| anonim_4396 a întrebat:

Holla! Imi explicati va rog citatul : "Dragostea este intelepciunea nebunului si nebunia inteleptului." Explicit va rog, ca nu inteleg!

Răspuns Câştigător
| Apollometheus a răspuns:

Un citat intr-adevar frumos. OK, "dragostea este intelepciunea nebunului"in primul rand, dupa cum cred ca ti-ai dat si tu seama, "nebunul" aici nu este o persoana bolnava mintal ci o persoana ludica, nu neaparat spirituala, o persoana a caror valori sunt materiale, nu spirituale si de imediata durata, nu pe termen lung. Nebunul, neavand o matrice intelectuala vasta, dragostea nu poate sa ii contravina ideilor sau parerilor asadar o accepta, integreaza haosul dragostei in propriul haos asadar o intelege. In schimb cand dragostea atinge intelectualul si acesta simte invaluirea ei el intalneste un mister pe care nu il poate intelege, cu atat mai mult explica. Faptul ca dragostea ofera stari inegalabile, inexplicabile il "innebunesc" pe intelept care prin natura, incearca sa si le explice pe toate. stiu ca este lung dar sper ca te-am lamurit; daca nu, iti raspund cu placere la orice intrebare ai mai avea happy

1 răspuns:
Apache
| Apache a răspuns:

Inseamna ca dragostea are mai multa insemnatate pentru persoanele care gandesc mai mult cu inima decat cu mintea, si are mai putina insemnatate pentru cei care privesc dragostea dintr-o perspectiva logica