 3 ianuarie si de atunci nu a venit! am facut o multime de'a teste, toate negative!
La tine pare sa se fi reglat!
tongue

| AnnnnnnnnnnNa explică:

Multumesc pentru raspunsuri fetelor! :*